Americký hudebník Lil Uzi Vert oznámil, že shromažďuje potřebnou dokumentaci k legální koupi planety WASP-12b, která je dokonce větší než Jupiter. Už v minulosti se objevily informace o tom, že si někteří lidé rozebírají pozemky na Měsíci. Ze současného mezinárodního práva ale jasně vyplývá, že kolíkování pozemků v kosmu je jeden velký nesmysl.
Na trhu s nemovitostmi po celém světě je přetlak. A nákupní horečka už se přesouvá i do vesmíru. Zjevně. Rapper Lil Uzi Vert z americké Filadelfie totiž údajně kupuje obří planetu WASP-12b. Nemá přitom jít o další senzacechtivé zvolání, hudebník chce mimozemský objekt koupit legálně a opravdu ho vlastnit.
„Potřebná dokumentace Lil Uzi Verta ke koupi planety WASP-12b je téměř kompletní – tohle je velká věc! První člověk, který bude legálně vlastnit planetu,“ napsala na Twitter hudebnice Grimes a spustila bouři. „Snažil jsem se všechny překvapit. Stále na tom pracuju,“ reagoval následně sám rapper.
This is WASP-127b, a gas giant exoplanet 1.4x larger than Jupiter orbiting a yellow dwarf star (like ours)!
— Latest in space (@latestinspace) July 22, 2021
📸: sakkmesterke
(Artist's impression) pic.twitter.com/dNJBeR2C5h
Lil Uzi Vert navíc k příspěvku připnul hashtag „Neuralink“, což je název neurotechnologické společnosti, která spadá pod impérium amerického miliardáře Elona Muska. Je proto možné, že právě s ním rapper při koupi planety spolupracuje.
Co na to mezinárodní právo?
I když se americký interpret dušuje, že planetu kupuje legálně, z hlediska platných zákonů jsou jeho ambice jeden velký nesmysl. Vesmír totiž nikomu nepatří. Respektive patří všem, a právě proto si vůbec nikdo v současnosti nemůže koupit pozemek v kosmu či na Měsíci ani si nemůže nárokovat byť jen metr čtvereční jakékoli planety.
Kořeny vesmírného práva sahají až do samých počátků kosmických expanzí. V roce 1967 podepsaly Spojené státy, Sovětský svaz a Velká Británie dosud platnou Smlouvu o zásadách činnosti států při výzkumu a využívání kosmického prostoru včetně Měsíce a jiných nebeských těles. Dohodu v průběhu let ratifikovalo 111 států (též Česko), akceptována je prakticky po celém světě.
I tried 2 surprise everyone
— Uzi London 🌎☄️💕® (@LILUZIVERT) July 22, 2021
🤫🙏🏾🌍 💰 still working on it 👍🏾 #neuralink ✅ ✅✅✅ https://t.co/JQz57Nidic
Ze smlouvy vyplývají hlavně tato nařízení: Žádný stát nesmí ve vesmíru instalovat zbraně hromadného ničení, neboť kosmos je brán jako mírový prostor a též prostor, který patří celému lidstvu, a státy (tím méně jednotlivci) si nemohou kusy vesmíru přivlastňovat.
Ráj podvodníků
Jenže každý o těchto stanovách neví a této mezery ve vědění využívá řada podvodníků, kteří za obrovské sumy prodávají bohatým lidem vzdálené planetky, asteroidy či pozemky na Měsíci. I když Lil Uzi Vert může působit, že se napálit nenechal a nákup se snaží právně ošetřit, žádnou planetu si jednoduše koupit nemůže.
To ale neznamená, že to tak bude navždy. S rozmachem vesmírného turismu je pravděpodobné, že současná podoba práva brzy nebude stačit. Bude se také muset vyřešit, komu budou patřit objekty, které člověk z vesmíru dopraví na Zemi.
Trojice vesmírných miliardářů – Musk, bývalý šéf Amazonu Jeff Bezos a britský dobrodruh Richard Branson – chce turistické linky do kosmu zprostředkovat už příští rok. A s nimi se začne nad myšlenkou parcelování vesmíru zabývat čím dál více lidí.