Foltýn: Vyhrožují mi šibenicí. Jména svých lidí nezveřejním, nechci je vystavit šikaně kreatur

Pokud nedostanu pokyn od příslušné instituce, jména členů svého týmu nezveřejním, uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vládní koordinátor strategické komunikace státu Otakar Foltýn. V této otázce podle něj převládá – vzhledem k bezpečnostní situaci – požadavek na efektivitu státní správy nad transparentností. Své spolupracovníky chce plukovník ochránit před „veřejnou šikanou“, v této souvislosti zmínil i „lži kreatur“. Foltýn také uvedl, že kompletní fungování odboru klidně představí sněmovnímu mediálnímu výboru. Co by nyní udělal jinak při přípravě kritizovaných komunikačních karet?

Novinářka a bývalá členka Rady České tiskové kanceláře Angelika Bazalová dlouhodobě píše o nedostatečné transparentnosti týmu okolo Foltýna na Odboru strategické komunikace státu. Nedávno například upozornila na to, že do skupiny patří i historička a moderátorka publicistického pořadu na ČT Marie Koldinská.

K TÉMATU: Kritika kvůli dronům je šokující a uráží mě, reagoval Foltýn. Že si kupujeme luxusní auta, je absurdní, dodal

Historička na dotaz odpověděla, že není zaměstnankyní veřejnoprávního média a navázání spolupráce s odborem ohlásila. Ve veřejné debatě se tak kvůli transparentnosti ozývá ostrá kritika směrem k týmu, který má Foltýn na starost.

Foltýn v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že úřad je „důsledně zaplavován žádostmi Bazalové podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím“. „Velmi pečlivě na její dotazy odpovídáme. Zatím z nich nebyla schopná uvařit nic tak skandálního, jak neustále tvrdí. Dokud k tomu ale nedostanu pokyn od příslušné instituce, jména jednotlivých pracovníků rozhodně neuslyší,“ zdůraznil.

Zveřejnění jmen členů týmu by vedlo k nejhrubší veřejné šikaně. Definitivně by je to odradilo.

Uvedl také, že pokud by to bylo pouze na něm, klidně by je sdělil. „Dokonce by se mi ulevilo, aspoň bych nemusel poslouchat lži podobných kreatur. Mohl bych si žít v pohodě a nebýt neustále obviňován, že něco zatajuji. Podívejte se třeba na nápis v pražském Braníku: ‚Žid Foltýn bude viset‘. Výhrůžek vůči mně je daleko více,“ uvedl plukovník.

Došlo by na veřejnou šikanu?

„Snesu to, vojákům jsou podobné věci do značné míry šumák. Ale jak to snesou pracovníci na tom úřadu, kteří mají své normální životy? Budou chtít pokračovat, když je někdo bude vláčet po médiích, třeba jim i jejich blízkým vyhrožovat smrtí?“ řekl také vládní koordinátor.

Podle něj se v této věci střetávají dva zcela legitimní požadavky – na jedné straně transparentnost státní správy, na té druhé její efektivita. „V tomto případě vyplývá ze současné bezpečnostní situace a charakteru informačního prostředí, že má přednost druhý jmenovaný faktor. Kdybych měl jiný názor, žádná efektivnost nebude – ti lidé by raději zalezli do kanceláří a nevystrčili by ani nos. Navíc jim zničíte životy, což je přesně to, co paní Bazalová chce,“ vysvětlil své rozhodnutí Foltýn.

Pokud by ke zveřejnění došlo, mělo by to podle Foltýna konkrétní následky: „Došlo by na nejhrubší veřejnou šikanu, a to každého z nich. Rozhodně nebudu vydávat spolupracovníky paní Bazalové, jež náleží do mediálního prostoru, který nepovažuji za konstruktivní – dokonce byť jen za demokratický. Spustilo by to něco, co by tyto lidi definitivně odradilo,“ řekl a dodal, že střet požadavků byl vyřešen tím, že on sám a ředitel odboru Oldřich Bruža jsou veřejně známými osobami.

Foltýn zmínil společenskou kontrolu

Koordinátor otázku transparentnosti řešil minulý týden i na sněmovním výboru. „Pokud bude chtít jeho předseda Patrik Nacher (ANO) vidět fungování odboru, a to včetně toho, že mu představím konkrétní členy týmu, rád ho uvítám. Může se podívat do jakékoliv dokumentace. Koneckonců byl jeden z těch, kteří kvůli tomu vyvolali jednání,“ poznamenal. Tuto variantu považuje za jednu z možností společenské kontroly.

Foltýn kromě toho o složení svého týmu uvedl, že se nejedná o žádná „profláknutá jména, která by někoho naplnila potřebou křičet“. „Jde o normální poctivé služebníky státu, kteří dělají svou práci. Nic kontroverzního,“ řekl v rozhovoru.

Udělal by komunikační karty jinak?

Bouřlivou veřejnou odezvu vyvolala kauza takzvaných komunikačních karet, které odbor zaslal poslancům u příležitosti výročí památky Jana Palacha. V souvislosti s nimi například šéf ANO Andrej Babiš označil ve Sněmovně Foltýna „za magora“.

„Šlo o nabídnutou ruku. Všichni se o aktivitách odboru chtějí bavit, tak tady je příklad toho, co třeba děláme. E-mail, který kartu doprovázel, byl velmi zdvořilý. Napsali jsme, že ‚bychom byli rádi, kdybyste mohli při výročí toto sdílet‘. Je to natolik slušně formulováno, že vás to nemůže urazit,“ uvedl.

Nikdy by mě nenapadlo, že si někdo vyloží komunikační kartu tak, že poslance komanduji.

Kartu vnímá jako standardní formát, který nebyl nijak upraven. „Obsahuje infinitiv ‚komunikovat‘, což působí jako pokyn. Nikdy by mě ale nenapadlo, že si to někdo vyloží tak, že chci komandovat poslance. Ani náhodou,“ zdůraznil Foltýn.

Připustil ale, že by ohledně zprávy k příležitosti Palachovy památky udělal po bouřlivé vlně reakcí něco jinak: „Nyní bych tam nedal infinitiv, spíše bych to napsal stylem: ‚Navrhujeme komunikovat, bylo by hezké komunikovat‘. Připomínám, že smyslem karty nebylo poučovat, ale upozornit, že by bylo dobré něco komunikovat. Základní informace k tématu jsou jen přidaným servisem,“ dodal koordinátor.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bek je hotová pohroma pro české školství, tvrdí Jelínek. Valeš hovořil o prohře celé vládní koalice

Tagy: