reklama

Schvalování rekordního rozpočtového schodku: Poslanci navrhli změny za 165 miliard

Během druhého čtení novely zákona o státním rozpočtu na letošní rok k bouřlivé debatě nedošlo. Poslanci využili možnost předkládat pozměňovací návrhy a chtějí v rámci finančního plánu státu přesunout až 165 miliard korun. Závěrečné hlasování o navýšení letošního rozpočtového deficitu na 500 miliard korun je na programu ve středu 8. července.

reklama

Co do počtu předložených změn byli během druhého čtení poslanci SPD. Ve svých čtyřech návrzích požadovali přesunout celkem 57,4 miliard korun především ve prospěch sociálních služeb nebo na snížení státního dluhu. Okamurovci chtěli tyto peníze vzít především z odvodů do rozpočtu Evropské unie nebo dotací na podporu obnovitelných energetických zdrojů.

Lidovci navrhli vzít osm miliard korun z vládní rozpočtové rezervy na zvýšení důchodů ženám o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě, 1,5 miliardy chtěli přesunout na sociální služby a pět miliard do Státního fondu podpory investic. Komunistická poslankyně Hana Aulická navrhla použít z vládní rozpočtové rezervy 200 milionů na odměny zaměstnanců dětských domovů a na neinvestiční výdaje školských zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy. Další peníze pak chtěla přiklepnout zdravotníkům a zaměstnancům v sociálních službách či na pořízení digitálních učebních pomůcek do škol.

K tématu

Piráti pak navrhovali snížit rozpočtový schodek až o 25 miliard. Část opozice poté vyzvala vládu, aby se zaměřila na úspory ve výdajích státu. Rozpočtový výbor už dříve podpořil návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který snižuje vládní rozpočtovou rezervu o 100 miliard korun a peníze přesouvá přímo do vybraných kapitol. S ostatními návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu výbor nesouhlasil.

Řekni, kam ty prachy jdou

Prvním čtením prošel před týdnem v úterý. Na rozdíl od čtení druhého samotnému hlasování předcházela pětihodinová diskuze. Opozice vládě vyčítala především to, že ačkoli chce rekordní navýšení státního schodku, nesděluje, kam mají peníze jít. „Především chci upozornit, že je to opravdu gigantický dluh – 500 miliard korun, což je skoro deset procent HDP za tři měsíce. Počínání vlády je bezradné. Pomoc měla být rychlá, masivní a chytrá. Nesplňuje však ani jedno. Máme 115 dnů od objevení prvního pacienta, 103 dnů od vyhlášení nouzového stavu, více než měsíc od ukončení nouzového stavu a pomoc vlády se pohybuje kolem jednoho procenta HDP, což je 60 miliard,“ vyčetl Babišovu kabinetu předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

K tématu

„Vláda říká: ‚Dovolte nám utratit o 137 miliard víc a my už si s nimi nějak naložíme a budeme se rozhodovat bez vás.‘ To jsem za třicet let, co se věnuji veřejným rozpočtům, nezažil,” uvedl během prvního čtení v Poslanecké sněmovně někdejší ministr financí a dnes předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něho ani sama vláda neví, na jaké investice a s jakou efektivitou chce peníze použít. „Ale víte, že potřebujete 137 miliard navíc. Máte můj obdiv, že dokážete usnout. Já bych to na vašem místě nedokázal,“ dohrál Kalousek rozpočtovou debatu na Twitteru.

Vláda už kvůli ekonomickým dopadům koronavirové epidemie schodek rozpočtu dvakrát navyšovala. A to nejprve na 200 a později na 300 miliard korun. Původní plán přitom počítal se čtyřicetimiliardovým deficitem. S dosud nejhlubším rozpočtovým schodkem stát hospodařil v roce 2009, kdy přesáhl 192 miliard korun. Šlo o důsledek světové hospodářské krize vyvolané předešlou krizí finanční.

Další hlavní zprávy

Krimi

Sledujte ŽIVĚ brífink policie k okolnostem zákroku na Roma v Teplicích

Sledujte ŽIVĚ brífink policie k okolnostem zákroku na Roma v Teplicích

Chování policie při zákroku na Roma z Teplic vyvolává spoustu otázek. Proto se krajské ředitelství Ústeckého kraje rozhodlo uspořádat mimořádný brífink k okolnostem zákroku v Teplicích, který se koná ve čtvrtek v Ústí nad Labem. Začátek je plánovaný na 15 hodin a tiskovou konferenci můžete sledovat přímo v tomto článku.

„Jako kdybych to znova vyhrál.“ Dojatý Šebrle má po pěti letech zpět ztracené zlato
Covid cestovní seriál: Přísný sever Afriky. Co potřebujete do Egypta, Maroka či Tuniska?
Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Tachezy: Indická mutace delta může v Česku převládnout koncem léta
Další články
reklama
reklama