Situace v ulicích Kábulu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Radikální hnutí Tálibán se v Afghánistánu naplno ujalo moci. Svým bojovníkům nařídil, aby dodržovali disciplínu, nevcházeli do domů a diplomatických budov. Vysoce postavený představitel hnutí zároveň vyzval ženy, aby se podílely na chodu státu. Ty však tvrzením radikálů nevěří, v ulicích Kábulu jich proto ubývá.
Lidem v Kábulu se mění život před očima. Dramaticky například roste zájem o burky a ženy nejsou na ulicích téměř vidět. Bojí se totiž, že Tálibán nebude tak tolerantní, jak slibuje. „Všechny obchody nejsou otevřené, ale velké množství z nich ano. Je tu jeden obchod, který momentálně prodává nejvíce, je to ten s burkami,“ hlásí přímo z Kábulu reportérka CNN Clarissa Wardová.
Burka je denní oděv zakrývající celé ženské tělo. V Afghánistánu je poměrně běžný, zvlášť za vlády Tálibánu. „S jeho návratem se teď vrací i toto oblečení. Čím dál tím více žen se bojí chodit po ulici, a to i přesto, že na sobě mají velmi konzervativní oblečení,“ popisuje Wardová. Sama reportérka se musela situaci ve městě přizpůsobit.
#Afghanistan in two screengrabs:
— Alexander Kokcharov (@alex_kokcharov) August 16, 2021
Same TV channel (@CNN), same reporter (@clarissaward), same city (Kabul). Before Taliban capture of Kabul - and after: pic.twitter.com/4MFrYYM830
Jen jedna žena v ulici
Podle místního prodavače lidé burky kupují, protože jsou vyděšení. „Přichází je kupovat pro své manželky, dcery, kohokoliv, kdo by je mohl potřebovat. Mají pocit, že jen tak budou teď ženy na ulicích v bezpečí,“ vysvětluje reportérka CNN.
„Od Tálibánu sice opakovaně slyšeli, že bude respektovat ženská práva, ženy se budou moci vzdělávat a pracovat. Když jsou ale tak vyděšené, že si jdou koupit burku a bojí se chodit po ulici konzervativně oblečené, uvědomíte si, jak se prostor pro ženy zmenšuje. Jejich práva se přehlíží, až jsou jich ženy nakonec zcela zbaveny,“ uvádí Wardová.
Za dobu, kdy živě popisovala situaci v ulicích Kábulu, viděla jen jednu ženu, a to oblečenou v burce. „Kromě ní nevidím ani jednu, taková je realita. Ženy jsou vyděšené a nemohou věřit zárukám, které jim Tálibán dal. Vědí, jak tomu bylo v minulosti, jak je tomu ve venkovských oblastech, které radikálové ovládají,“ dodává reportérka.
Obyvatelé Kábulu jsou podle ní zklamaní také z přístupu Spojených států. „Projev prezidenta Bidena je neuklidnil. Mnoho lidí zklamal, považovali to za prázdná slova, už nevěří americkým slibům, jak dostanou lidi z Afghánistánu. Jen před týdnem USA tvrdily, že nezavřou ambasádu, že chtějí udržet trvalé partnerství. O pět nebo šest dní později všechny evakuovali,“ říká.
Prezident USA Joe Biden se v pondělí vyjádřil k vyhrocené situaci v Afghánistánu poprvé od doby, co hnutí Tálibán prakticky dobylo hlavní město Kábul. Biden byl přitom ještě v červenci přesvědčen, že vzestup radikálních islamistů v zemi je prakticky nemožný. Ve svém proslovu zmínil, že stažení amerických vojsk nelituje.
„Američané by neměli bojovat a umírat ve válce, ve které ani samy afghánské síly nechtějí bojovat,“ řekl Joe Biden během svého proslovu.