Francie a Velká Británie vytvořily alianci pro jaderné zbraně. Chtějí tak odradit Rusko od použití taktických jaderných zbraní na Ukrajině. Spojené státy navíc ohledně Ruska a Ukrajiny vysílají nejasné signály. Podle experta Hamishe de Bretton-Gordona je proto důležité, aby Evropa byla připravena.
Francouzský prezident Emmanuel Macron byl na třídenní návštěvě Velké Británie. Nejvýznamnější zprávou, která z jeho jednání s britským premiérem Keirem Starmerem vzešla, je podle britského experta na chemické, biologické, radiologické a jaderné zbraně a bývalého podplukovníka britské armády Hamishe de Bretton‑Gordona vytvoření společné francouzsko-britské aliance pro jaderné zbraně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výbuchy v Kyjevě zabily dva lidi. Čtvrti zahalil kouř, ve vzduchu byl cítit pach spáleniny
Podle něj se sice předpokládalo, že Francouzi budou stát při Velké Británii, aby odradili jakoukoli jadernou agresi, ale nebylo to zdaleka jisté. „V dnešním vysoce napjatém světě mají vnímání a psychologie stejný dopad jako fyzická vojenská schopnost. Toto oznámení bude mít v Kremlu mnohem větší ohlas než všechny granáty a rakety, které jsme slíbili vyrobit zítra, nebo spíše za tři až pět let,“ uvedl Hamish de Bretton‑Gordon ve svém komentáři na webu The Telegraph.
Podotkl, že jde o druhé významné prohlášení o jaderné obraně Evropy za posledních několik týdnů. „V důsledku strategického přezkumu obrany oznámil ministr obrany, že Británie kupuje F-35A, americký stealth letoun schopný nést jaderné zbraně, který bude přepravovat B61, americkou taktickou jadernou gravitační bombu,“ popsal bývalý podplukovník.
Jaderné odstrašení je podle něj účinné pouze v případě rovnováhy. „Tento postoj byl v posledních měsících ale vážně narušen některými komentáři amerického prezidenta o Evropě. To mohlo Kremlu naznačit, že USA nebudou reagovat, pokud Rusko použije taktickou jadernou zbraň na Ukrajině nebo dokonce v Evropě. Skutečnost, že ruský prezident Vladimir Putin od začátku války na Ukrajině neustále vyhrožuje jaderným útokem, naznačuje, že o tom uvažuje,“ sdělil Hamish de Bretton‑Gordon.
Putin musí počítat s Francií
V případě, že by Rusko na Ukrajinu zaútočilo jadernými zbraněmi, je podle něj nepravděpodobné, že by Spojené království v takové situaci vystřelilo raketu Trident, která je stokrát silnější než ruská taktická jaderná zbraň.
„Byla by nutná nějaká reakce, která by nebyla rovnocenná spuštění Armagedonu – a právě tento druh reakce se stává stále pravděpodobnějším. Naše letouny F-35A a B61 sice pravděpodobně nebudou provozuschopné do konce tohoto desetiletí, ale nyní, když Francie a Británie uzavřely jadernou dohodu, Putin by měl počítat s tím, že pokud použije vlastní taktickou jadernou zbraň proti Ukrajině, bude na jeho armádu mířit francouzská taktická jaderná zbraň,“ popsal bývalý podplukovník. Dodal, že tato pravděpodobnost mu nahání strach, protože nejde jen o invazní armádu, ale v podstatě o celou ruskou armádu a základ jeho moci.
Dalším důležitým prvkem oznámení je podle něj dohoda o spolupráci v oblasti technologie a hlavic. „To je významné, protože by to mohlo znamenat, že v budoucnu nebudeme v Británii vázáni kontrolou USA nad našimi taktickými možnostmi, jako je tomu v případě B61,“ podotkl s tím, že Evropa hledá silné vojenské vedení, protože čelí tyranovi, a nic nevyjadřuje vojenskou sílu více než jaderné zbraně.
Obecná shoda většiny evropských zemí utratit pět procent HDP za obranu je podle něj přesvědčivým psychologickým a fyzickým vzkazem Putinovi, kterému porozumí. Dodal, že Macron a Starmer si uvědomili, že Putin respektuje pouze sílu a bezohledně využívá slabosti. „Americký prezident možná konečně našel svou odvahu. Pokud ji neztratí, mohli bychom se vyhnout širší válce v Evropě a dosáhnout spravedlivého míru pro Ukrajinu,“ sdělil Hamish de Bretton‑Gordon.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry ukrajinské demolice ruských motocyklů. Jeden z okupantů uvízl v hořícím stroji