reklama

Vakcín proti chřipce na podzim nebude dostatek, říká Roman Prymula

Rozvolnění hygienických opatření proběhlo teprve nedávno, i přesto se mluví o další vlně koronavirové epidemie. Podle epidemiologa Romana Prymuly je nynější mezidobí ideální dobou k přípravě na ni. Mimo jiné by bylo třeba více lidí očkovat proti chřipce, vakcíny však nebude dostatek, řekl v pořadu 360°.

reklama

Druhá vlna, která se očekává na podzim, bude podle epidemiologa a vládního zmocněnce Romana Prymuly nepřehlednější, jelikož bude populace náchylnější i k jiným respiračním virům.

„Roušky v tomto směru dávají smysl. Jak v městské hromadné dopravě, tak u taxislužeb,“ tvrdí Prymula. Všechna opatření však nemůže dopředu predikovat a budou přicházet podle aktuální situace. Neočekává ovšem, že by se v Česku během léta rapidně zpřísňovala hygienická opatření.

Proti cestování vysloveně není. „Pokud lidé chtějí vyjet do zahraničí v první polovině prázdnin, vhodné jsou země jako Rakousko, Slovensko, Slovinsko nebo Řecko,“ říká Prymula. Co bude ve druhé polovině prázdnin, však v tuto chvíli není jasné. Zhoršit situaci by mohl příjezd amerických turistů do Evropy. „Není to od USA šťastný krok, pandemii mají mimo kontrolu,“ míní Prymula.

Atmosféra mezi lidmi je největším problémem

Podle Prymuly je problém, že na podzim nebude dostatek vakcín proti chřipce. „Byli jsme v situaci, kdy jsme proočkovali pět až šest procent populace, teď jsme tak na sedmi,“ říká. Letos nedokážeme proočkovat více než deset procent. „I ostatní státy mají podobný plán a vakcíny tak nebude dostatek,“ dodává.

Nejvíce se však obává atmosféry, která bude mezi lidmi panovat. „To je snad největší problém, co před sebou valí epidemiologové celého světa,“ přiznává. Právě proto chce navýšit kapacity diagnostiky, aby byli schopni rozlišit chřipku typu A, B ale i COVID-19. „Budeme muset zároveň apelovat na lidi, ať při lehkých příznacích zůstanou doma,“ míní.

Druhá vlna ale podle Prymuly už probíhá. „Izrael se potýká s problémy, podobně je na tom Austrálie,“ říká. Varuje také, že v USA nebo zemích Asie je koronavirus na svém vrcholu. „Uvidíme, co se bude dít dál,“ uzavírá.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě
Domácí

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

V Česku se potvrdila ptačí chřipka přenosná na člověka. Veterináři vybijí 5000 ptáků

Aktualizováno

Po měsíci se v ČR znovu potvrdila ptačí chřipka. V letošním 40. ohnisku v Rohozné u Jihlavy na Vysočině je 5 000 kusů drůbeže, hlavně hus, veterináři je vybijí. Oznámil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde podle něj o nízce patogenní chřipku subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Před měsícem šlo v Trhových Dušníkách na Příbramsku o vysoce patogenní typ choroby.

Máte pevnou cenu, přesto vám chce dodavatel energii zdražit? Kývnout na to nemusíte

Téma: Rádce

Prudce zdražující elektřina a plyn přiměly některé dodavatele k neobvyklému kroku. Přestože si jejich zákazníci cenu zafixovali na několik let, dostávají dopis s oznámením, že budou za energie platit více. Lidé tak často nevědí, jak mají na informaci reagovat a jaká jsou jejich práva. V takovém případě je totiž možné od smlouvy bez sankce odstoupit a přejít k jinému vybranému dodavateli. Někteří ale nové klienty nepřijímají.

Byla dlouholetou milenkou Masaryka. Sám prezident popsal jejich intimní sblížení

Prvního prezidenta československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka si často představíme jako staršího pána sedícího za pracovním stolem, případně na koni. Že by mohl takový člověk jako Masaryk i v pokročilém věku udržovat milenecký vztah, se zdá být nepravděpodobné. Opak je ale pravdou. Prezident několik let udržoval intimní vztah se spisovatelkou, publicistkou a veřejnou aktivistkou Oldrou Sedlmayerovou.

reklama

Domácí zpravodajství

Hospitalizovaných s covidem je nejvíce od května. Zájem o očkování dramaticky roste

Aktualizováno

Laboratoře v Česku za středu odhalily 5 824 případů koronaviru, zhruba o 2 500 více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem téměř 1 300 pacientů, což je nejvíce od 17. května. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu ale mírně klesl na 167. Za posledních sedm dní připadá v Česku na 100 tisíc obyvatel 270 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od středy vzrostlo o 24. Očkování za jediný den podstoupilo skoro 40 tisíc lidí, což je nejvíce od 24. srpna.

Přál bych si povinné očkování. V podmínkách naší společnosti ale není možné, říká virolog

Povinné očkování proti koronaviru? S jeho zavedením by souhlasil virolog Libor Grubhoffer. Zároveň si ale myslí, že to v podmínkách české společnosti není možné. Řekl to ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle něj by lepší proočkovanosti pomohlo, kdyby se do osvěty zapojilo více lékařů. Po podpoře vakcinace volá i imunolog Zdeněk Hel.

reklama