Online učení přináší mnoho komplikací. Rodiče často nemají pro děti potřebné vybavení, pomáhají neziskovky

Hana Dostálová, koordinátorka činnost dobrovolníků v Liberci

VELKÉ ZPRÁVY: ONLINE_vyuka_deti_bez_internetu

Kvůli uzavření škol se některé rodiny dostaly do opravdu vážných problémů. Učitelé s dětmi komunikují elektronickou formou - přes speciální aplikace, mailem, nebo třeba videohovory. Jenže jsou chudé rodiny, které nemají počítač a mnohdy ani mobilní internet s dostatečným množstvím dat. U některých to školy přitom možná ani netuší.

Takovým rodinám pomáhají především neziskové organizace - jednou z nich je Člověk v tísni. Hana Dostálová, která koordinuje činnost dobrovolníků v Liberci, říká, že jde o desítky rodin.

‚‚Je to pro všechny extrémně těžká situace. My jsme byli zvyklí přímo do rodin docházet, pomáhat dětem s učením, s úkoly. Teď tam nesmíme, protože by to bylo velké riziko jak pro nás, tak pro ně. Vysvětlujeme látku po telefonu, nosíme materiály do schránek," vysvětluje Dostálová.

Výraznou pomocí pro dobrovolníky je dobrá vůle řady nakladatelství, která dala na weby volně k dispozici učebnice. "Pokud máme před sebou tu samou stránku jako dítě, se kterým se bavíme po telefonu, tak je rozhodně snadnější pochopit, s čím má potíže, než když nám složitě popisuje, co před sebou vidí," poznamenává koodinátorka Člevěka v tísni, která má sama na starosti několik sociálně slabých rodin.

Nejsou to ale jen děti z chudých rodin nebo z rodin, kde sami rodiče dosáhli jen základního vzdělání a mnohdy nejsou schopni dětem s učením pomoci. V nouzi se teď ocitla i řada dětí s poruchami chování nebo s autismem. "Pomáháme rodině, kde chlapeček - autista, pro kterého je současný stav, kdy nechodí do školy a změnila se zásadně jeho denní rutina, velmi stresující. Byl zvyklý na to, že se spolu vidíme, na oční kontakt, to teď není možné," upozorňuje na další z mnoha specifických případů Dostálová.

Tagy: