David Guetta, známý DJ a hudební producent, zahrál během svého nedávného vystoupení skladbu s vokálem amerického rapera Eminema. Hlas vytvořil pomocí umělé inteligence a pro BBC prohlásil, že podobná technologie by mohla být hudební budoucností. Slíbil ale, že skladbu komerčně nevydá, Eminem Guettův počin nijak nekomentoval.
Jeden z nejznámějších světových DJů šokoval fanoušky, když 3. února zahrál na svém koncertu skladbu s hlasem Eminema, kterou však raper nikdy nevydal. „Myslel jsem to spíš jako vtip, ale fungovalo to tak dobře, že jsem tomu ani nemohl uvěřit,“ vyjádřil se Guetta pro New York Post. Ukázku z koncertu, na kterém skladbu zahrál, zveřejnil na Twitteru. Eminem se k ní nevyjádřil.
ČTĚTE TAKÉ: Zemřel slavný dvojník Eminema. Kaskadéra srazilo auto, zůstaly po něm dvě malé dcery
„Vlastně je to velmi vtipné, na video reaguje spousta lidí. Někteří říkají, jak je to geniální, jiní jsou zase naštvaní, ale nemusí se bát, nikdy to komerčně nevydám,“ ubezpečil hudební producent fanoušky v rozhovoru pro BBC.
Let me introduce you to… Emin-AI-em 👀 pic.twitter.com/48prbMIBtv
— David Guetta (@davidguetta) February 3, 2023
Náhlý odchod rockové legendy. Kytarista Jeff Beck ještě nedávno doprovázel Johnnyho Deppa
Hudební scénu zasáhla smutná zpráva. V 78 letech zemřel legendární rockový kytarista Jeff Beck. Informaci o jeho smrti potvrdil umělcův zástupce. Beck do hudebního nebe odešel v úterý 10. ledna poté, co náhle onemocněl bakteriální meningitidou. Známý byl zejména z kapely Yardbirds, s níž se proslavil. Před několika týdny dokončil turné s hercem a hudebníkem Johnnym Deppem.
Ten vznikl na předávání prestižních britských cen BRIT Awards, kde David Guetta obsadil první místo v kategorii „producent roku“.
Ve hře umělá inteligence
A jak umělec využil moderní technologii? „Objevil jsem webové stránky o umělé inteligenci, kde můžete psát texty ve stylu umělce, jenž se vám líbí. Tak jsem napsal text ve stylu Eminema a na jiném webu vytvořil jeho hlas,“ popisuje francouzský DJ proces vzniku skladby. Nic však podle něj nenahradí autentičnost a specifický typ emocí každého umělce, proto se s podobnými nástroji musí nakládat obezřetně.
Svá tvrzení obhajuje i náhledem do historie hudebního vývoje. „Rokenrol by taky nevznikl bez elektrické kytary, stejně jako acid house bez basového syntezátoru,“ dodává. V posledních letech ovlivnila hudební průmysl jiná technologie, a to auto-tune. Umělá inteligence by v příštích letech mohla tuto technologii rozvinout, či dokonce postupem času nahradit.