reklama

Nevracej se, varovala Cimanouskou babička. Z Běloruska utekl i sprinterčin manžel

Dostala příkaz, který neuposlechla. Za odmítnutím běloruské sprinterky Krysciny Cimanouské odletět předčasně z olympijských her v Tokiu však stála jiná žena. Těsně před cestou olympioničce volala její babička a měla pro ni jasný vzkaz: „Nevracej se.“

reklama

Propojit sportovní a politický svět se podařilo 24leté sportovkyni. Svým odmítnutím vrátit se do vlasti rozpoutala opět diskusi o režimu, který v Bělorusku udržuje autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Cimanouská televizi BBC sdělila, co jejímu rozhodnutí neuposlechnout daný příkaz předcházelo.

V hlavní roli babička

Odvolání Cimanouské z olympiády přišlo poté, co si sprinterka stěžovala na sociálních sítích na to, že byla během krátké doby zařazena do štafety 4x400 metrů. Důvodem mělo být to, že někteří její kolegové nebyli způsobilí ke startu. Její video následně vedlo ke kritice ve státních médiích. Jedna televizní stanice dokonce uvedla, že Cimanouské chyběl týmový duch.

Sportovkyně si pak měla stěžovat na své trenéry. Její kritika vedla k tomu, že jí do pokoje vtrhli dva trenéři s oznámením, aby si okamžitě sbalila kufry a připravila se na návrat domů. Jako důvod měla Cimanouská uvést, že se zranila. Reportáže o jejím odvolání spolu s reakcí běloruských médií však děsily její babičku. Bála se, že by se její vnučce mohlo stát něco špatného.

Cestou na letiště jí babička zavolala a měla pro ni jasný vzkaz – aby se nevracela. „Nemohla jsem uvěřit tomu, že by mi babička řekla, abych se nevracela domů. Proto jsem se jí zeptala, zda si je jistá. Odpověděla: ‚Ano, jsem si jistá. Nevracej se,‘“ vzpomínala Cimanouská. Právě varování její babičky vedlo k tomu, že šla sprinterka za policisty. Bělorusko nyní tvrdí, že byla z národního týmu vyřazena kvůli svému emocionálnímu stavu. To však mladá sprinterka popírá.

Chci prostě jen běhat

Poté, co Cimanouská policistům na letišti ukázala přeloženou žádost o pomoc, dostala policejní ochranu. Následně byla převezena na polské velvyslanectví v Tokiu. Ve středu pak dorazila do polské Varšavy, kde jí bylo uděleno humanitární vízum.

Odmítnutí návratu do vlasti nyní opět otevřelo diskusi o režimu v Bělorusku. V minulém roce v zemi probíhaly rozsáhlé demonstrace poté, co se Lukašenko stal prezidentem. Podle mnohých však volby byly zmanipulované a ve skutečnosti je vyhrála Svjatlana Cichanouská. Do protestů se mimo jiné zapojili i národní sportovci. Za projevení svého názoru byli následně zbaveni finančních prostředků, vyřazeni z národních týmů a zadrženi.

Cimanouská však popírá, že by se někdy politicky angažovala. Chce se jen soustředit na svou sportovní kariéru. To vyjádřila i speciálním potiskem na triku, které si vzala na setkání s novináři ve Varšavě. Text byl jednoduchý: „Chci prostě jen běhat.“ Cimanouská dodala, že by se ráda do Běloruska vrátila, ale v současnosti by to pro ni bylo nebezpečné.

Ze země utekl i její manžel, který stejně jako sprinterka dostal polské vízum. Ostatní příbuzní však v zemi zůstali. „Rodiče jsou v pořádku, jen trochu nervózní. Snaží se vyhýbat sledování televize a informacím o mně. Znají mě, pravdu a ví, co se stalo,“ doplnila Cimanouská. Vlna podpory z celého světa jí nyní pomáhá vše zvládnout. Na dotaz, co by si pro Bělorusko přála, odpověděla jasně: „Chtěla bych, aby se lidé v mé zemi už nebáli.“

Tagy:
babička Polsko rodina Bělorusko kritika vízum sport Svjatlana Cichanouská sportovci Letní olympijské hry v Tokiu 2021 sprint Kryscina Cimanouská

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Herečka Kuklová o zákeřné rakovině: Po vztahu s Pomejem jsem tušila, že nemoc přijde

Míša Kuklová má za sebou těžké období, zhruba před rokem jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Dnes už má ale svoje vnady, které chorobě obětovala, zpět. Od samého začátku byla odhodlaná rakovinu porazit. Přiznává však, že tuto nemoc očekávala. Podle ní za to mohou stresy, které vznikly na základě prvního manželství s Jiřím Pomejem a které se hromadily ještě několik dalších let. Řekla to v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

reklama