O Kutnohorsku se od konce minulého týdne píše především v souvislosti s novým ohniskem koronaviru. Proti takovému označení se vymezuje místostarostka Kutné Hory Silvia Doušová (STAN Šance pro Kutnou Horu), podle které jde o špatnou mediální zkratku. Utrpěl podle ní kvůli tomu turistický ruch ve městě, který se zrovna začal po pandemii vzpamatovávat.
V rozhovoru pro CNN Prima NEWS místostarostka Doušová zdůrazňuje, že se v případě Kutnohorska jedná pouze o jeden zdroj nákazy a v případě Kutné Hory je na tisíc obyvatel jeden nakažený. Tedy 19 lidí z dvacetitisícového města. Nové ohnisko koronaviru se objevilo počátkem měsíce ve firmě sídlící v Církvici, jejíž provoz byl uzavřen. Na Kutnohorsku od víkendu platí přísnější hygienická opatření.
Zaznělo od vás, že zprávy o koronaviru na Kutnohorsku poznamenaly turistických ruch v Kutné Hoře. Můžete prosím popsat, co se ve městě stalo?
Nejdříve jsme měli velmi pozitivní zprávy o tom, že se návštěvnost po koronavirovém útlumu zase zvedá. Menší penziony hlásily obsazenost 90 procent. Začínalo se to tu zaplňovat a lidé si objednávali i týdenní pobyty. To byl náš dlouhodobý cíl, přitáhnout domácí turisty. Před krizí jsme hodně trpěli na ten jednodenní turismus, kdy vlakem z Prahy přijely haldy turistů a večer zase odjely a nic jsme z toho neměli. Cestovní ruch rostl, ale do toho přišla zpráva o ohnisku a ubytovatelé začali hlásit, že jim lidé odříkají pobyty.
Čili hotely či restaurace jsou dnes prázdnější, než třeba před čtrnácti dny?
Ani ne před čtrnácti dny. Ono se to všechno událo v sobotu. V pátek se zveřejnila mimořádná opatření a už v sobotu začínali hlásit ubytovatelé, že se něco děje a někteří zájemci pobyty ruší. Týkalo se to i kulturních akcí.
Byli jsme zoufalí
Když jsme spolu mluvily poprvé, řekla jste, že informace o ohnisku na Kutnohorsku na vás měly devastující účinek, můžete to prosím rozvést?
Ano. Když se začínali lidé ozývat a rezervace rušit a zároveň jsme měli negativní ohlasy od místních podnikatelů, pro nás, jako pro vedení města, to bylo devastující. Měli jsme pocit, že s tím nedokážeme nic udělat. Bylo to pro nás zoufalé, ale už to jelo. Máme monitoring tisku a vyjelo na nás třicet on-line zpravodajství a televizí se zprávami o ohnisku a o mimořádných opatřeních. Bylo v nich jen suchopárné konstatování, co ta mimořádná opatření přinesou, ale nebyl tam ten počet, že se jedná o jednoho člověka na tisíc obyvatel. Trpěla i vesnice Církvice, kde sídlí ta firma. Přitom v Církvici nikdo z firmy ani nebydlí. Ale všichni ukazovali na Církvici. Vím to, mám tam tchyni.
Ty zprávy podle vás měly být napsány jinak?
Měl tam být ten počet, o kolik nakažených na počet obyvatel se jedná. Nebyl tam ani kontext, že veškeré případy jsou podchyceny, že jsou v karanténě a otestovány a jsou z pouze jednoho zdroje nákazy. To by působilo jinak, než když se řeklo, že v Kutné Hoře jsou mimořádná opatření, budou se nosit roušky a je tam nové ohnisko nákazy.
Podle vás je tedy situace na Kutnohorsku podchycena?
Ano, máme znovu potvrzeno, že od soboty v Kutné Hoře případy nepřibyly, na okrese jsou to jednotky případů. Ale pořád je to ten jeden zdroj. Život tady skutečně neustal, a když média ukazovala prázdné náměstí a ulice, to bylo kvůli tomu, že bylo po dešti. Mediální obraz byl podán tak, že situace v Kutné Hoře vyzněla jako senzace. O žádnou senzaci se přitom nejedná.
Vy jste se na Facebooku osobně snažila přesvědčovat lidi, aby do města přijeli a nebáli se. Jaké byly odezvy?
Většinou byly pozitivní. Když to bylo na městském Facebooku a nějaká paní psala, že tu mají pobyt v kempu, napsala jsem jí, ať se nebojí přijet, že jen ve vnitřních prostorách si musí vzít roušku. Reagovala, že přijedou. Včera dokonce psala i nějaká paní, že jsou tu ve městě a je to tu hrozně fajn. Ale ano, objevilo se něco jako: ten hadr na puse znovu nosit nebudu, na to vám kašlu. To jsem jen reagovala, že je to škoda. Negativní reakce byly spíše od Kutnohoráků. Cítili se třeba dotčení, že lákáme turisty, kteří snad podle nich ještě mohou koronavirus do města dovézt.