Český prezident Miloš Zeman popřál svým „čínským přátelům“ k tamnímu novému roku, který v úterý začíná, hodně zdaru a štěstí. Poslal jim videovzkaz, kde řekl, že Česká republika a Čínská lidová republika od sebe nejsou vzdálené. Obě země podle něj usilují o prosperitu a opírají se o bohaté kulturní dědictví. Videem vzbudil vlnu kritiky.
„Vážení čínští přátelé, Nový rok se slaví v České republice k poněkud jinému datu než v Čínské lidové republice, ale tato data nejsou od sebe příliš vzdálená. A stejně tak od sebe nejsou vzdálená Česká a Čínská lidová republika. A to nikoliv v geografickém smyslu, ale ve smyslu zemí, které obě usilují o prosperitu a které se mohou opírat o bohaté kulturní dědictví,“ řekl ve videu Miloš Zeman.
Video zveřejnil oficiální twitterový účet Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice. „Čínská lidová republika dosáhla v poslední době mnoho významných úspěchů. V některých oblastech již předstihla Spojené státy a stala se i významnou technologickou velmocí,“ podotkl prezident a přidal přání.
„Dovolte mi, abych při příležitosti čínského Nového roku svým čínským přátelům – počínaje mým přítelem, čínským prezidentem – popřál hodně zdaru a štěstí,“ dodala hlava státu.
(ONLINE) OSLAVA ČÍNSKÉHO NOVÉHO ROKU: Blahopřání prezidenta ČR Miloše Zemana #Čína #čínskýnovýrok #oslava pic.twitter.com/v5PZgLpQxu
— Chinese Embassy in CZ (@ChineseEmbinCZ) January 31, 2022
Zemanovo video s přáním na sociálních sítích zvedlo vlnu kritiky. Z hlavy státu si střílel například i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Stařec, který během svého projevu nedokáže zakrýt, že se mu chce na nočník, nemluví za většinu českého národa. Přijměte, prosím, tuto informaci s pochopením,“ vzkázal Kalousek čínské ambasádě. Tweet později smazal.
Bojkot her v Pekingu
Zeman bývá za svůj přátelský postoj k Číně často kritizován. Kvůli porušování lidských práv tam například v současné době diplomaticky bojkotují některé západní země v čele se Spojenými státy zimní olympijské hry v Pekingu.
Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily dříve vyjádřil hrám podporu, přičemž řekl, že tak činí na žádost prezidenta Miloše Zemana. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poté telefonicky Tomšíka požádal, aby se dalších takových výroků zdržel.
Her se podle premiéra Petra Fialy nezúčastní ani žádný ministr z jeho kabinetu. K olympijským hrám v Pekingu má kritický postoj také Senát. Vládní představitele do Pekingu nevyšle ani Austrálie, Británie, Kanada, Nizozemsko či Dánsko.