Výzkumníci z australské Rady pro informace o bezpečnosti potravin zjistili, že si téměř pětina lidí po návštěvě toalety ne vždy umyje ruce. Polovina dotázaných pak pravidelně vynechává hygienu rukou před manipulací s potravinami. O průzkumu informoval web Daily Mail.
„Podle letošního spotřebitelského průzkumu Omnipoll 19 procent Australanů tvrdí, že si ne vždy po návštěvě toalety myje ruce (oproti 17 procentům v loňském roce). 42 procent pak přiznalo, že tak pravidelně nečiní ani před kontaktem s jídlem (oproti 34 % v loňském roce),“ citoval web Daily Mail generální ředitelku Rady pro informace o bezpečnosti potravin Lydii Buchtmannovou. Průzkumu se zúčastnilo 1 229 osob starších 18 let, které byly dotázány na své postupy při mytí rukou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čisticí prostředky mohou být nebezpečné pro lidské zdraví. Podívejte se, na co dávat pozor
Odborníci varují, že nemytí rukou může vést k šíření bakterií, z nichž některé mohou být smrtelné. „Možná sami neonemocníte, ale zvyšujete tím šíření bakterií. To může zvýšit riziko infekce a onemocnění dalších lidí, včetně těch s oslabeným imunitním systémem, jako jsou starší lidé a lidé podstupující běžné formy léčby rakoviny,“ popsala vedoucí výzkumná pracovnice na Západoaustralské univerzitě Christine Carsonová pro web The Conversation.
„Nemoc narkomanů“ a bolestivá léčba: Sedm mýtů, které škodí včasnému odhalení žloutenky C
Hepatitida C (HCV) je obklopena řadou polopravd. Například se nejedná jen o nemoc narkomanů. Většina nakažených z řad nerizikové populace nemusí mít žádné příznaky a o své infekci dlouhá léta netuší. A ačkoliv dříve bývala léčba náročná, dnes je možné virus s vysokou úspěšností vyléčit. Nejprve je však nutné ho odhalit, což je možné pouze testováním přímo na virus hepatitidy typu C. Odborníci proto vysvětlují mýty, díky čemuž se snaží snížit stigma nemoci, zlepšit prevenci a především diagnostiku.
Buchtmannová podotkla, že během pandemie koronaviru došlo sice k mírnému zlepšení v mytí rukou, nyní ale občané „opět sklouzávají ke starým návykům“.
Výsledky také odhalily rozdíly v hygienických praktikách jak mezi pohlavími, tak věkovými kategoriemi. Muži si méně často než ženy myli ruce vždy po návštěvě toalety (80 % mužů oproti 83 % žen) nebo před dotykem jídla (55 % mužů oproti 62 % žen). Zároveň bylo zjištěno, že mladí lidé si myjí ruce výrazně méně než starší generace. Pouze 69 % osob mladších 34 let uvedlo, že si vždy myjí ruce po návštěvě toalety, zatímco u osob starších 65 let to bylo 86 %. „Moč a výkaly obsahují miliony mikrobů. Zejména ve výkalech jich je více než 100 miliard mikrobů na gram,“ podotkla Carsonová.
Průzkum Rady pro informace o bezpečnosti potravin se sice nezabýval důvody, proč si lidé nemyjí ruce, podle Carsonové se ale dá určitý vzorec najít v závislosti na životních okolnostech. „Jedna studie, která se touto otázkou zabývala v Indii, se ptala školáků na překážky v mytí rukou. Naprostá většina z nich (91 %) měla nízké ‚vnímání ohrožení nemocí‘. Jinými slovy, jednoduše nevnímaly riziko onemocnění z toho, že si po návštěvě toalety neumyjí ruce,“ popsala Carsonová.
Na základě těchto zjištění Rada pro informace o bezpečnosti potravin vyzývá lidi, aby zlepšili své postupy při mytí rukou. „Rada pro informace o bezpečnosti potravin radí, abyste si vždy umyli a osušili ruce před manipulací s potravinami, jejich přípravou a konzumací, po dotyku syrového masa, ryb, mořských plodů, vaječných skořápek nebo drůbeže, po použití toalety, po vysmrkání, po dotyku domácího zvířete nebo čištění kočičího steliva a po práci na zahradě,“ uvedla Buchtmannová.
„To je tak nespravedlivé“ a „Chci tě obejmout“. Pět věcí, které byste neměli říkat truchlícím
Při ztrátě blízké osoby je těžké najít správná slova, která by utěšila truchlící. Ve své eseji to uvádí Alisyn Camerotaová ze CNN. Zároveň zmínila otázky, které by lidé pozůstalým neměli klást. Popsala také několik tipů, jak se v danou chvíli zachovat.
Rada pro informace o bezpečnosti potravin radí:
- Navlhčete si ruce a dobře je o sebe třete, abyste vytvořili pěnu s mýdlem po dobu alespoň 20 sekund. Nezapomeňte si umýt ruce mezi prsty a pod nehty. Vhodné je i použít kartáček na nehty.
- Dobře si ruce opláchněte pod tekoucí vodou, abyste z nich odstranili bakterie.
- Důkladně si osušte ruce čistým ručníkem. Dotýkání se povrchů vlhkýma rukama podporuje šíření štěnic z povrchu na vaše ruce.
- Pokud není k dispozici tekoucí voda, použijte gelovou desinfekci s alkoholem.
Kdy si během dne mýt ruce?
Hygienická stanice Středočeského kraje na svém webu uvedla, že ruce bychom si měli mýt několikrát denně, a to především v těchto situacích:
- Před jídlem. Abyste odstranili mikroby, které se na ně během dne dostanou.
- Po použití toalety. Abyste zabránili šíření infekcí, je nezbytné umýt si ruce po každém použití toalety.
- Po kašlání, kýchání nebo smrkání. Při reflexivním zakrývání si nosu a úst se ruce kontaminují mikroby.
- Po kontaktu s nemocnými. Ideálně co nejdříve.
- Při manipulaci s potravinami. A to před i po, minimalizuje se tím riziko přenosu potenciálně nebezpečných mikrobů, které se na nich mohou přirozeně vyskytovat.
- Po příchodu z venku: Ve venkovním prostředí, zejména pak v obchodech či MHD, přijdeme do styku s celou řadou mikroorganismů, takže po návratu je dobré umýt si ruce.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zákeřný long covid. Problémem je mozková mlha, uvedl Prymula a popsal další potíže