Nejen evropské státy by měly vyslat varování, že pokud Rusko použije na Ukrajině jaderné zbraně, bude následovat diplomatická a vojenská reakce. Po středečním jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamad Sáním v Praze to řekl prezident Miloš Zeman.
Obě země podle Zemana odsuzují ruskou agresi vůči Ukrajině. Hlava českého státu vyjádřila katarskému emírovi názor, že existuje vážné riziko nukleárního konfliktu vzhledem k ruským výhrůžkám. Domnívá se, že v takové situaci by nejen evropské státy měly reagovat razantní vojenskou odpovědí.
„A ještě před touto odpovědí by měly vyslat naprosto jasné varování, že pokud Ruská federace na ukrajinském území jaderné zbraně použije, bude reakce nikoli pouze diplomatická, ale i vojenská se všemi důsledky, které to může mít,“ dodal Zeman. Katarský emír ale řekl, že každý konflikt se musí vyřešit jednáním u stolu.
Společné investice jsou nedostatečné
Prezident a emír rovněž podepsali dohodu o ekonomické spolupráci, po notifikaci Evropskou komisí též schválí dohodu o ochraně investic. Už dříve byla podle Zemana uzavřena dohoda o zabránění dvojího zdanění.
Zeman: Voják hlavou státu? Nejsme Latinská Amerika. Schillerová nemá šanci jako Babiš
Nepřál bych si, aby hlavou státu byl voják, narážel na generála Petra Pavla v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. Upozornil, že „nejsme Latinská Amerika“. Zároveň hlava státu zanalyzovala šance dalších možných kandidátů usednout v prezidentském křesle.
„Vedle přímé linky mezi Prahou a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v České republice, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje,“ uvedl Zeman. Ocenil přátelskou diskusi a věří, že státníci položili základ budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce.
Tamim bin Hamad Sání pronesl, že vztahy jsou sice mimořádně kvalitní, ale obchodní výměna a společné investice zatím nedosahují dostatečné výše. Se Zemanem hovořili také o spolupráci ve zdravotnictví či energetice. Ambasáda Kataru v ČR by podle emíra měla být otevřena v nadcházejících měsících. Katarský velvyslanec pro Českou republiku nyní sídlí v Berlíně.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář po tiskové konferenci novinářům řekl, že Zeman s katarským emírem hovořili také o možnostech přepravy zemního plynu a o časovém rámci. „Emír říkal, že jsou naprosto otevření, že ještě dnes v rámci gesčních ministerstev dá pokyn, aby se snažili uzavřít dohodu v co nejkratším termínu,“ poznamenal.
První návštěva vládce Kataru
Katarskou delegaci nyní čeká slavnostní oběd ve Vladislavském sále a odpoledne jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) a dalšími zástupci vlády. Přítomen bude mimo jiné ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Pracovní den emírovi ukončí večeře s českými podnikateli opět ve Vladislavském sále na Pražském hradě.
Fiala po jednání vlády uvedl, že existuje intenzivní zájem z obou stran posílit vzájemnou spolupráci. Katar podle něj má významnou možnost pomoci Evropě v energetické oblasti.
Vládce Kataru do Česka přijel historicky na první oficiální návštěvu. Doprovází ho početná delegace, ve které by měli být například šéf jeho kanceláře, který patří mezi vlivné postavy Kataru, ministr zahraničí nebo výkonný ředitel katarského investičního fondu. Kromě setkání s českými představiteli má emír v plánu i několik bilaterálních jednání s účastníky čtvrtečního zasedání Evropského politického společenství.