Vakcín proti chřipce na podzim nebude dostatek, říká Roman Prymula

Druhá vlna bude podle epidemiologa Romana Prymuly o to nepřehlednější, jelikož bude populace náchylnější i k jiným respiračním virům.

Roman Prymula očekává, že ani na podzim vakcíny nebude dostatek

Rozvolnění hygienických opatření proběhlo teprve nedávno, i přesto se mluví o další vlně koronavirové epidemie. Podle epidemiologa Romana Prymuly je nynější mezidobí ideální dobou k přípravě na ni. Mimo jiné by bylo třeba více lidí očkovat proti chřipce, vakcíny však nebude dostatek, řekl v pořadu 360°.

Druhá vlna, která se očekává na podzim, bude podle epidemiologa a vládního zmocněnce Romana Prymuly nepřehlednější, jelikož bude populace náchylnější i k jiným respiračním virům.

Lékaři hlásí první prokázaný případ, kdy matka nakazila koronavirem plod

Francouzští lékaři informovali o prvním prokázaném případu, kdy se COVID-19 přenesl z dělohy matky na plod, uvedl list The Guardian. Virus se u novorozeněte rozšířil z krve do placenty, kde se replikoval a způsobil zánět. Děťátko se dokázalo zotavit. Ačkoliv odborníci evidovali už dříve několik podobných případů, nebyli až dosud schopni potvrdit tuto cestu přenosu kornonaviru.

„Roušky v tomto směru dávají smysl. Jak v městské hromadné dopravě, tak u taxislužeb,“ tvrdí Prymula. Všechna opatření však nemůže dopředu predikovat a budou přicházet podle aktuální situace. Neočekává ovšem, že by se v Česku během léta rapidně zpřísňovala hygienická opatření.

Proti cestování vysloveně není. „Pokud lidé chtějí vyjet do zahraničí v první polovině prázdnin, vhodné jsou země jako Rakousko, Slovensko, Slovinsko nebo Řecko,“ říká Prymula. Co bude ve druhé polovině prázdnin, však v tuto chvíli není jasné. Zhoršit situaci by mohl příjezd amerických turistů do Evropy. „Není to od USA šťastný krok, pandemii mají mimo kontrolu,“ míní Prymula.

Atmosféra mezi lidmi je největším problémem

Podle Prymuly je problém, že na podzim nebude dostatek vakcín proti chřipce. „Byli jsme v situaci, kdy jsme proočkovali pět až šest procent populace, teď jsme tak na sedmi,“ říká. Letos nedokážeme proočkovat více než deset procent. „I ostatní státy mají podobný plán a vakcíny tak nebude dostatek,“ dodává.

Na Karvinsku potřebují zrychlit testy na koronavirus. Pomoci by mohl nový přístroj

I když se počty lidí nakažených koronavirem v Česku v posledních dnech snižují, v tuzemsku jsou stále lokální ohniska se zhoršenou situací. Jendo z největších se nachází na Karvinsku, kde tamní starostové obcí jednají s hejtmanem a krajskými hygieniky o rychlejším testování a fungování protiepidemiologických opatření. Pomoci by jim mohl nový přístroj, který vyvíjí společnost z Vestce.

Nejvíce se však obává atmosféry, která bude mezi lidmi panovat. „To je snad největší problém, co před sebou valí epidemiologové celého světa,“ přiznává. Právě proto chce navýšit kapacity diagnostiky, aby byli schopni rozlišit chřipku typu A, B ale i COVID-19. „Budeme muset zároveň apelovat na lidi, ať při lehkých příznacích zůstanou doma,“ míní.

Druhá vlna ale podle Prymuly už probíhá. „Izrael se potýká s problémy, podobně je na tom Austrálie,“ říká. Varuje také, že v USA nebo zemích Asie je koronavirus na svém vrcholu. „Uvidíme, co se bude dít dál,“ uzavírá.

Tagy: