Svět pomáhá i píše o tornádu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Tři těžce zranění po ničivém tornádu jsou v rakouských nemocnicích. Tamní úřady totiž vyslaly na pomoc dva vrtulníky a přes 40 aut včetně záchranek. Stovka rakouských zdravotníků ošetřila přes třicet lidí. Byl to největší přeshraniční zásah, potvrdil mluvčí dolnorakouského Červeného kříže. Katastrofě na jižní Moravě se věnuje většina světových médií.
Rakouské sanitky postupně přejížděly přes českou hranici. Velitelé, kteří vedli záchrannou operaci v Česku, zavolali na krizovou linku v Dolním Rakousku s tím, že čelí velmi těžké situaci a potřebují podporu. Proto dolnorakouské úřady vyhlásily pohotovost nejvyššího stupně.
„Večer došlo v České republice a přeshraniční části s Rakouskem k obrovské devastaci. Vyjadřujeme obětem naši nejhlubší soustrast. Rakouské síly byly okamžitě zmobilizovány k pomoci. Poděkování směřuji rakouským pohotovostním službám,“ uvedl rakouský kancléř Sebastian Kurz.
Jak můžete pomoci po tornádu: Peníze, potraviny, ubytování
Tornádo na jihu Moravy tvrdě zasáhlo obyvatele na Břeclavsku a Hodonínsku. Přírodní živel poničil řadu domů či aut. Lidé tak mnohdy přišli o střechu nad hlavou a celou řadu dalších věcí. Mezi Čechy se ovšem zvedla až neuvěřitelná vlna solidarity. Jak se dá pomáhat právě teď? Zejména finančně, ale i zasláním oblečení či materiálu. Podívejte se v přehledném článku na možnosti, jak můžete pomoci lidem, které postihlo tornádo.
Asi nejvíc neštěstí na jižní Moravě zasáhlo Česku nejbližší sousedy – Slováky. Tamní deníky sledovaly dění v moravských obcích v on-line reportážích. Slováci okamžitě stáhli z několika okresů k českým hranicím techniku.
„Vyjadřuji soustrast všem postiženým přírodní katastrofou na jižní Moravě. Rozsah škod, materiálních i lidských, je nepředstavitelný a přeji našim sousedům hodně síly, kterou budou potřebovat na vyrovnaní se s následky pohromy,“ napsala na Facebook slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Polští hasiči jsou připraveni pomoci
Připraveni pomoci jsou i polští hasiči, kteří se shromáždili v Katovicích. Polský list Fakt píše o šokujících záběrech z Česka. Upozorňuje na to, že záběry z jižní Moravy nám ukazují, s jakou ničivou silou se potkáváme.
„Hluboce mne zasáhly tragické zprávy z Česka. Soucítím se všemi poškozenými a jejich rodinami. Chtěl bych je ujistit o polské solidaritě a připravenosti pomoci,“ sdělil polský ministr zahraničí Zbygnew Rau.
Kostel jako symbol zkázy. Tornádo na něm zastavilo čas v momentě, kdy začalo peklo
Bouřky a ničivé tornádo na jihu Moravu si vyžádaly zatím pět obětí. Některým obyvatelům zasažených obcí se podařilo natočit záběry ničivého přírodního živlu, které způsobilo nejspíše stamilionové škody. Celkové náklady se ale mohou vyšplhat až k miliardám korun. Na pomoc obyvatelům postižených oblastí se skrze Nadaci Via sešlo přes 119 milionů korun.
Britský list The Guardian označil situaci na jižní Moravě za „živoucí peklo“. Ničivá bouře zdecimovala polovinu obce Hrušky. Na záběrech z místa jsou vidět zničená auta, vyvrácené stromy a dým,“ píše Guardian. „Spojené království vyjadřuje hlubokou soustrast rodinám mrtvých, zraněných a těm, kteří přišli o domovy,“ napsal následně britský velvyslanec v Česku Nick Archer.
Situace v Česku neunikla pozornosti ani německých, francouzských nebo třeba srbských médií. Ta hlavně zmiňují utrpení a zoufalost místních lidí.
Následky tornáda na jižní Moravě Zdroj: CNN Prima NEWS