reklama

Schvalování rekordního rozpočtového schodku: Poslanci navrhli změny za 165 miliard

Během druhého čtení novely zákona o státním rozpočtu na letošní rok k bouřlivé debatě nedošlo. Poslanci využili možnost předkládat pozměňovací návrhy a chtějí v rámci finančního plánu státu přesunout až 165 miliard korun. Závěrečné hlasování o navýšení letošního rozpočtového deficitu na 500 miliard korun je na programu ve středu 8. července.

reklama

Co do počtu předložených změn byli během druhého čtení poslanci SPD. Ve svých čtyřech návrzích požadovali přesunout celkem 57,4 miliard korun především ve prospěch sociálních služeb nebo na snížení státního dluhu. Okamurovci chtěli tyto peníze vzít především z odvodů do rozpočtu Evropské unie nebo dotací na podporu obnovitelných energetických zdrojů.

Lidovci navrhli vzít osm miliard korun z vládní rozpočtové rezervy na zvýšení důchodů ženám o 500 korun měsíčně za každé vychované dítě, 1,5 miliardy chtěli přesunout na sociální služby a pět miliard do Státního fondu podpory investic. Komunistická poslankyně Hana Aulická navrhla použít z vládní rozpočtové rezervy 200 milionů na odměny zaměstnanců dětských domovů a na neinvestiční výdaje školských zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy. Další peníze pak chtěla přiklepnout zdravotníkům a zaměstnancům v sociálních službách či na pořízení digitálních učebních pomůcek do škol.

Piráti pak navrhovali snížit rozpočtový schodek až o 25 miliard. Část opozice poté vyzvala vládu, aby se zaměřila na úspory ve výdajích státu. Rozpočtový výbor už dříve podpořil návrh premiéra Andreje Babiše (ANO), který snižuje vládní rozpočtovou rezervu o 100 miliard korun a peníze přesouvá přímo do vybraných kapitol. S ostatními návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu výbor nesouhlasil.

Řekni, kam ty prachy jdou

Prvním čtením prošel před týdnem v úterý. Na rozdíl od čtení druhého samotnému hlasování předcházela pětihodinová diskuze. Opozice vládě vyčítala především to, že ačkoli chce rekordní navýšení státního schodku, nesděluje, kam mají peníze jít. „Především chci upozornit, že je to opravdu gigantický dluh – 500 miliard korun, což je skoro deset procent HDP za tři měsíce. Počínání vlády je bezradné. Pomoc měla být rychlá, masivní a chytrá. Nesplňuje však ani jedno. Máme 115 dnů od objevení prvního pacienta, 103 dnů od vyhlášení nouzového stavu, více než měsíc od ukončení nouzového stavu a pomoc vlády se pohybuje kolem jednoho procenta HDP, což je 60 miliard,“ vyčetl Babišovu kabinetu předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Vláda říká: ‚Dovolte nám utratit o 137 miliard víc a my už si s nimi nějak naložíme a budeme se rozhodovat bez vás.‘ To jsem za třicet let, co se věnuji veřejným rozpočtům, nezažil,” uvedl během prvního čtení v Poslanecké sněmovně někdejší ministr financí a dnes předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něho ani sama vláda neví, na jaké investice a s jakou efektivitou chce peníze použít. „Ale víte, že potřebujete 137 miliard navíc. Máte můj obdiv, že dokážete usnout. Já bych to na vašem místě nedokázal,“ dohrál Kalousek rozpočtovou debatu na Twitteru.

Vláda už kvůli ekonomickým dopadům koronavirové epidemie schodek rozpočtu dvakrát navyšovala. A to nejprve na 200 a později na 300 miliard korun. Původní plán přitom počítal se čtyřicetimiliardovým deficitem. S dosud nejhlubším rozpočtovým schodkem stát hospodařil v roce 2009, kdy přesáhl 192 miliard korun. Šlo o důsledek světové hospodářské krize vyvolané předešlou krizí finanční.

Tagy:

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

  Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

  Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

  Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

  reklama