Rozhovor s Jaroslavem Flegrem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Ze zemí, kde se rychleji očkuje, budou přicházet mutace, které budou odolné vůči očkování, varoval ve vysílání televize CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj tak Česko může doplatit na to, že očkuje pomaleji. Mělo by prý získat jakékoliv schválené vakcíny a rychle proočkovat populaci.
„Musíme počítat s tím, že ze zemí, kde byli úspěšnější v očkování, budou přicházet mutace, které budou rezistentní vůči očkování, nebudou na ně odpovídat,“ varoval Flegr ve vysílání CNN Prima NEWS.
Podle něj mutace v zemích, jako je Izrael nebo Velká Británie, vadit nebudou, protože tam dostali epidemii pod kontrolu. „Ale u nás v nedostatečně naočkované populaci to bude problém,“ zdůraznil evoluční biolog. Dodal, že navíc může snížit chuť se očkovat, když vakcína nebude proti mutacím fungovat.
Klíčem je tak podle Flegra co nejrychleji proočkovat populaci. „Měli bychom se proto snažit za každou cenu získat kterékoliv vakcíny ze schválených a pokusit se naočkovat populaci, než přijdou rezistentní mutanty,“ vyzýval odborník.
V létě budou mutace hodnější
Podle Flegra se ale epidemická situace přes léto uklidní. „Zdá se, že nám příroda hraje do karet tím, že přijde léto. Budou přicházet spíš hodnější mutace, zlé mutace jsou adaptované spíš na zimu,“ předpověděl biolog.
Ten také varoval před rychlým rozvolňováním. „Když budeme rozvolňovat, bude zpomalovat pokles intenzity epidemie. V určitou chvíli při určité intenzitě rozvolnění pokles přestane a počty nakažených začnou stoupat,“ řekl Flegr s tím, že když rozvolníme předčasně, bude umírat více lidí.
„Když bude nově nakažených tisíc lidí za týden, a ze statistik vyplývá, že 20 z nich by denně umíralo, nebo počty nakažených necháme vyklesat víc, pak bude umírat třeba jen pět lidí zbytečně,“ řekl s tím, že abychom mohli rozvolňovat, měli bychom se dostat pod tisíc nakažených denně. „Optimálně 500 nově nakažených denně, které diagnostikujeme pomocí PCR testů,“ dodal.
Etapa promořování snad skončila
Evoluční biolog se také opřel do práce bývalého ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a jeho týmu. „Doufejme, že náměstek Vladimír Černý už do toho zasahovat nemůže, takže etapa promořování snad skončila a už nebudeme vyvolávat další vlny epidemie,“ kritizoval Flegr.
Vědci podle něj věděli dávno, že systém bývalého vedení resortu zdravotnictví fungovat nemůže. Evoluční biolog zároveň zkritizoval protiepidemický systém PES, podle kterého se řídila epidemie.
„Měly by fungovat modely, které by umožnily regulovat intenzitu protiepidemických opatření podle toho, jaká je momentální situace. Měly by reagovat rychle a rozhodně ne na to, co se děje v nemocnicích, ale spíš na počty vydávaných žádanek. Protože to je to úplně nejrychlejší, co nám ukazuje, jestli epidemie stoupá, nebo klesá,“ podotkl Flegr.