V médiích přibývají svědectví, která jsou v rozporu s tvrzeními hnutí Talibán, které od neděle ovládá Afghánistán. V úterý slíbilo, že se nebude mstít lidem, kteří spolupracovali s vojáky ze Západu, podle informací západních deníků však tálibové chodí od dveří ke dveřím, aby „zrádce“ potrestali bičováním či upalováním. V některých lokacích prý ženy nesmějí samy vycházet z domu, a to na základě práva šaría.
Tálibán získal definitivně kontrolu nad Afghánistánem v neděli, když prakticky obsadil hlavní město Kábul. Kvůli tomu se začali předčasně stahovat vojáci ze zemí Západu. Ti však nejsou zdaleka jedinou skupinou, která chce zemi opustit.
Mnoho Afghánců, především vojáků a bývalých spolupracovníků americké, ale i dalších armád, se obává, že se jim Talibán za jejich skutky bude krutě mstít. Ženy mají zase obavy ze znásilnění.
Mnoho lidí se také nechce vracet k režimu, který Tálibán nastolil, když území ovládal mezi roky 1996 až 2001. Tehdy v zemi zavedl totalitní stát založený na radikální verzi islámského práva šaría a vrátil se ke středověkým praktikám v podobě bičování, kamenování, utínání končetin a veřejných poprav.
Stejný režim jako po roce 1996?
Byla zakázána hudba, televize, sportovní zápasy, muži se nesměli holit, ženy musely být na veřejnosti zcela zahalené, nesměly chodit samy a nesměly pracovat.
Jeden z mluvčích hnutí však v úterý oznámil, že se Tálibán nikomu mstít nehodlá a ani nechce nastolit režim, který v Afghánistánu panoval, když se hnutí poprvé chopilo moci. Tato tvrzení jsou však mnohými přijímána s obavami a nemalou dávkou skepse.
I když tálibánští vojáci v současnosti vesele pózují před západními novináři a natáčí se, jak cvičí v tělocvičně prezidentského paláce nebo se po zuby ozbrojení projíždějí na autodromu v zábavním parku, strach obyvatel Kábulu je evidentní.
Bičování, upalování a nucené svatby 12letých dívek
V médiích také přibývají svědectví o tom, že tvrzení o mírumilovném Tálibánu jsou jen iluze. Podle německého deníku Bild jsou lidé často bičováni k smrti, zloději upalováni zaživa a dvanáctileté dívky se musí nuceně vdávat za bojovníky hnutí.
Podle informací britského deníku The Sun mají tálibové seznamy lidí, které chtějí potrestat. Bojovníci s nimi chodí od dveří ke dveřím a hledají především afghánské vojáky, policisty, vládní úředníky a novináře.
Další svědectví zase hovoří o obávaném omezování žen. „V Herátu nesmějí vycházet samy ze svých domovů,“ uvedl americký veterán z Afghánistánu Matt Zeller.