Výzkumníci z australské Rady pro informace o bezpečnosti potravin zjistili, že si téměř pětina lidí po návštěvě toalety ne vždy umyje ruce. Polovina dotázaných pak pravidelně vynechává hygienu rukou před manipulací s potravinami. O průzkumu informoval web Daily Mail.
„Podle letošního spotřebitelského průzkumu Omnipoll 19 procent Australanů tvrdí, že si ne vždy po návštěvě toalety myje ruce (oproti 17 procentům v loňském roce). 42 procent pak přiznalo, že tak pravidelně nečiní ani před kontaktem s jídlem (oproti 34 % v loňském roce),“ citoval web Daily Mail generální ředitelku Rady pro informace o bezpečnosti potravin Lydii Buchtmannovou. Průzkumu se zúčastnilo 1 229 osob starších 18 let, které byly dotázány na své postupy při mytí rukou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čisticí prostředky mohou být nebezpečné pro lidské zdraví. Podívejte se, na co dávat pozor
Odborníci varují, že nemytí rukou může vést k šíření bakterií, z nichž některé mohou být smrtelné. „Možná sami neonemocníte, ale zvyšujete tím šíření bakterií. To může zvýšit riziko infekce a onemocnění dalších lidí, včetně těch s oslabeným imunitním systémem, jako jsou starší lidé a lidé podstupující běžné formy léčby rakoviny,“ popsala vedoucí výzkumná pracovnice na Západoaustralské univerzitě Christine Carsonová pro web The Conversation.
Buchtmannová podotkla, že během pandemie koronaviru došlo sice k mírnému zlepšení v mytí rukou, nyní ale občané „opět sklouzávají ke starým návykům“.
Výsledky také odhalily rozdíly v hygienických praktikách jak mezi pohlavími, tak věkovými kategoriemi. Muži si méně často než ženy myli ruce vždy po návštěvě toalety (80 % mužů oproti 83 % žen) nebo před dotykem jídla (55 % mužů oproti 62 % žen). Zároveň bylo zjištěno, že mladí lidé si myjí ruce výrazně méně než starší generace. Pouze 69 % osob mladších 34 let uvedlo, že si vždy myjí ruce po návštěvě toalety, zatímco u osob starších 65 let to bylo 86 %. „Moč a výkaly obsahují miliony mikrobů. Zejména ve výkalech jich je více než 100 miliard mikrobů na gram,“ podotkla Carsonová.
Průzkum Rady pro informace o bezpečnosti potravin se sice nezabýval důvody, proč si lidé nemyjí ruce, podle Carsonové se ale dá určitý vzorec najít v závislosti na životních okolnostech. „Jedna studie, která se touto otázkou zabývala v Indii, se ptala školáků na překážky v mytí rukou. Naprostá většina z nich (91 %) měla nízké ‚vnímání ohrožení nemocí‘. Jinými slovy, jednoduše nevnímaly riziko onemocnění z toho, že si po návštěvě toalety neumyjí ruce,“ popsala Carsonová.
Na základě těchto zjištění Rada pro informace o bezpečnosti potravin vyzývá lidi, aby zlepšili své postupy při mytí rukou. „Rada pro informace o bezpečnosti potravin radí, abyste si vždy umyli a osušili ruce před manipulací s potravinami, jejich přípravou a konzumací, po dotyku syrového masa, ryb, mořských plodů, vaječných skořápek nebo drůbeže, po použití toalety, po vysmrkání, po dotyku domácího zvířete nebo čištění kočičího steliva a po práci na zahradě,“ uvedla Buchtmannová.
Rada pro informace o bezpečnosti potravin radí:
- Navlhčete si ruce a dobře je o sebe třete, abyste vytvořili pěnu s mýdlem po dobu alespoň 20 sekund. Nezapomeňte si umýt ruce mezi prsty a pod nehty. Vhodné je i použít kartáček na nehty.
- Dobře si ruce opláchněte pod tekoucí vodou, abyste z nich odstranili bakterie.
- Důkladně si osušte ruce čistým ručníkem. Dotýkání se povrchů vlhkýma rukama podporuje šíření štěnic z povrchu na vaše ruce.
- Pokud není k dispozici tekoucí voda, použijte gelovou desinfekci s alkoholem.
Kdy si během dne mýt ruce?
Hygienická stanice Středočeského kraje na svém webu uvedla, že ruce bychom si měli mýt několikrát denně, a to především v těchto situacích:
- Před jídlem. Abyste odstranili mikroby, které se na ně během dne dostanou.
- Po použití toalety. Abyste zabránili šíření infekcí, je nezbytné umýt si ruce po každém použití toalety.
- Po kašlání, kýchání nebo smrkání. Při reflexivním zakrývání si nosu a úst se ruce kontaminují mikroby.
- Po kontaktu s nemocnými. Ideálně co nejdříve.
- Při manipulaci s potravinami. A to před i po, minimalizuje se tím riziko přenosu potenciálně nebezpečných mikrobů, které se na nich mohou přirozeně vyskytovat.
- Po příchodu z venku: Ve venkovním prostředí, zejména pak v obchodech či MHD, přijdeme do styku s celou řadou mikroorganismů, takže po návratu je dobré umýt si ruce.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zákeřný long covid. Problémem je mozková mlha, uvedl Prymula a popsal další potíže