reklama

Život atletky Cimanouské v exilu: Bez ochranky ani krok, na všechno potřebuju povolení

Běžkyně Kryscina Cimanouská byla jedním z nejskloňovanějších témat letošních olympijských her. Bohužel ne skrze sportovní výkony. Běloruská atletka byla takzvaně odklizena. Strachovala se z represí, které by na ni mohly čekat doma poté, co zkritizovala vedení národního olympijského týmu. Od Polska obdržela humanitární vízum, ale život v exilu má podle jejích slov k ideálu daleko.

reklama

Běloruské úřady chtěly po kritice posadit Cimanouskou do letadla a nechat ji dopravit do rodné vlasti. Tomuto „únosu“ z Tokia se atletka vzepřela a po vlně solidarity z jiných evropských zemí si jako nový domov vybrala Polsko, které dalo jí i jejímu manželovi humanitární vízum.

I když se vyhnula potenciálnímu nebezpečí, které by na ni mohlo čekat po návratu do Běloruska, úplně spokojená není. „Nemůžu potkat přátele, protože ochranka, kterou mám neustále u sebe, mé kamarády nezná. Všechno, co chci dělat, musí být dopředu naplánované. Kdykoliv chci jít někam ven – třeba do parku – potřebuju povolení,“ vyjmenovala Cimanouská komplikace pro web Euronews.

Nicméně podotkla, že ochranka fungující v režimu 24/7 je přijatelnou daní za to, že se může cítit bezpečně. Tak či tak jí ale chybí běžný svobodný život. „Chtěla bych se vrátit do normálu a užívat si léto. Ale chápu, že by to bylo moc nebezpečné. Dostala jsme zprávy od některých lidí, kteří psali, že pokud mě potkají, vykuchají mě. Takže chápu, že by nebylo ideální se objevovat na místech, kde je hodně lidí,“ uvedla dále.

Chci se vrátit do Běloruska. Ale nevím, kdy to bude

Celý případ kolem 24leté Cimanouské se rozjel ve chvíli, kdy se už v Tokiu pustila do vedení běloruského olympijského výboru. Nechápala, že ji trenér bez jejího vědomí nominoval do štafety na 4x400 metrů, tedy běhu na vzdálenost, které se vůbec nevěnovala. Pak se dozvěděla, že existuje příkaz takzvaně shora, aby kompletně odstoupila z olympijských her.

„Měla jsem říct, že jsem zraněná a bez poskytnutí jakýchkoliv rozhovorů se vrátit do Běloruska za rodiči. Ti naznačovali, že bych mohla jít do vězení,“ řekla Cimanouská, specialistka na distanci 200 metrů, o kterou na olympiádě vinou konfliktu přišla. Nakonec jí pomohla rychlá akce polského velvyslanectví.

Atletce nechodí jen výhrůžné zprávy, převažují pozitivní a podpůrné vzkazy. „Kdykoliv se cítím špatně, přečtu si nějaké z těch zpráv a hned jsem silnější. Spoustu lidí mi vyjadřuje podporuju, chtějí mi pomoc. A také vím, že spousta osob je ve stejné situaci,“ konstatovala Cimanouská pro Euronews.

Teď plánuje znovu nakopnout atletickou kariéru. Popřela, že by na základě své traumatizující zkušenosti hodlala začít s politickou dráhou. „Chci si do několika let splnit své sportovní cíle. Chci pro svou zemi svobodu a bezpečí. Aby lidé přestali utíkat z Běloruska. Chci svobodu slova. A chci se do rodné země vrátit a trénovat v ní. Myslím, že se jednoho dne vrátím, ale nevím kdy. Může se to stát během jednoho roku. Za dva roky. Za pět let. Nikdo neví, co se stane,“ uzavřela.

Tagy:
Polsko Bělorusko atletika olympijské hry sport exil Letní olympijské hry v Tokiu 2021 Kryscina Cimanouská

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Za drobné zásilky z čínských e-shopů si připlatíme. Zdraží zřejmě už od října

Za doručované balíčky ze zemí mimo Evropskou unii (EU) s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH pravděpodobně od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, novely zákona o DPH a celního zákona se však zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama