Komplikovaný porod – a navíc ještě přímo na ulici. Z takové představy se musí každé ženě ježit vlasy hrůzou. Rodička z Ivanovic na Hané na Vyškovsku ale měla ve druhé polovině září štěstí i v tak nebezpečné situaci. Na pomoc jí totiž duchapřítomně přispěchal student střední zdravotnické školy. Záchranáři si pak převzali již narozené a zdravé dítě.
U porodu přímo na ulici pomáhal student čtvrtého ročníku oboru zdravotnický asistent na střední škole ve Vyškově Lukáš Procházka, potvrdil na webu města mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí. Volání o pomoc mladíka vzbudilo pozdě v noci.
„Vyběhl jsem na ulici, na které jsem našel ženu. Ta potřebovala nejen zavolat záchrannou službu, ale také pomoci při porodu. Udělalo se jí špatně, s přítelem si mysleli, že jí procházka a čerstvý vzduch pomůžou. Opak byl pravdou, nakonec šlo o překotný porod,“ popsal Procházka.
Šlo o takzvaný spontánní porod, kdy se doba od odchodu plodové vody do narození nepočítá na hodiny, ale na desítky minut. Skýtá řadu nebezpečí jak pro dítě, tak i pro matku. Na místě byl tehdy pouze mladík a přítel rodičky.
„U komplikovaného porodu, který byl navíc předčasný, jsem podle pokynů dispečerky zdravotnické záchranné služby asistoval až do příjezdu profesionálů,“ uvedl maturant. Záchranáři pak převzali už narozené dítě.
Mluvčí záchranné služby Michaela Bothová zmínila, že šlo o komplikovaný předčasný porod v terénu. „Klíčovou roli sehrála operátorka, která komunikovala s volajícím. Když na místo přijeli naši záchranáři, dokončili porod. Miminku i mamince poskytli adekvátní péči. Oba pacienty posléze převezli do vyškovské nemocnice,“ řekla mluvčí.
Nejenže dítě spěchalo ven, porod podle mluvčí navíc proběhl koncem pánevním – tedy že nejprve z těla matky vychází zadní část namísto hlavy dítěte. „A aby toho nebylo málo, hlavičku mělo dítě omotanou pupeční šňůrou,“ uvedl Procházka. Narozený chlapec dostal jméno Michal.
Bothová uvedla, že záchranáři měsíčně vyjíždějí k desítkám porodů, většinu jsou to ty překotné. Znamená to, že má rodička v plánu porodit v porodnici, ale už to nestihne. U překotných porodů může podle Bothové nastat více situací.
Jednou je, že se ženu podaří dostat do nemocnice ještě před porodem, v dalších případech se dítě narodí v sanitce, někdy se ale ani do sanitky nestačí přejít a dítě se narodí doma. „Máme ale i různé kuriozity. Například jsme pomohli přivést na svět dítě v taxíku na čerpací stanici, když maminka byla na cestě do porodnice,“ uvedla už dříve Bothová.