Česko má jedny z nejdražších mobilních operátorů. A to není jen domněnka. Upozorňuje na to Evropská komise. Ta si nechala zpracovat data ze všech unijních zemí a dokonce do výzkumu připojila i takové, které v Unii nejsou. Výsledek? Pro Česko ne zrovna lichotivý.
Máte pocit, že za mobil platíte až příliš? I když máme v Česku operátory, kteří poskytují své služby i jinde v Evropě, přesto tu platíme mnohem více než naši evropští sousedé.
„Vůbec nejvíc v celé Evropské unii platí za mobilní volání a data Česká republika, Maďarsko, Řecko a Kypr. A naopak nejlevnější mobilní volání a data jsou u našich sousedů v Polsku a v Maďarsku,“ říká mluvčí zastoupení Evropské komise v ČR Magdaléna Frouzová.
Ministerstva platí stovky, obyčejné domácnosti tisíce
Evropská komise ve studii dokonce zohlednila i balíčky. Všichni v ČR ale vědí, že něco jiného jsou operátorem nabízené oficiální ceny a ceny, které si domluvíme, jako když smlouváme na trhu.
„U nás není tržní prostředí na tyhle komunikační služby, protože u nás se nemůžete transparentně dostat ke stejné ceně. Ministerstvo spravedlnosti má za 115 korun 10 giga dat a neomezené volání. A na druhé straně jsou lidi, kteří platí 1 200 korun za měsíc,“ říká Vítězslav Grygar ze sdružení LICIT.
Jenže ne každý se k cenám, které mají ministerstva, dostane. Z hlediska smluv a cen jsou na tom nejhůř domácnosti. Tedy jednotlivci.
„Na podzim loňského roku jsme zkoumali trh mobilních dat pro domácnosti. Zjistili jsme z hlediska konkurence, že zde není dostatečně konkurenční prostředí, a proto se snažíme tento stav napravit,“ říká mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.
Sám úřad přiznává, že je to běh na dlouhou trať. Mobilní operátoři mezi tím radí smlouvat „Všechno je otázka toho, jak jsou lidé ochotni vyjednávat. To znamená, že když dneska přijdete k operátorovi a uděláte si třeba srovnání všech tří operátorů a diskutujete s nim, tak vám ve velké většině nabídne nějaký speciální bonus,“ radí výkonný ředitel Asociace mobilních operátorů APMS Jiří Grund.
Běžní občané to ale tak jednoduše nevidí, a pokud chtějí mít nějaký výhodnější tarif, musí se prý obrnit trpělivostí a být neústupní.
Ministerstvo financí, mobilní operátoři i Český telekomunikační úřad se shodují na jednom. V České republice zkrátka chybí čtvrtý operátor. Například v Rakousku jich začínalo pět, a tudíž ceny mají mnohem nižší. Dnes tam operují pouze tři, ale ceny to neovlivnilo.