Lidé by neměli podceňovat prevenci, říkají lékaři. Pravidelná prohlídka či screening umí odhalit včas běžné zdravotní problémy i velmi vážnou nemoc, kterou lze pak vyléčit dřív, než by mohlo být pozdě...
Ze zdravotního pojištění jsou hrazeny pravidelné preventivní prohlídky, které provádějí registrující lékaři – pediatři, praktičtí lékaři pro dospělé, gynekologové a stomatologové. Ještě v porodnici je každé miminko důkladně vyšetřeno v rámci novorozeneckého screeningu. A všichni Češi od určitého věku pak mají také nárok na vyšetření, která mají za úkol odhalit včas některá onkologická onemocnění. U nás zatím fungují tři screeningové programy zhoubných nádorů – tlustého střeva a konečníku, pouze u žen pak prsu a děložního hrdla. Samozřejmě platí, že při jakémkoliv podezření na zhoršení zdravotního stavu se pak specializovaná vyšetření na základě doporučení registrujících lékařů také nehradí, i když například nesplňujete věkový limit. Hradit je ale většinou musíte, pokud jednáte na vlastní pěst a pro svůj vlastní klid.
Děti: U doktora na prevenci „každou chvíli“
Děti do tří let věku musí docházet k pediatrovi na prevenci velmi často. První, velmi důkladné vyšetření, ovšem začíná už v porodnici, kde se provádí tzv. novorozenecký screening. Každý novorozenec projde spektrem vyšetření, při nichž se zjišťuje, jestli netrpí některou ze závažných vrozených či dědičných chorob. Odběrem několika kapek krve z patičky na speciální papírek 48–72 hodin po narození se v současné době vyšetřuje 13 vzácných chorob, mezi které patří vrozené selhání funkce štítné žlázy, vrozené selhání funkce nadledvin, onemocnění látkové výměny a vrozená porucha vazkosti hlenu dýchacích cest. „Novorozenecký screening umožní vyhledat novorozence se zvýšeným rizikem onemocnění, provést včasnou diagnostiku tohoto onemocnění v období, kdy klinické příznaky ještě nejsou zjevné, a díky tomu zajistit včasnou léčbu, dříve než onemocnění způsobí nenapravitelné škody,“ uvádí kolektiv autorů Příručky pacienta, kterou vydalo Ministerstvo zdravotnictví.
Podle informací na webu novorozeneckyscreening.cz je ale velmi malá pravděpodobnost (1:1200), že bude u dítěte zjištěno některé z těchto onemocnění. Laboratoře proto nevydávají prohlášení o normálním (negativním) nálezu. „Pokud laboratoř nebude kontaktovat vás ani ošetřujícího lékaře dítěte, znamená to, že žádná nemoc nebyla zachycena. Při podezření na nemoc se laboratoř během několika dnů od doručení papírku aktivně zkontaktuje s lékařem, který o dítě pečuje, nebo přímo s vámi,“ píše se na webu.
Během pobytu v porodnici je u všech dětí prováděno ještě screeningové vyšetření kyčelních kloubů, na které navazují další odborná vyšetření ortopedem v 6.– 9. týdnu a 12.–16. týdnu věku dítěte.
Do dvou dnů po návratu z porodnice by měl vidět miminko již rodiči zvolený dětský lékař, který pak následně provede ještě osm dalších kontrol během prvního roku kojence. Při nich sleduje jeho psychomotorický vývoj, reflexy, prospívání, kontroluje srdeční ozvy, velikost fontanely a podobně.
Další prohlídky následují v roce a půl a poté ve třech letech. V 18 měsících je přitom součástí prohlídky také dotazník s 20 otázkami, na který odpovídají rodiče formou ANO/NE. Tento dotazník má pomoci zjistit případné autistické sklony dítěte. Výsledek je známý hned při prohlídce. Od tří let až do osmnácti je pak termín preventivních kontrol stanoven ve dvouletých intervalech.
Výsledky všech těchto vyšetření jsou zaznamenávány do zdravotního průkazu, který je třeba mít pokaždé s sebou. Od sedmi let se sleduje už i moč a také krevní tlak. Během některých preventivních kontrol se od kojeneckého věku také aplikují povinná očkování, nebo se plánují.
K praktikovi každé dva roky
Dvouletý interval preventivních kontrol pak pokračuje i v dospělosti, tady je vhodné si termíny ohlídat. Na rozdíl od pediatra vás praktik pro dospělé zvát na prevenci nebude. Na každou kontrolu s sebou nezapomeňte vzít ranní moč. Při první preventivní prohlídce po přechodu od pediatra máte podle vyhlášky nárok na laboratorní vyšetření glykemie a cholesterolu. V případě glykemie pak dále ve 30 letech věku a od 40 let vždy ve dvouletých intervalech od posledního vyšetření. Cholesterol by vám měl lékař zkontrolovat každých 10 let až do šedesátky. Ve 40 letech byste měli podstoupit vyšetření EKG, dále pak ve čtyřletých intervalech.
Nicméně při každé preventivní kontrole by vás měl lékař důkladně prohlédnout, poslechnout srdce, změřit tlak, zjistit index tělesné hmotnosti, zkontrolovat zrak i sluch, podívat se do krku, prohmatat břicho, vyslechnout si vaše komentáře k vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu (i psychickému) a případným potížím, a reagovat na ně dalším vyšetřením či žádankou ke specialistovi.
Od 50 let věku máte nárok na test skrytého okultního krvácení, od 55 let lze toto vyšetření nahradit doporučením k provedení screeningové kolonoskopie jednou za 10 let. U žen od 45 let věku by pak měl praktický lékař (či gynekolog) ověřovat, zda absolvovaly screeningové mamografické vyšetření za poslední dva roky. O screeningových programech, které v ČR probíhají, se podrobně dozvíte v tomto článku:
Na gynekologii v 15 letech
Ke gynekologovi pak mohou přijít dívky již v 15 letech a poté mají hrazenou preventivní kontrolu vždy jednou za rok. V rámci těchto kontrol obvykle provede ženský lékař stěr z děložního hrdla. Toto jednoduché a krátké vyšetření může odhalit včas případné onkologické onemocnění. U žen, které ještě neměly pohlavní styk, se cytologické vyšetření ani vyšetření pomocí zrcadel neprovádí.
Jak bylo zmíněno výše, také gynekolog má povinnost ženě doporučit navštívit mamografický screening po jejích 45. narozeninách, stejně tak by měl ženě nad 50 let poskytnout vyšetření na skryté okultní krvácení, později připomenout možnost bezplatně podstoupit kolonoskopii v rámci screeningového programu.
K zubaři dvakrát ročně
Pojišťovny hradí i dvě prohlídky ročně u zubního lékaře – jak v případě dětí, tak dospělých. „Určitě doporučuji tuto možnost využít. Ať už se jedná o včasné odhalení zubních kazů, tak je to zároveň dobrá kontrola čištění zubů, můžeme odhalit nedostatky a poradit s jejich odstraněním a samozřejmě je to motivace se o zuby lépe starat. Každý si nejvíc začne čistit zuby dva dny před návštěvou zubaře,“ říká stomatolog Vít Káca. U nastávajících maminek platí prevence dvakrát v průběhu těhotenství.