Zelená politika ohrožuje německé firmy. Situace je nebezpečná i pro Česko, varoval Kovanda

Ekonom Lukáš Kovanda

SVĚT FINANCÍ S TRINITY BANK, Lukáš Kovanda, Marek Mora - 19.9. v 20:13

Německu hrozí bezprecedentní úpadek průmyslu kvůli některým dopadům jeho zelené politiky, domnívá se ekonom Lukáš Kovanda. Kvůli energetickým reformám klesá konkurenceschopnost tamních firem, což může u některých z nich vést k bankrotu či odchodu ze země. Vzhledem k ekonomické provázanosti se západním sousedem je současný stav nebezpečný i pro Českou republiku, zhodnotil ekonom v pořadu SVĚT FINANCÍ S TRINITY BANK na CNN Prima NEWS.

Kovanda ve svém varování vycházel z vyjádření německé obchodní a hospodářské komory. „Zemi hrozí deindustrializace jako nikdy v dějinách. Je to varovné samozřejmě i pro Českou republiku, která je na Německo navázaná. Trochu to souvisí s neefektivitou eura. Německo posílá hodně peněz na jih eurozóny. Zejména jde ale o energetickou přeměnu, kterou Německo provádí už několik let,“ vysvětlil hlavní ekonom Trinity Bank.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Důležitá je spokojenost občanů, ne STAN. Škrtat se musí všude, pálí Pospíšil do vlastních řad

Německé firmy se k energetickým reformám prý staví kriticky. „Podle aktuálního výzkumu německé hospodářské komory vnímá přeměnu negativně více než 50 procent tamních firem. Podle šetření zároveň třetina průmyslových podniků v oblasti zpracovatelského průmyslu buď už uskutečňuje, nebo zvažuje odchod ze země. To je něco, co se deindustrializaci už blíží, což je nebezpečím i pro Česko,“ zhodnotil Kovanda.

V eurozóně může hrozit i vládní bankrot

Energetická přeměna pramení podle Kovandy ze zelené politiky: „Přeměna má vést k tomu, aby bylo Německo více zelené, když to řeknu velmi jednoduše. A zároveň, aby bylo bezjaderné. To se mu už podařilo, protože všechny své reaktory vyplo. Nyní chce být ještě zelenější, tedy opírat svoji energetiku o sluníčko a vítr. Jenže v takovém případě potřebuje záložní zdroj – plyn. Ten Němci chtěli brát od Rusů, ale teď ho musí brát dráže třeba z Norska, Kataru nebo Spojených států. To vede k prodražení energií.“

Proto podle ekonoma firmy „v docela širokém měřítku“ zvažují odchod do zahraničí. „Proto omezují své investice, a proto také například hrozí růst úroků dluhopisů německých firem a obecně růst úrokových sazeb napříč eurozónou. To by vedlo k tomu, že by se vládám zemí eurozóny prodražily dluhy, a přiblížila by se hrozba bankrotu některé z nich,“ varoval Kovanda.

Více o tom, proč dnes již eurozóna není elitním klubem nebo kam investovat, se dozvíte ve videu v úvodu článku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Velká část ministrů je mentálně zamrzlá. Zapšklá ODS brzdí modernizaci Česka, říká Pirát Peksa

Tagy: