reklama

Zemanovi věří čím dál méně lidí. Největší podporu mají obecní zastupitelstva

Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia.cz

Důvěra v prezidenta Miloše Zemana klesla v červenci na 43 procent, vládu podporuje 41 procent Čechů. Nejméně lidí věří Poslanecké sněmovně, naopak nejvíce tradičně starostům a obecním zastupitelstvům. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

reklama

Plnou důvěru vyjádřilo Zemanovi v průzkumu 11 procent respondentů, zbývajících 32 procent mu důvěřuje „spíše“. Více než polovina lidí mu ale vyslovila nedůvěru – 24 procent mu „rozhodně“ nevěří, 30 procent „spíše“. Oproti lednu klesla hlavě státu podpora o osm procentních bodů, největší (56 procent) měla v říjnu 2019.

Následná analýza ukázala, že prezidentovi častěji důvěřují (případně méně nedůvěřují) lidé starší 60 let, obyvatelé menších měst a Moravskoslezského kraje, ti, kdo se řadí mezi levicové voliče, a podporovatelé ANO, KSČM, ČSSD či SPD.

K tématu

„Naopak nižší důvěru nebo vyšší nedůvěru k prezidentovi vykazují dotázaní ve věku do 29 let, studenti, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, dotázaní z Karlovarského kraje, ti, kdo se politicky řadí jednoznačně k pravici, voliči ODS, TOP 09, Pirátů či STAN a rozhodní nevoliči,“ stojí v tiskové zprávě CVVM.

Nejhůře jsou na tom poslanci, nejlépe obecní zastupitelstva

Vládě v průzkumu vyjádřily důvěru zhruba dvě pětiny (41 procent) dotázaných, jen šest procent ale „rozhodnou“. Naopak 55 procent kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) nevěří, z toho 37 procent „spíše“ a 18 procent „rozhodně“. Podporovatele má vláda mezi důchodci, levicovými voliči a respondenty z Prahy. Nedůvěřují jí stejné skupiny obyvatel jako prezidentovi.

Nejmenší podporu (32 procent občanů) a největší nedůvěru (61 procent) pak budí Poslanecká sněmovna. Senátu důvěru vyjádřilo 36 procent respondentů, nedůvěru 55 procent.

Lépe si vedou krajská zastupitelstva, přestože i jim podpora dlouhodobě klesá. Důvěřuje jim, stejně jako prezidentovi, 43 procent veřejnosti, na opačnou stranu se přidalo 39 procent dotázaných a zbylých 18 procent se nedokáže rozhodnout. „V případě hejtmanů (a v Praze primátora) důvěra i nedůvěra činí shodně 40 % při pětinovém (20 %) podílu nerozhodnutých,“ doplnili analytici CVVM.

K tématu

Nejlépe jsou na tom obecní zastupitelstva, případně zastupitelstva městských částí, a starostové, kterým věří shodně 63 procent lidí. Zastupitelstva naopak nebudí důvěru u 32 procent lidí, starostové pak u 31 procent.

„U všech zkoumaných institucí důvěra k nim vykazuje významnou pozitivní korelaci se spokojeností s politickou situací a s hodnocením ekonomické situace v ČR. S výjimkou prezidenta pak totéž platí i o subjektivním hodnocení životní úrovně vlastní domácnosti, spokojenosti s vlastním životem a zájmem o politiku,“ usoudili odborníci z CVVM.

V současnosti je s politickou situací spokojena necelá pětina (18 procent) respondentů, nespokojeno je 43 procent. V porovnání s posledním šetřením z června 2020 se ale hodnocení politické situace významně nezměnilo. Průzkum probíhal ve dnech 18.–29. července, účastnilo se ho 972 respondentů starších 15 let, kteří byli vybráni kvótně.

/ fotografií
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Těhotenské vyšetření před nemocnicí. Byl to můj nápad, vysvětlila česká biatlonistka
Jan Werich zemřel před 40 lety: Jeho život humorný nebyl, říká syn Jiří. S otcem se nepotkal
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Nakazilo se už 10 tisíc zdravotníků, nemocnice nestíhají. Nejhůř jsou na tom čtyři kraje
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Další články
reklama
reklama