Ve velmi svízelné situaci se ocitl Daniel, otec malé dcerky, který doposud pracoval na dohodu jako trenér v kickboxerských klubech. Poté, co koronavirová krize uzavřela také sportoviště, zůstal ze dne na den bez příjmu. Protože si ale neplatil sociální pojištění, stát mu nyní příliš nepomůže. „Musíme to přečkat, pomáhají nám úspory,” říká Daniel, který nedávno dokončil vysokou školu.
„Pracoval jsem na dohodu o provedené práci u více zaměstnavatelů. Šlo o práce v kickboxerských klubech. Ze dne na den vláda všechna sportoviště zavřela a já nevěděl, co budu dělat. Veškerý příjem jsem měl právě z dohod o provedené práci,“ vypráví pro CNN Prima News Daniel a dodává, že ještě nedávno za něj sociální pojištění platil stát, protože studoval vysokou školu. „Platil jsem tedy jen zdravotní pojištění. Sociální jsem neřešil, dokud jsem neměl rozmyšlené, jak budu fungovat dál a zda se stanu OSVČ,“ říká.
Daniel se proto obrátil na stát, aby mu úřady pomohly. Ale narazil. Na rozdíl od osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) jsou totiž nyní z plošné pomoci vyřazeni všichni, kteří fungovali na dohodu o provedení práce a na dohodu o provedení činnosti. Po jejich podpoře přitom volá opozice. Koronavirem zasažené OSVČ oproti tomu získávají jednorázovou pomoc ve výši 25 tisíc korun.
České firmy na suchu: Většině z nich brzy dojdou finanční rezervy
Skoro třetina českých podniků v důsledku vládních opatření do konce března rozpustila své finanční rezervy. Polovina tuzemských společností dokonce žádné rezervy nemá ani v době, kdy ekonomika funguje normálně. Bez stabilních příjmů by průměrná česká firma vydržela fungovat jen asi tři měsíce.
Dohodáři na pomoc dosáhnou, museli si ale rok platit sociální pojištění
Lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) a na dohodu o provedení činnosti (DPČ) mohou na úřadech práce žádat o podporu v nezaměstnanosti, ale pouze v momentě, kdy v uplynulých dvanácti měsících platili pojistné na důchodové zabezpečení, tedy takzvané sociální pojištění. To samé úředníci sdělili i Danielovi.
„Šel jsem hledat pomoc na úřad práce. Paní, která se mnou mluvila, byla velice milá, ale řekla mi, že pokud jsem rok dozadu neplatil sociální pojištění, nemůžu dostat žádné peníze. Nechal jsem se ale zapsat do registru, budou mi hledat práci. A také za mě budou platit zdravotní pojištění. Na nic víc nemám nárok,“ říká.
Podle mluvčí Úřadu práce ČR Kateřiny Beránkové ale mohou lidé, kteří jsou najednou bez peněz, podat žádost o nějakou z nepojistných částek. „Pokud se člověk ocitne ve složité životní situaci a nedostává se mu peněz, může podat žádost o nějakou z nepojistných sociálních dávek ze systému státní sociální podpory nebo hmotné nouze,“ uvedla na dotaz CNN Prima News Beránková. „Nejvíce zmiňovanou dávkou je mimořádná okamžitá pomoc. Žádosti se podávají na kontaktním pracovišti podle trvalého pobytu. Žádost pracoviště posoudí a případně dávku přizná a stanoví její výši,“ dodala Beránková. Při udělování mimořádné okamžité pomoci se ale nezohledňuje jen výpadek příjmu, ale i celkové sociální a majetkové poměry žadatele, vyplývá z webu Úřadu práce ČR.
Lidé, kteří pracují na DPP a DPČ, nyní nemají ani nárok na ošetřovné. Jejich postavení se nelíbí opozici. Například Piráti v Poslanecké sněmovně navrhovali zavedení kompenzace ve výši 300 korun na den pro tzv. dohodáře. Nepochodili. Podporu pro „dohodáře“ slíbila po Velikonocích s vládou probrat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Firmy nemají peníze. Pomohl by odklad všech plateb státu
Firmy řeší akutní nedostatek hotovosti. O své tržby přišly v důsledku vládních opatření proti šíření koronaviru. Tržby podnikatelé buď vůbec nemají, nebo se jim zúžily. Chybí jim i platby za dodané výrobky nebo služby od odběratelů, kteří také nemají kde brát. To je vrhá do druhotné platební neschopnosti. Komora daňových poradců ČR proto přišla s návrhem na dočasný odklad všech plateb vůči státu.
Standard života jsme přehodnotili
Daniel řeší výpadek příjmů úsporami. „Ty musí vydržet, jak dlouho bude nutné, musíme tuto dobu prostě nějak přečkat. Od začátku jsme s rodinou museli přehodnotit standard života a úspory věnovat na důležité věci. Manželka platí z mateřské náklady na bydlení. Nájemné neplatíme, byt naštěstí patří rodině,“ dodává.
Až pomine krize, sní Daniel o tom, že se vrátí k trenérství. „Vrátím se k tomu, ale rozhodně si najdu ještě nějakou práci, která by mě zajistila i v podobné krizi,“ vypráví.