reklama

Vakcín proti chřipce na podzim nebude dostatek, říká Roman Prymula

Rozvolnění hygienických opatření proběhlo teprve nedávno, i přesto se mluví o další vlně koronavirové epidemie. Podle epidemiologa Romana Prymuly je nynější mezidobí ideální dobou k přípravě na ni. Mimo jiné by bylo třeba více lidí očkovat proti chřipce, vakcíny však nebude dostatek, řekl v pořadu 360°.

reklama

Druhá vlna, která se očekává na podzim, bude podle epidemiologa a vládního zmocněnce Romana Prymuly nepřehlednější, jelikož bude populace náchylnější i k jiným respiračním virům.

K tématu

„Roušky v tomto směru dávají smysl. Jak v městské hromadné dopravě, tak u taxislužeb,“ tvrdí Prymula. Všechna opatření však nemůže dopředu predikovat a budou přicházet podle aktuální situace. Neočekává ovšem, že by se v Česku během léta rapidně zpřísňovala hygienická opatření.

Proti cestování vysloveně není. „Pokud lidé chtějí vyjet do zahraničí v první polovině prázdnin, vhodné jsou země jako Rakousko, Slovensko, Slovinsko nebo Řecko,“ říká Prymula. Co bude ve druhé polovině prázdnin, však v tuto chvíli není jasné. Zhoršit situaci by mohl příjezd amerických turistů do Evropy. „Není to od USA šťastný krok, pandemii mají mimo kontrolu,“ míní Prymula.

Atmosféra mezi lidmi je největším problémem

Podle Prymuly je problém, že na podzim nebude dostatek vakcín proti chřipce. „Byli jsme v situaci, kdy jsme proočkovali pět až šest procent populace, teď jsme tak na sedmi,“ říká. Letos nedokážeme proočkovat více než deset procent. „I ostatní státy mají podobný plán a vakcíny tak nebude dostatek,“ dodává.

K tématu

Nejvíce se však obává atmosféry, která bude mezi lidmi panovat. „To je snad největší problém, co před sebou valí epidemiologové celého světa,“ přiznává. Právě proto chce navýšit kapacity diagnostiky, aby byli schopni rozlišit chřipku typu A, B ale i COVID-19. „Budeme muset zároveň apelovat na lidi, ať při lehkých příznacích zůstanou doma,“ míní.

Druhá vlna ale podle Prymuly už probíhá. „Izrael se potýká s problémy, podobně je na tom Austrálie,“ říká. Varuje také, že v USA nebo zemích Asie je koronavirus na svém vrcholu. „Uvidíme, co se bude dít dál,“ uzavírá.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama