Výbor jedná o schodku rozpočtu
Návrh na rekordní zvýšení letošního schodku státního rozpočtu míří do finální fáze schvalování. O pozměňovacích návrzích poslanců, kteří navrhli změny za zhruba 165 miliard korun, v pátek jednal rozpočtový výbor Sněmovny.
Neprošel návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, aby schodek klesl o 11, 16 nebo 25 miliard korun, ani návrhy na změny od vládního poslance ČSSD Václava Votavy. Schválen byl pouze návrh KSČM, která vládu toleruje, rozpočtový výbor ho podpořil. Definitivně o pozměňovacích návrzích rozhodne až Sněmovna.
Třetí čtení se v Poslanecké sněmovně koná příští týden ve středu. V pátek dopoledne o návrhu schodku jednal rozpočtový výbor a projednal pozměňovací návrhy. Poslanci totiž navrhli změny v rozpočtu za zhruba 165 miliard korun.
Nezastírám, že je to spojené s podporou rozpočtu od KSČM
Ministerstvo financí už avizovalo, že podpoří pouze návrhy komunistů. „Ty návrhy jsou v souladu s politikou vlády, jsou to peníze pro sestry v sociálních službách či na digitalizaci školství. Nebudu zastírat, že jsou spojeny i s podporou rozpočtu od KSČM,“ uvedla pro CNN Prima NEWS ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).
Neprošly tedy snahy vládního poslance z ČSSD Václava Votavy posílit rozpočet Správy státních hmotných rezerv o 460 milionů korun a kapitolu ministerstva školství o 1,5 miliardy korun na vzdělávání na dálku. „My jsme se v rámci koalice dohodli na rozpočtu i na komplexním pozměňovacím návrhu pana premiéra v roli poslance a nebyl důvod, aby koaliční poslanec dával další pozměňovací návrh,“ vysvětlila Schillerová, proč návrh Votavy neprošel.
Poslanec Pirátů a místopředseda rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík navrhl snížit vládní rozpočtovou rezervu, a tím i výdaje rozpočtu variantně o 11, 16 nebo 25 miliard. „Žádám o podporu návrhů, které celkové saldo snižují. Prostor na to je,” řekl v pátek na výboru. Jeho návrhům ale dal rozpočtový výbor nedoporučující stanovisko.
ODS kritizuje návrh schodku dlouhodobě
Zelenou, respektive doporučující stanovisko, získal pouze návrh poslance KSČM Jiřího Dolejše. Komunisté chtějí poslat z rozpočtové rezervy 1,75 miliardy korun na odměny zdravotníků v nemocnicích a v sociálních službách, 200 milionů na odměny zaměstnanců zejména dětských domovů a 50 milionů korun na odměny sociálních pracovníků v obcích. Navrhli také přidat z rezervy 300 milionů korun regionálnímu školství na pořízení digitálních učebních pomůcek a posílení takzvané zážitkové pedagogiky. KSČM ve Sněmovně menšinový kabinet ANO a ČSSD toleruje.
Od poslance ODS Jana Skopečka během jednání výboru zaznělo, že nemá smysl žádné pozměňovací návrhy podat, protože už je jasné, že vláda opoziční návrhy nepodpoří. Schodek rozpočtu ve výši 500 miliard korun znovu označil za zbytečný dodal, že to veřejné rozpočty zatíží. ODS kritizuje návrh schodku dlouhodobě.
Schillerová na jednání výboru uvedla, že v době největší krize škrty dělat nebude. „Budu je dělat v roce 2021, ale ne v této době. Na druhé straně kdybych realizovala všechny návrhy opozice, bylo by to téměř za 723 miliard,” uvedla před poslanci a později pro CNN Prima NEWS dodala: „Tak, jak jsem to udělala v rozpočtu na roky 2019 a 2020, budu pokračovat v tom trendu šetření zejména provozních výdajů jednotlivých ministerstev.“
Od poslankyně STAN Věry Kovářové zazněla i výtka, že vláda nešetřila v dobrých časech. „Úspory na horší časy, jak k tomu opozice vyzývala, jste nedělala,” řekla Kovářová ministryni.
O návrhu schodku státního rozpočtu i o pozměňovacích návrzích definitivně rozhodnou poslanci ve třetím čtení ve středu 8. července.