Záznam operátora záchranné služby, který bere na lehkou váhu bolesti mladé ženy, otřásl celou Francií. Dvaadvacetiletá Francouzka zemřela jen několik hodin po telefonátu. Informace přinesl server BBC.
Naomi Musenguovou přepadly silné bolesti břicha. Proto zavolala záchrannou službu štrasburské ambulance. Operátorovi zoufalým hlasem řekla, že má nesnesitelné bolesti břicha. „Zemřu,“ hlesla do telefonu.
Operátor si z jejího naříkání ale nic nedělal. „Určitě jednou zemřete, jako my všichni,“ odpověděl jí. Z hovoru je zřejmé, že pracovníka, jenž byl se ženou ve spojení, hovor rozčiloval. „Pokud mi okamžitě neřeknete co se děje, tak zavěsím!“ vyhrožoval operátor. „Bolí mě břicho,“ stále opakovala Francouzka.
Žena v nemocnici zemřela
Po pár dalších minutách už ale pracovníkovi záchranné služby došla trpělivost a trpící ženě řekl, ať zavolá na jinou pohotovost. „Zavolejte do SOS Médecins, já pro Vás nemůžu nic udělat,“ řekl jí nakonec.
Žena poté opravdu zavolala na jinou pohotovost a po pěti hodinách se konečně dostala do nemocnice. Následně ale prodělala infarkt a byla přeložena na jednotku intenzivní péče. O několik hodin později dvaadvacetiletá žena zemřela v důsledku selhání orgánů.
Těžko uvěřitelný případ se stal už 27. prosince loňského roku, ale teprve nyní rodina zesnulé ženy poskytla nahrávku francouzskému webu Hebdi.com. Nahrávka ženy zoufale prosící o pomoc operátora záchranné služby nenechala chladnou ani francouzskou ministryni zdravotnictví Agns Buzynovou. „Chtěla bych celou rodinu zesnulé Naomi ubezpečit, že má moji plnou podporu,“ napsala na svém Twitteru.
Případ okomentovala i samotná nemocnice ve Štrasburku s tím, že případ již vyšetřuje. Podle stanice BFMTV byl dotyčný pracovník dočasně suspendován.
Posted by Justice pour Naomi Musenga on Tuesday, May 8, 2018
Na sociálních sítích se to hemží rozzlobenými lidmi, kteří obviňují nemocnici z nedbalosti a rasismu. Jeden z bývalých pracovníků štrasburské nemocnice ale podotkl, že ze sta telefonátů je jen deset až dvacet opravdu naléhavých a skutečně vážných. Většina lidí, kteří se na linku záchranné služby dovolají, jsou prý opilci nebo lidé, kteří si chtějí jen promluvit. „Byli jsme pod neustálým tlakem, že se zmýlíme a nepoznáme, kdo skutečně potřebuje pomoc a kdo ne,“ dodal bývalý pracovník.