Oznámení poradce ministra školství Skrzydlewskiho vyvolalo v Polsku vlnu rozhořčení a protestů. Ten v rozhovoru pro katolický deník Nasz Dziennik prohlásil, že správná výchova žen, konkrétně formování dívek k ženským ctnostem, by měla být jedním z cílů polských škol.
Pawel Skrzydlewski se podělil o svůj názor na hodnoty, kterými by se mělo řídit polské školství. Jak uvedl, výchovný program pro rodinný život by se měl zakládat na „zdravé antropologii, která vidí člověka jako osobu, a ne pouze jako pohlaví“.
Podle Czernekova poradce „pouze prostřednictvím sociálních ctností můžeme získat zralého člověka, tedy takového, který umí konat dobro“. K rozvoji těchto ctností je pak „nutná zdravá rodina založená na monogamním a nerozlučitelném svazku muže a ženy“. Dodejme, že se nejedná o oficiální stanovisko ministerstva školství.
Minister Edukacji i Nauki @CzarnekP: - Nauczyciele wychowania do życia w rodzinie muszą zyskać większe znaczenie. Od tego zależy przyszłość naszego społeczeństwa i państwa. Widzimy to dokładnie w dobie kryzysu rodziny, który również w Polsce niestety daje o sobie znać. pic.twitter.com/r7DfFxggx1
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) April 19, 2021
Nebezpečný morální jev
Skrzydlewski se podle polského webu Gazeta.pl domnívá, že „správná výchova žen, tedy výchova dívek k ženským ctnostem“ má v tamní společnosti zcela zásadní význam. „Dnes pozorujeme v kultuře velmi nebezpečný morální jev, který se projevuje duchovní zkažeností žen. Probouzí se v nich pýcha, která se projevuje ješitností, zájmem jen o sebe, egoismem a bojem proti objektivnímu pořádku ve prospěch vlastních zájmů,“ uvedl pak před několika dny pro deník Nasz Dziennik poradce polského ministra.
Jeho prohlášení okamžitě vyvolalo během pondělního dne vlnu protestů napříč polskými městy. Desítky demonstrujících se sešly i před varšavským ministerstvem školství. Vystupovali s bannery popsanými hesly „ambice, odvaha, solidarita či nezávislost“. „Váš chmurný sen o středověku se nesplní,“ vzkázali organizátoři demonstrace ministerstvu.
Prohlášení vyvolalo vlnu kritiky i ze stran polských političek. „Nesouhlasím s tím, aby nám vládli fanatičtí ignoranti. Každá matka si přeje, aby její dcera byla v dospělosti šťastná a nezávislá a aby rozvíjela své schopnosti v souladu s výzvami 21. století. Zatímco ve většině zemí se dívky učí programování a cizí jazyky, v Polsku se mají učit pěstování ženských ctností. Zatímco ve světě se zdůrazňuje samostatnost žen, u nás chtějí jejich sebevědomí zlomit už v dětství,“ rozhořčila se Urszula Paslowská z opoziční Polské lidové strany.
Oznámení Skrzydlewskiho překvapilo také některé odborníky. Podle profesora filozofie Jana Wolenskiho z Jagellonské univerzity a Vysoké školy informačních technologii a managementu nemá tato myšlenka v moderním světě šanci na uplatnění. „Mladá generace je jiná. Navíc je škodlivá, protože odvádí pozornost od skutečných problémů mladé generace. Já jsem například vyrůstal ve škole s jinými pravidly, maturitu jsem udělal v roce 1958 a už tehdy tento model nebyl aktuální,“ konstatoval vědec.
Větší význam rodinné výchovy
Polský ministr školství Przemyslaw Czarnek se na tento výrok odvolal v Polském rozhlase. „Profesor Skrzydlewski je vynikající filozof, který mluví upřímnou pravdu. Pokud se někdo směje myšlence, že by dívky měly být citlivější na ctnosti žen, zeptal bych se ho, na které ctnosti by měly být citlivé – na ty mužské? Někteří lidé by si to možná přáli, ale my nejsme genderisté,“ prohlásil ministr.
Sám Czarnek představil začátkem července rámcový vzdělávací program na nadcházející školní rok. Mezi směry, které má státní vzdělávací systém zavést již od září, patří „podpora výchovné role rodiny ze strany školy, seznámení s evropským civilizačním dědictvím či posílení ekologické výchovy“.
„Učitelé rodinné výchovy musí získat větší význam. Závisí na tom budoucnost naší společnosti a země. Vidíme to právě v době krize rodiny, která se bohužel projevuje i v Polsku,“ uvedl dříve polský ministr školství.