Vědci učinili průlomový krok v jednom z nejdůležitějších cílů, které si současná medicína stanovila. Tentokrát se zaměřili na univerzální test krve, který by měl být schopen rozpoznat až osm typů rakoviny ještě předtím, než se onemocnění projeví. Obecně totiž platí, že čím dříve se rakovinu u pacienta podaří odhalit, tím vyšší je šance na vyléčení.
Tým lékařské Univerzity Johnse Hopkinse z amerického Baltimoru se zaměřil na testování metody, která detekuje osm běžných forem zákeřného onemocnění. Jejich vizí je možnost pro každého člověka absolvovat jednou ročně test, který by předčasně odhalil rakovinu a zachránil tak nesčetné množství životů. Samotní odborníci jsou z testování nadšení, i když si dobře uvědomují, že jsou teprve na začátku a čeká je ještě hodně práce, aby bylo možné celkově vyhodnotit účinnost testu.
Test CancerSeek byl praktikován na více jak tisícovce pacientů s rakovinou, která se ale ještě nerozšířila do jiných tkání. Podle studie publikované v časopise Science se jeho úspěšnost pohybovala okolo 70 %. Procento úspěšných testů se lišilo u různých typů rakoviny: 98% u nádorů vaječníků, 33 % pak u pacientů s nádorem prsu.
Test, který funguje na základě vyhodnocení mutací u 16 rakovinných genů, poskytl pozitivní výsledky u osmi forem tohoto nádorového onemocnění - rakoviny vaječníků, jater, žaludku, slinivky břišní, jícnu, tlustého střeva a konečníku, plic a prsu. Zvláště v případě vaječníků, jater, žaludku, slinivky břišní a jícnu by se jednalo o veliký pokrok, protože v současné době žádný spolehlivý test na odhalení těchto typů rakoviny neexistuje.
V 83 % případů test CancerSEEK, jehož náklady činí pohých 500 amerických dolarů na člověka, určil oblast, kde se rakovina vyskytovala.
Zmíněný test je nyní prováděn u pacientů, kterým nebyla diagnostikována rakovina. Profesor Richard Marais z Cancer Research UK uvedl, že bude ještě nějaký čas trvat, než se prokáže, že výzkum funguje jako včasná diagnóza rakoviny. Odhaduje minimálně pět až šest let.
Nový test je založen na pátrání po mutacích 16 genů a 8 proteinu, které se objevují při rakovinném bujení. Vznikající nádory za sebou totiž zanechávají nepatrné stopy zmutované DNA a proteinů, které se mohou dostat do krve. „Použití kombinace vybraných biomarkerů (charakteristika, která je objektivně měřitelná a uznávaná jako indikátor normálních biologických či patologických procesů nebo odpovědí na terapeutickou intervenci, pozn. red.) pro včasné rozpoznávání rakoviny má potenciál změnit způsob vyšetřování rakoviny,“ uvedl podle BBC profesor onkologie Nickolas Papadopoulos.
.