Zemřel Sven-Goran Eriksson. Slavný trenér anglické „zlaté generace“ trpěl nevyléčitelnou nemocí

Švédský trenér Sven-Göran Eriksson, jenž jako první zahraniční kouč vedl anglickou fotbalovou reprezentaci, zemřel ve věku 76 let. Bývalý trenér Manchesteru City, Lazia a AS Řím či Benfiky Lisabon v lednu oznámil, že má rakovinu slinivky a zbývá mu maximálně rok života. O jeho úmrtí informoval v pondělí agent Bo Gustavsson. Smutek projevil také princ William.

„Zemřel pokojně dnes ráno, obklopen svou rodinou, ve svém domě v Björkefors, poblíž Sunne," sdělil v pondělí Gustavsson médiím. „Všichni jsme věděli, že to skončí špatně, v posledních pár týdnech to šlo hodně rychle,“ dodal. Úmrtí potvrdila v prohlášení i Erikssonova rodina.

ČTĚTE TAKÉ: Chci ještě vidět hrát Anglii, svěřil se umírající trenér Eriksson. Prozradil i nesplněný sen

Eriksson letos v lednu oznámil, že má rakovinu slinivky břišní. Diagnóza byla krutá: Lékaři mu dávali maximálně rok života. V březnu si pak splnil své životní přání, když vedl liverpoolské legendy v charitativním zápase proti Ajaxu Amsterdam, připomíná web Sky News.

Bohatou trenérskou kariéru Eriksson odstartoval v roce 1977 ve Švédsku, s IFK Göteborg vyhrál v sezoně 1981/82 Pohár UEFA. Poté zamířil do Benfiky Lisabon, v níž prožil dvě úspěšná angažmá ozdobená tituly. V Itálii vedl AS Řím, Fiorentinu, Sampdorii Janov a Lazio, kde se potkal i s tehdejším českým reprezentantem a držitelem Zlatého míče Pavlem Nedvědem. S římským klubem slavil celkem sedm trofejí včetně vítězství v lize v roce 2000 a triumfu v Poháru vítězů pohárů v jeho posledním ročníku 1999.

Od roku 2001 trénoval anglickou reprezentaci, kde vedl „zlatou generaci“ hráčů kolem Davida Beckhama, Stevena Gerrarda či Waynea Rooneyho. Žádného výrazného úspěchu s ní ale nedosáhl. Na mistrovstvích světa 2002 a 2006 i na evropském šampionátu v roce 2004 Anglie pokaždé vypadla ve čtvrtfinále.

Po angažmá u národního týmu Anglie působil rok v Manchesteru City, jednu sezonu strávil ve druhé anglické lize na lavičce Leicesteru, kde vedl také českého fotbalistu Romana Bednáře. Mezi tím krátce vedl reprezentace Mexika a Pobřeží slonoviny. Na klubové úrovni poté působil v Číně. Z veřejného života se ze zdravotních důvodů stáhl vloni v únoru.

Smutek nad Erikssonovým úmrtím projevil také princ William v příspěvku na síti X. „Několikrát jsem se s ním setkal a vždy mě ohromilo jeho charisma a nadšení pro hru. V myšlenkách jsem s jeho rodinou a přáteli,“ napsal budoucí král.

Dojemná slova na rozloučenou

V dokumentu „Sven“ se s fanoušky rozloučil emotivním vzkazem. „Doufám, že si mě budete pamatovat jako pozitivního člověka, který se snažil udělat, co mohl. Nebuďte smutní, usmívejte se. Děkuju za všechno, trenérům, hráčům, publiku, bylo to fantastické. Dávejte na sebe pozor, starejte se o svůj život. A žijte ho,“ řekl.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Další okolnosti tragické smrti Karla Heřmánka. Na střelnici vyrazil se zážitkovou agenturou

Tagy:
nemoc David Beckham trenér hodnoty fotbal sport SS Lazio Steven Gerrard Wayne Rooney Sport Lisboa e Benfica AS Roma Sven-Göran Eriksson smrt a umírání sportovní disciplína