reklama

Žigulík od Porsche. Modernizaci první Lady navrhovali u výrobce supersportů

Nejen Husákovým dětem notoricky známé ruské žigulíky zaplavily v 70. a 80. letech silnice socialistických zemí i regionů třetího světa. Málokdo ale ví, že nebýt nedostatku financí a politické vůle, mohl třeba klasický typ 2103 vypadat docela jinak.

reklama

Ještě než se Porsche stalo exkluzivním výrobcem, jakým je dnes, pomáhalo během své dlouhé historie vyvinout jiným automobilkám velké množství modelů, včetně české Škody Favorit. Výjimkou nebyla partnerství s výrobci jako Opel, Audi, Renault, Seat či Mercedes-Benz. Velkou pozornost však vzbudila spolupráce s ruskou Ladou, ze které v roce 1976 vznikl vzácný a unikátní prototyp VAZ-Porsche 2103.

Nakonec byl vyroben pouze jeden jediný exemplář, který Sověti později odmítli, přesto je tato Lada navržená v Porsche zvláštním autem, které přesahuje jakoukoli koncepci vozidla, na kterém u německého výrobce kdy pracovali.

Sovětský vesmír

Jak známo, výrobce vozů VAZ/Lada, ruský koncern AvtoVAZ, byl založen v roce 1966 po uzavření smlouvy s Fiatem na výrobu licenční verze jejich modelu 124.

Prvním modelem byl VAZ 2101 známý jako „žigulík“ a v roce 1971 vstoupila do výroby kombi varianta VAZ 2102. Model se brzy stal nejprodávanějším autem v Sovětském svazu, populárním a rozšířeným byl ve „východním bloku“, ale třeba také na Blízkém východě. Nový VAZ 2103, jak jej v Rusku nazývali, vycházel z Fiatu 124 Special a na jiných trzích byl znám jako Lada 1200, 1300 a 1500.

Viktor Poljakov, ředitel AvtoVAZ, podepsal v roce 1975 tříletou smlouvu o spolupráci s Ernstem Fuhrmannem, tehdejším prezidentem Porsche, podle které AvtoVAZ zaplatil německé společnosti půl milionu německých marek, aby pomohla Ladě vyvinout nový model. V Porsche pojmenovali prototyp VAZ-Porsche 2103, který byl koncipován jako vylepšená verze modelu 2103.

Inovace bez legrace

Konfigurace podvozku a zadních kol žigulíku byla zachována, ale inženýři Porsche přidali množství vylepšení. Odpružení bylo optimalizováno pro lepší stabilitu při vysokých rychlostech a byla nainstalována lepší izolace kabiny. Přibyl také nový modernější kokpit s novými přístroji, volant inspirovaný tím z Porsche 928 a nové ovladače topení a chlazení.

Motor byl předělán tak, aby fungoval na nízkooktanový benzín, a kvůli úspoře hmotnosti byly přidány některé hliníkové komponenty, neboť na rozdíl od původního Fiatu 124 Special vážil VAZ 2103 o
45 kilogramů více. Vizuálně byly odstraněny všechny chromové detaily a festovní karoserie dostala novou modernější plastovou přední masku a nárazníky.

Pod kapotou Porsche žádné výrazné změny neprovádělo a na svém místě tedy zůstal 1,5litrový čtyřválec o výkonu 75 koní, který byl nejvýkonnějším ve standardní nabídce Lady. Když Porsche představilo Rusům koncept VAZ-Porsche 2103, navrhlo také možnost instalace vlastního motoru, už však bylo pozdě. AvtoVAZ projekt zamítl, protože přijal svůj vlastní, paralelně vyvinutý daleko konvenčnější model VAZ 2106, který byl dokončen jen o několik měsíců později.

Tento jediný prototyp Lada-Porsche je dnes v soukromé garáži bývalého zaměstnance Porsche. Spolupráce Porsche a Lada na vývoji vozů tím však neskončila.

Němci nicméně pomohli Rusům vylepšit model Niva a vyvinout Samaru. Majitelé první původní předokolky z východu Evropy se tedy mohli pochlubit, že právě Porsche pracovalo na vývoji motoru jejich plechového miláčka. Porsche pomohlo Ladě také v motoristickém sportu. Lada Samara T3 Paris-Dakar se předvedla s pohonem Porsche 4x4 z modelu 959 a 3,6litrovým boxerem z modelu 911. To už ale byl hodně jiný příběh.

Tagy:
Porsche Lada auto automobilový veterán historie Sovětský svaz VAZ Porsche-Lada Lada-Porsche 2103

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup
Energetika

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup

Ministerstvo práce se chystá zveřejnit informace k vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Informovat bude o tom, jaké dávky je možné získat a jak je potřeba v případě, že je chcete, postupovat. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že jeho úřad v pátek spustí webovou kalkulačku, na které si budou lidé moci spočítat, zda na příspěvek od státu dosáhnou. Přímý přenos z tiskové konference, která je plánovaná na 9:30, sledujte přímo tady v článku.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama