Knihovna - místo, kde si půjčíte knihu, poslechnete hudbu, využijete internet. Běžná praxe pro většinu lidí, velký problém pro ty, co nevidí. Od dubna proto školí nadační fond FriendlyVox desítky knihovníků na systém, který pomáhá nevidomým a slabozrakým snadno využívat internet.
„Nevidomý člověk má právo na přístup ke službám internetu za podobných, nebo stejných podmínek, jako člověk vidící. Zrakově postižení však využívají internet výrazně méně, v případě pokročilých služeb jako e-shopy, sociální sítě nebo internetové bankovnictví dokonce řádově méně často,“ uvedl Robert Štěrba z Nadačního fondu FriendlyVox.
Aby nevidomým a slabozrakým usnadnili orientaci ve virtuálním světě, přišli tak se stejnojmenným internetovým portálem, který lze spustit na jakémkoliv počítači a jednoduše ho ovládat několika klávesami. „To, co je pro vidícího člověka běžné, například najít si na internetu nejbližší vlak, tramvaj, autobus, informovat se o výlukách v dopravě, nakoupit si potraviny s dovážkou domů, podívat se na stav svého bankovního účtu nebo z něj provést nějakou transakci, je pro většinu nevidomých velice složité,“ upřesnil konzultant pro odstraňování architektonických bariér Josef Konečný, který je sám nevidomý.
Jen v Brně navštíví ročně knihovnu pro lidi se zrakovým postižením přes 2 tisíce návštěvníků
Momentálně mohou lidé se zrakovým postižením využívat k obsluze počítače standardní odečítací programy. Jenže práce s ním je velice náročná. „Programy pro nevidomé jsou však poměrně složité na ovládání, a aby je zvládli, prochází náročným počítačovým výcvikem, např. v TyfloCentru. I z tohoto důvodu není využívání v knihovnách masovou záležitostí,“ popsala Dagmar Čaďová z Knihovny pro nevidomé a slabozraké při Mahenově knihovně v Brně.
Potenciál je však veliký. Jenom v Brně navštíví za rok knihovnu pro nevidomé a slabozraké 2200 návštěvníků, kterým nyní mohou knihovníci ukázat snazší cestu k internetovým vlnám. „Ozvučený portál FriendlyVox je unikátní v tom, že je zadarmo, můžeme jej instalovat na běžné počítače, které v knihovně máme, a knihovník bude po školení schopen během pár desítek minut naučit nevidomého se systémem pracovat a udělat první krok k práci s internetem,“ doplnila mluvčí knihovny Jana Kuncová.
První lidé se začnou školit při startu Běhu pro Světlušku
První lidé se začnou školit v Brně v Mahenově knihovně, přesně v den, kdy startuje Běh pro Světlušku, tedy 19. 4. O měsíc později, 24. 5., naváže školení knihovníků v Národní knihovně v pražském Klementinu. Brněnská Mahenova knihovna doposud nabízela nevidomým počítače se softwarem pro nevidomé a slabozraké, kde mohli využít standardní program s odečítačem obrazovky.
Využívání internetu v obecné populaci rychle roste, v současné době jej používá přes 75 % populace starší 16 let. Roste i jeho využití mezi lidmi od 55–74 let věku. Zatímco v roce 2005 jej používalo v této věkové kategorii 10 % populace, v roce 2015 už 56 %.