reklama

Puntičkář i gentleman, vzpomínají na zesnulého Zikmunda blízcí. Pohřben chtěl být netradičně

Byl to neuvěřitelný puntičkář, se kterým se dal probírat vesmír i ženy. I tak na cestovatele Miroslava Zikmunda, který ve středu ve věku 102 let zemřel, vzpomínají cestovatelé a jeho blízcí. Ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS na legendu zavzpomínal cestovatelé Leoš Šimánek a Rudolf Švaříček i spisovatel Josef Holcman.

reklama

„Přesto, že byl Miroslav v pokročilém věku, všichni jsme věřili, že se s ním budeme ještě setkávat. Byl neskutečnou osobností, budu si ho nekonečně vážit,“ reagoval na smutnou událost cestovatel Švaříček. Společně trávili intenzivní čas ve zlínské vile, kde Zikmund žil.

„Byly to životní a silné chvíle, spousta legrace, vypili jsme spolu spoustu slivovice i hektolitry vína. Filozofovali jsme nad ženami i planetami. Jednou mě vzal na zahradě na jedno místo a řekl, že by tam jednou chtěl zůstat. To mě zaskočilo,“ popsal Švaříček. To se však později změnilo – jak, to cestovatel nespecifikoval.

Úmrtí Zikmunda zasáhlo i cestovatele Šimánka. „Chtěl jsem mu popřát, nevyšlo mi to, moc mě to mrzí. Mohli jsme si povídat o společných cestách. Byl jsem jeho veliký fanda. Když jsem byl kluk, vystál jsem si fronty na jeho knihy. Miloval jsem je,“ svěřil se Šimánek. Zavzpomínal, že ho Miroslav Zikmund naučil k autogramům psát i datum a místo. „On si na tom velice potrpěl,“ potvrdil Zikmundův perfekcionismus.

Ve vysílání CNN Prima NEWS na Zikmunda zavzpomínal i spisovatel Josef Holcman. „Uměl pěkně popisovat vše kolem sebe. 32 let let jsem sledoval, jaký je někdy až puntičkář. Byl přesný ve vyjadřování, zápiscích i archivu. Když Mirek nemohl cestovat, říkal, jak je i cestování po Slovácku objevné,“ vyprávěl Holcman.

Zikmund za ním dorazil na krojové slavnosti. „Řekl mi: ‚Jožko, nevěřil bys, jak jsou ty vaše tradice podobné zvykům primitivních národů.‘ To bych se mohl urazit, ale on věděl, že to pochopím,“ sdělil dále spisovatel.

K reakcím se přidali i další, a to mimo jiné i prostřednictvím sociálních sítí. „Za přátelství se prý neděkuje, tedy Mirku, budu s láskou a vděčností vzpomínat na vše, co jsme společně i s Petrem Horkým a Vladimírem Krocem za těch 25 let prožili. Měli jsme to štěstí se rozloučit a vše si doříct,“ uvedl Miroslav Náplava, který s Petrem Horkým pořádá ve Zlíně festival cestování.

Díky za vaši ohleduplnost

Vzpomněl také na Zikmundova slova po úmrtí jeho nejbližšího přítele Hanzelky: „Napsal jste tehdy, že byl tak ohleduplný, že počkal na den po vašich narozeninách. Teď díky za vaši gentlemanskou ohleduplnost, že jste počkal, až Petr Horký ráno odletí do Antarktidy na expedici svého života. Vím, jste tam někde s ním, stejně jako se mnou na palubě expediční lodi, o které jsem vám ještě před pár dny vyprávěl. Vše je tak, jak má být. Sbohem, příteli,“ napsal Náplava.

Novým majitelem zlínské vily, ve které Zikmund žil téměř 70 let, se na začátku letošního roku stal místní podnikatel a prezident zlínského filmového festivalu Čestmír Vančura. Zikmund mu vilu ke koupi nabídl, Vančura nabídku přijal a stal se předsedou Nadačního fondu Zikmundova vila, který se o objekt stará. V domě jsou také tisíce knih a stovky předmětů z cest. Budova by měla po rekonstrukci zůstat v co nejvěrnější podobě té, v jaké ji cestovatel obýval. Veřejnosti by mělo sloužit zejména zamýšlené návštěvnické centrum v nevyužívaném suterénu.

Tagy:
cestování vzpomínky Miroslav Zikmund úmrtí Josef Holcman Rudolf Švaříček Leoš Šimánek

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama