Přestože podle psychologů potřebuje lidský organismus k odpočinku alespoň tři týdny, tak dlouhou dovolenou v kuse si vybírá podle průzkumu společnosti Profesia.cz jen 16 % Čechů. Vůbec nejvíc lidí si jí vybírá během roku v kratších úsecích. Navíc se ukázalo, že i přes ekonomických růst, většina preferuje před mořem poznávání své vlasti.
V loňském roce odborníci na cestovní ruch predikovali, že vzmáhající se ekonomika a růst platů a mezd způsobí, že lidé budou častěji vyjíždět na dovolenou do zahraničí. Z výsledků ankety na portálu Profesia.cz to vypadá, že Češi i v době, kdy je tolik nelimituje finanční stránka věci, raději objevují krásy své vlasti.
Téměř 40 % z nich uvedlo, že stejně jako v loňském roce budou trávit dovolenou v Česku, dalších 7 % pak loňské zahraničí vyměnilo za letošní tuzemsko. O něco více lidí (12 %) potvrdilo opačný trend – že letos pojedou do zahraničí, zatímco vloni byli v ČR.
Stejně jako vloni pojede do zahraničí více než pětina, tedy 22 % respondentů. Nejvíce překvapivé ale bylo, že celá pětina lidí (20 %) na letní dovolenou letos vůbec neplánuje jet.
Většina lidí si dovolenou vybírá v kratších úsecích
„Osobní rozvoj je naprostou nutností pro kvalitní fungování každého manažera. Nejen lidé na vedoucích pozicích by si měli uvědomit, že odpočinek je součástí potřebné regenerace. Být na příjmu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu zkrátka nelze,“ uvedl ředitel vzdělávacího institutu CEMI Štěpán Mika, jehož branami prošlo již více než 1 500 manažerů.
Podle psychologů lidský organismus potřebuje pro opravdový odpočinek volno trvající alespoň tři týdny v kuse. Čas strávený na dovolené se může stát zdrojem inspirace a kreativity, kterou pak můžete využít ve svém zaměstnání.
Tak dlouhé volno si ale dopřává pouze 16 % lidí. Necelých třicet procent si pak obvykle dopřeje dovolenou po dobu dvou týdnu a méně. Vůbec největší část pracujících si pak sice bere během roku více odpočinkových dní, ale dělí si je na kratší úseky.