Zemřel Miroslav Macek
Zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. Novinářům to sdělila společnost Albatros Media, která vydávala jeho knihy. Do povědomí veřejnosti se dostal také pohlavkem, který uštědřil v roce 2006 bývalému ministru zdravotnictví Davidu Rathovi (ČSSD) na sjezdu stomatologické komory.
„S velkou lítostí oznamujeme, že po krátké těžké nemoci zemřel dnes 1. května poklidně ve spánku, doma v přítomnosti své milované ženy Petry, kmenový autor společnosti Albatros Media pan Miroslav Macek. Rozloučení proběhne v úzkém rodinném kruhu,“ uvedla mluvčí vydavatelství Jana Fikotová. Rodina podle ní předem děkuje za projevenou soustrast a zachování soukromí.
ČTĚTE TAKÉ: Koalice Spolu je chyba a kočkopes, shodli se politologové. Strany v ní ztrácejí vlastní témata
V době rozpadu Československa v roce 1992 byl Macek místopředsedou federální vlády a vedl ministerstvo práce a sociálních věcí. Macek, známý svými výraznými a často kontroverzními slovy i činy, z aktivní politiky odešel v roce 2001, poté byl externím poradcem tehdejšího prezidenta Václava Klause. V posledních letech se věnoval publicistice, vydal například pokračování románu Saturnin.
Pan ministr byl předem varován
Do povědomí široké veřejnosti se dostal incident, k němuž došlo v roce 2006 na sjezdu stomatologické komory, kde si Macek řešil účty s Rathem.
„Dovolte, než začnu moderovat, vyřídit si jednu zcela soukromou věc, děkuji,“ uvedl Macek a odešel k Rathovi. Tomu zezadu uštědřil pohlavek. Plesknutí se rozlehlo celým sálem. „Pan ministr Rath byl předem varován, varoval jsem ho tiskem, je to moje ryze soukromá záležitost, zaslouží si to,“ dodal po pohlavku.
Macek tím odkazoval na prohlášení Ratha, který řekl, že se bývalý místopředseda oženil se svou manželkou jen kvůli penězům. „Pane doktore, tady to vyřizovat nebudeme. Vy jste mě napadl zbaběle zezadu, proč jste se mi nepostavil jako chlap čelem? Vy jste zbabělec,“ sdělil po fyzickém napadení Rath. V okamžiku, kdy dořekl slovo zbabělec, začaly létat pěsti. Macek se neudržel a „vystartoval“ na Ratha.
Za své jednání vůči Rathovi se Macek musel podle soudu omluvit. Stejně tak mu musel vyplatit odškodné ve výši 100 tisíc korun.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nákupy benzinek či podpora pro umělce bez práce. ODS si zahrává, varují politologové
Od stomatologie po zakládajícího člena ODS
Macek se narodil 7. prosince 1944 v Litomyšli. Absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor stomatologie, dlouhá léta pracoval jako zubař, žil v Zábřehu na Moravě.
Do politiky se zapojil hned v listopadu 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru, za které byl v lednu 1990 kooptován do Sněmovny lidu Federálního shromáždění. V červnu téhož roku byl pak zvolen poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. Po rozpadu Občanského fóra se stal jedním ze zakládajících členů ODS a opakovaně, byť s přestávkami, byl jejím místopředsedou až do rezignace v roce 2001.
Ve volbách v červnu 1992 byl opět zvolen poslancem Sněmovny národů FS. Stal se místopředsedou federální vlády a měl na starosti ministerstvo práce a sociálních věcí. Byl jedním ze zastánců rozdělení Československa.
Nejenom uvnitř vlastní strany byl Macek považován za kontroverzní osobu. Političtí odpůrci mu často vyčítali i jeho podnikatelské aktivity, byl spojován zejména s nejasnostmi kolem privatizace Knižního velkoobchodu.
V září 2001 přinesla média informaci, že Macek dostal několikamilionovou odměnu za poradenství rakouské Erste Bank při privatizaci České spořitelny. Macek nařčení z nezákonného jednání odmítl, přesto po zveřejnění případu odešel z vedení ODS. Později externě radil Klausovi, věnoval se psaní knih i glosování veřejného života.