Ve věku 101 let zemřela Charlotte „Betty“ Webbová, která se podílela na prolomení německých šifer za druhé světové války. Držitelka Řádu britského impéria a francouzského Řádu čestné legie pracovala v proslulém kódovacím ústavu v Bletchley Parku ve Spojeném království. Do této práce se zapojila již ve svých 18 letech, později působila v americkém Pentagonu. Informaci o její smrti potvrdila Women’s Royal Army Corps Association, která „Betty“ označila za tu, která po celá desetiletí inspirovala další ženy v armádě.
Ředitel Bletchley Park Trust Ian Standen uvedl, že Webbovou si veřejnost bude pamatovat nejen kvůli její práci, ale i snaze zajistit, aby příběh dešifrantů z druhé světové nebyl zapomenut. Na sociálních sítích lidé hned po její smrti začali psát slova uznání, mezi příspěvky se objevila i poklona od historičky a spisovatelky Tessy Dunlopové, která s ní v pondělí večer strávila její poslední hodiny. Na síti X napsala: „Byla to jedna z nejpozoruhodnějších žen, které jsem kdy poznala.“
ČTĚTE TAKÉ: Spisovatel Čejka se objevil na svém pohřbu živý. Zinscenoval drsný aprílový žert
Webbová v roce 2020 uvedla pro BBC, že o Bletchley Parku neslyšela až do doby, kdy začala pracovat jako členka ATS (Auxiliary Territorial Service), ženského pomocného sboru britské armády. Rodačka z Wythallu v hrabství Worcestershire předtím studovala na vysoké škole poblíž hrabství Shropshire.
Když se seznámila se zákonem o úředním tajemství, uvědomila si, že již nikdy nebude moci sdílet informace o svém povolání s otcem a matkou, která ji v dětství naučila německy. Rodině, k níž se kvůli své práci přestěhovala, tvrdila, že je sekretářka. Utajování trvalo až do roku 1975, kdy byla práce v Bletchley Parku odtajněna.
Po konci druhé světové války v Evropě a čtyřech letech práce v Bletchley Parku se přesunula do Spojených států amerických, přesněji do Pentagonu, kde pomáhala se zprávami Japonců. Za obrovskou čest považovala fakt, že tam byla vyslána jako jediná členka ATS. Pro BBC také zavzpomínala, že neměla tušení, že Američané měli v plánu ukončit válku shozením atomových bomb na japonská města. Jejich sílu popsala jako „naprosto strašnou.“
Po konečném vítězství spojenců se „Betty“ přesunula zpět do Spojeného království, kde začala pracovat jako sekretářka na škole v Shropshire. Protože ji vedla její kolegyně z Bletchley Parku, nemusela odpovídat na otázky po své pracovní zkušenosti. S tím předtím měla problémy, když se ucházela o zaměstnání. Svou práci nakonec shrnula ve knize No More Secrets: My Part in Codebreaking at Bletchley Park and the Pentagon, napsal web New York Times.
V roce 2015 získala Webbová Řád britského impéria a v roce 2021 obdržela francouzský Řád čestné legie za pomoc při osvobozování Francie. V roce 2023 byla se svou neteří pozvána na korunovaci krále Karla III. Ve stejném roce oslavila v Bletchley Parku své 100. narozeniny, na její počest přeletěl nad místem bombardér Lancaster. „Bylo to pro mě. Není to neuvěřitelné? Pro mou maličkost,“ řekla tehdy.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dojemné záběry z Myanmaru. Záchranáři z trosek vytáhli pět dní po zemětřesení živého muže