Společnost SpaceX v sobotu testovala jeden z nejpokročilejších raketových motorů Raptor, zatímco se připravuje na čtvrtý test rakety Starship. Sobotní test skončil ohromnou explozí, napsal web Yahoo News. Záznam výbuchu pak zveřejnila organizace NASASpaceflight.
Testovací stanoviště společnosti SpaceX Elona Muska v texaském McGregoru vzplálo ve čtvrtek 23. května odpoledne během testu motorů Raptor, informoval server Yahoo News.
ČTĚTE TAKÉ: Revoluční umělá inteligence. Nový chatGPT už chápe i lidské emoce, bude v telefonech Applu?
V motoru se vyskytla anomálie, která způsobila únik výparů, což vedlo k sekundární explozi, uvedla zpravodajská organizace NASASpaceflight na sociální platformě X.
Ve videu sdíleném na síti X je vidět, že motor se vypnul ještě předtím, než začal hořet. Nakonec plameny pohltily i startovací plošinu.
Motor Raptor stále prochází vývojem. Možná právě kvůli tomu podle portálu Interesting Engineering skončil sobotní test neúspěchem.
Společnost SpaceX používá motory Raptor pro své vesmírné lodě Starship. Nyní se SpaceX pečlivě připravuje na čtvrtý testovací let Starship, který je naplánován na 5. června.
S výškou téměř 121 metrů je vesmírná loď Starship největší a nejvýkonnější raketou, která kdy byla postavena, s cílem dopravit lidi na Měsíc a Mars, připomněla agentura AP.
Vesmírný dopravní systém Starship dosud absolvoval tři zkušební lety, ani jeden však úspěšně nedokončil. První let lodi Starship skončil loni v dubnu explozí čtyři minuty po startu, když se nepodařilo oddělit nosný stupeň od druhého stupně kosmické lodi. Podruhé loni na podzim loď Starship krátce po startu a oddělení od nosné rakety explodovala. A při třetím startu letos v březnu se nezažehly raketové motory lodi při návratu do atmosféry.
SpaceX má nicméně stále v plánu tuto víceúčelovou kosmickou loď využít ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) pro cesty na Měsíc a později i na Mars. Podle Muska by Starship mohla nahradit dosavadní nosné rakety Falcon 9, které už vynášejí do vesmíru většinu světových satelitů a dalšího komerčního nákladu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Odvrácená strana Měsíce je jiná, než si myslíme. Tajemství má rozlousknout čínská sonda