Nadcházející chřipková sezóna? Mohl by převažovat typ, který způsobuje pandemii
Zatímco v minulém roce převládal typ chřipky A H3N2, který má explozivní průběh, v tom letošním by podle předpokladu odborníků mohl převládat typ, který může způsobit i pandemii, tedy kmen A H1N1. Chřipková sezóna má v České republice každoročně na svědomí až dva tisíce lidských životů. Lidé jí přitom považují za lehkou nemoc, na kterou se nemusí očkovat.
„O pandemickém typu chřipky se mluví od roku 2009, to znamená, že ten virus je tu v určitých mutacích prakticky už osmou sezónu a nedá se předpokládat, že by se ta závažnost onemocnění výrazně změnila,“ uvedl pro Primazprávy.cz přednosta Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni profesor Petr Pazdiora.
Na druhou stranu ale upozorňuje, že se jedná o odhad a stejně jako každou sezónu, i tentokrát bude v Česku převaha chřipky typu A a k tomu se uplatní i linie typu B. „Není tady zkřížená ochrana proti jednotlivým subtypům natož přímo odlišným skupinám, takže tady člověk během jedné sezóny onemocnět teoreticky napřed chřipkou typu A a později i chřipkou typu B,“ upozornil Pazdiora s tím, že v některých případech dokonce mohou oba typy chřipky zaútočit ve stejnou chvíli.
Chřipková sezóna postihuje Českou republiku pravidelně každý rok a to nejčastěji ve dvou vlnách: První z nich začíná počátkem prosince, druhá zase na přelomu ledna a února. V Evropě každoročně má na svědomí 22 milionů závažných onemocnění, 3,5 milionu hospitalizací a celkem 170 tisíc úmrtí.
Chřipka si každoročně v ČR vyžádá trojnásobný počet životů než dopravní nehody
V České republice zemře v důsledku chřipky každoročně až dva tisíce lidí, což představuje trojnásobek obětí dopravních nehod. Přitom tato nemoc dokáže zabíjet i v rámci jen několika dní. Odborníci pro příklad uvedli případ šestačtyřicetileté ženy, která zemřela pouhé dva dny od vypuknutí nemoci. „Po dvou dnech se její stav zhoršil tak, že musela být převezena na oddělení JIP, kde dostala zánět srdečního svalu a zemřela,“ uvedla ředitelka protiepidemiologického odboru Hygienické stanice hl. města Prahy Zdeňka Jágrová.
Případ ze své praxe přidala i praktická lékařka, ke které matka přivezla svou osmiletou dceru po týden trvajících vysokých horečkách. „ Dívka neměla žádnou rýmu, kašel jen minimální. Nasadila jsem tak širokospektrá antibiotika a pozvala je za další čtyři dny na kontrolu,“ popsala praktická lékařka EUC Kliniky Kladno Martina Spaziererová. Ani po této léčbě se ale u dítěte podle ní nic nezměnilo a muselo dojít k hospitalizaci v jedné z pražských nemocnic. „Druhý den po hospitalizaci byla bez teplot a mě zatím došly výsledky, kde jediný pozitivní výsledek byl na chřipku typu B,“ doplnila.
Nejúčinnější ochranou proti chřipce je podle ní očkování. Očkovaný člověk totiž sníží riziko nákazy nejen u sebe, ale i pro své okolí. Nejvhodnější dobou je období do konce listopadu. V současnosti jsou na trhu celkem tři vakcíny. Letošní novinkou je čtyřsložková vakcína, která působí nejen na oba typy chřipky A, ale také proti oběma typům B. „Doposud se u nás v rámci očkování proti chřipce používali trivalentní vakcíny. Globálním fenoménem posledních let však je proměnlivost a nepředvídatelnost B viru,“ uzavřel Pazdiora.