Tisíce zemědělců protestovaly v Praze
Jídlo bude drahé a nedostupné, česká pole zarostou kopřivami. I to byly vzkazy tisíců zemědělců, kteří ve čtvrtek vyrazili na silnice napříč republikou v traktorech a kombajnech. Jejich zástupci se usadili i před Kongresovým centrem v Praze. Lidem tu rozdávali zadarmo údajně poslední česká jablka a brambory. A to přímo na dohled od místa, kde rokovali ministři zemědělství Evropské unie.
Zatlouct hřebíky, přivázat plachty a hlavně doplnit palivo. Zemědělci chtěli být vidět. Ve čtvrtek úderem deváté ráno se traktory a kombajny daly do pohybu. „Obáváme se prudkého nárůstu cen potravin a jejich případné nedostupnosti,“ sdělil Petr Pokorný, předseda představenstva Zemědělské služby Dynín. „Nebudeme smět orat, což ovlivní pěstování některých plodin,“ dodal předseda představenstva Agropodniku Košetice Zdeněk Duffek.
Zemědělci vyrazili na protest. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zemědělci vyrazili na protest. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zemědělci vyrazili na protest. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zemědělci vyrazili na protest. Zdroj: CNN Prima NEWS
Zemědělci vyrazili na protest. Zdroj: CNN Prima NEWS
Na Pelhřimovsku se domluvili zemědělci ze širokého okolí a vyrazili do ulic s transparenty jako „chceme rovné podmínky“. Na silnicích se protesty místy neobešly bez kolon a zmatků. „To, že se o 5 minut zpozdí na své cestě, je proti tomu, že nebudou mít za 10 let co jíst, minorita,“ podotkl zemědělec Jiří Vacek. „Naším cílem nebylo blokovat dopravu, ale upozornit na sebe. Proto jsme zvolili čtvrtek dopoledne mezi devátou a jedenáctou hodinou,“ řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Seznam toho, co se valí na české zemědělce za pohromy, jako by byl v očích protestujících nekonečný. Vadí drahé ceny energií, příkazy z Evropské unie i konkurence ze zahraničí. „Chápu, že může být určitá nervozita na straně zemědělců,“ sdělil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Sklizeň dopadla celosvětově dobře. Na levnější potraviny ale před zimou zapomeňme
Ačkoliv zemědělci hlásí po celém světě v rámci sklizně příznivá čísla, potraviny budou dál mírně zdražovat. Do cen potravin se budou totiž propisovat aktuálně vysoké ceny energií. Podle odborníků by však neměly potraviny dramaticky stoupat jako dosud, protože by to mohlo vyvolat sociální bouře.
Řada podniků už ukončuje chovy nebo snižuje plochy náročných plodin, jablka možná kvůli nákladnému skladování zůstanou na stromech. Pořád je ale dost menších farmářů, kteří se do podobných protestů nezapojují.
Zemědělci si stěžují i na marže v obchodech
Zemědělci se také shodují na tom, že marže supermarketů jsou nepřiměřené. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula ale marže kontrolovat nechce, supermarkety však vyzývá, aby zbytečně neprovokovaly.
Deset vajec chovatelé prodávali do obchodů za 22 korun. Supermarkety je pak nabídly za 34 korun. Podobná situace je u mléka. „Výkupní cena mléka je 11,50 až 12 Kč, zatímco ceny mléka v obchodech jsou na 22 až 25 korunách. Zemědělská prvovýroba je ve špatné tržní situaci,“ sdělil ekonom zemědělství Martin Sedláček.
Zástupci supermarketů ale vysoké marže vylučují. Ten, kdo podle nich situace zneužívá, jsou dlouhodobě zemědělci. „Obchody ale i potravináři mají ziskovost okolo 3 až 4 procent, zemědělci okolo 13 až 14 procent, pokud si někdo mastí kapsu jsou to agrobaroni,“ míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
Oficiálně marže může kontrolovat jen ministerstvo financí. To ale takový krok odmítá. Prý by takové opatření bylo finančně velmi nákladné.