Rok do prezidentských voleb. Podívejte se, kdo má v boji o Hrad největší šanci

Do příštích prezidentských voleb zbývá zhruba rok. Vzhledem k tomu, že současné hlavě státu Miloši Zemanovi uplyne už druhé funkční období, nebude moci kandidovat znovu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala na základě volebních preferencí a kurzů společnosti Tipsport jména možných kandidátů, kteří mají zatím v boji o Hrad největší šanci.

Andrej Babiš (kurz: 2,9)

Největším favoritem je šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Podle drtivé většiny průzkumů by měl zamířit do druhého kola. Zda by v něm pak uspěl, závisí podle expertů na tom, kdo by do finále postoupil s ním.

Babiš zatím svou kandidaturu nepotvrdil ani nevyvrátil. Prý se definitivně rozhodne až v září. „Plno lidí by si přálo, abych kandidoval, ale rozhodující pro mě bude názor mé rodiny,” dodal. Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že někdejší premiér už prezidentskou kampaň de facto začal, a to koupí obytného vozu, se kterým by chtěl od února objíždět republiku.

Petr Pavel (kurz: 3,3)

Zatímco Babiš svůj finální verdikt odkládá, zatím druhý největší favorit voleb – generál Petr Pavel – už oznámil, že se na kandidaturu připravuje. Předběžné průzkumy ukazují, že by spolu s Babišem měl v předpokládaném lednovém termínu postoupit do druhého kola.

V průzkumech se bývalý předseda vojenského výboru NATO těší často podpoře ze strany voličů koalic Spolu a PirSTAN, ale i od sympatizantů hnutí Přísaha Roberta Šlachty. Podle odborníků by ale Pavlovi mohla v budoucnu prezidentskou kampaň výrazně zkomplikovat jeho komunistická minulost.

Pavel Fischer (kurz: 10)

Touhu znovu kandidovat projevil i senátor Pavel Fischer. Ten v prezidentské volbě v roce 2018 obdržel přes půl milionu hlasů a skončil na třetím místě. Ještě tentýž rok po senátních volbách Fischer oznámil, že své štěstí o pět let později zkusí znovu.

Jeden z nejvýraznějších senátorů však v poslední době o své kandidatuře příliš nemluví. Průzkumy i sázkové kanceláře ho ale ve svých predikcích většinou řadí na třetí místo hned za Babiše a generála Pavla.

Danuše Nerudová (kurz: 10)

Vcelku slibné šance má i rektorka Mendelovy univerzity v Brně a ekonomka Danuše Nerudová. Ta je v souvislosti s bojem o Hrad v médiích zmiňována velmi často. Mohla by se stát českou verzí slovenské prezidentky Zuzany Čaputové?

Nerudová prezidentskou kandidaturu zvažuje od roku 2021. „Přemýšlím o tom, je to velmi vážná a seriózní věc. Své rozhodnutí učiním ve správný čas,“ uvedla v květnu pro Český rozhlas.

Miroslav Kalousek (kurz: 13)

Kandidaturu na Hrad vážně zvažuje také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Měli bychom uvažovat o jiném pojetí výkonu funkce prezidenta, než na které jsme zvyklí. Žádný spasitel nepřijde. Potřebujeme poctivě sloužícího dělníka ústavy, který vykoná mnoho dílčích kroků s jediným cílem – fungující a efektivní demokratický systém,“ uvedl na začátku prosince.

Expředseda TOP 09 se prý definitivně rozhodne do konce zimy. V případě kandidatury by se podle odborníků mohl těšit podpoře především od voličů koalice Spolu. Volební modely i sázkové kanceláře Kalouskovi předpovídají zatím páté místo.

Karel Janeček (kurz: 15)

O post prezidenta se bude ucházet také matematik a miliardář Karel Janeček. V médiích se spekulovalo o jeho zájmu prakticky od listopadu. Tehdy Janeček pronesl kontroverzní projev namířený proti očkování dětí během předávání Českých slavíků.

Podnikatel kandidaturu definitivně potvrdil během minulého týdne. Možnost kandidovat chce získat prostřednictvím podpisů běžných občanů. Spolupráci s různými politickými stranami odmítl, nicméně připustil, že je v kontaktu s některými senátory.

Vít Rakušan (kurz: 15)

V průzkumech se tradičně objevuje i jméno vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Předseda Starostů už ale několikrát avizoval, že zájem a funkci hlavy státu nemá. Ještě před tímto prohlášením byl podle volebních modelů hned po Babišovi a generálu Pavlovi největším favoritem.

Popularitu Rakušana dokazuje i fakt, že v říjnových sněmovních volbách obdržel nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů. Ve Středočeském kraji ho kroužkovalo skoro 60 tisíc lidí. „Vítek by byl skvělý prezident. Můj názor je, že by kandidovat měl,“ řekl v prosincovém rozhovoru pro CNN Prima NEWS místopředseda STAN a ministr školství Petr Gazdík.

Miloš Vystrčil (kurz: 15) a Miroslava Němcová (kurz: 16)

Prezidentskou volbu zcela jistě ovlivní, zda se pro kandidaturu rozhodne předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či jeho kolegyně z horní komory Parlamentu Miroslava Němcová (ODS). Jeden z politiků by se totiž mohl stát kandidátem, kterého by oficiálně podpořila koalice Spolu, možná i Starostové a Piráti.

Vystrčil zatím možnost kandidatury nevyloučil, byť už dříve prozradil jednu důležitou indicii – jeho manželka si prý kandidaturu nepřeje. To senátorka Němcová přímo zvažuje, že o funkci hlavy státu bude usilovat. Ostatně hesla typu „Mirka na Hrad!“ byla z úst demonstrantů často slyšet už před lety na protestech proti Andreji Babišovi

Další často zmiňovaná jména:

Předseda odborů Josef Středula (kurz: 22) – kandidaturu zvažuje

Bývalý prezident Václav Klaus (kurz: 35) – kandidaturu nevyloučil

Senátor Marek Hilšer (kurz: 40) – kandidaturu potvrdil

Senátor Jiří Drahoš (kurz: 55) – kandidaturu nevyloučil

Komik a moderátor Miloš Knor (kurz: 75) – kandidaturu potvrdil

Poslankyně Alena Schillerová (kurz: 75) – kandidaturu nevylučuje

Podnikatel Karel Diviš (kurz: 90) – kandidaturu potvrdil

Velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický (kurz: 90) – kandidaturu dřív zvažoval

Skladatel Michael Kocáb (kurz: 100) – kandidaturu zvažuje

Expremiér Jiří Paroubek (kurz: 100) – kandidaturu zvažuje

Tagy:

Hlavní zprávy

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický
Partie

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický

Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:13

Ukrajinský parlament o tři měsíce prodloužil válečný stav a mobilizaci

14:59

Ukrajina omezila oběh léků vyrobených v Rusku nebo Bělorusku

14:41

Polský prezident Andrzej Duda jedná s Volodymyrem Zelenským

14:33

Zelenskyj oznámil dohodu s Polskem o společné hraniční a celní kontrole

Hlas se mu třásl a brečel. Bukartse dojali fanoušci: V Lotyšsku není jednoduchá situace

Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Přibydou nové případy, varují britští vědci

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června

Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.

Nejistota kolem vstupenek na MS ve fotbale. Jak je sehnat a jaká platí v Kataru opatření?

Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.

Živě
ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.

Domácí zpravodajství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“