Během silvestrovské noci se v Berlíně odehrálo více sexuálních útoků, než se doposud uvádělo. Vyplývá to z policejních statistik, které získal deník Berliner Morgenpost. Sexuálních napadení bylo dokonce více než během předchozích novoročních oslav.
Druhého ledna uvedla berlínská policie, že během oslav příchodu nového roku zaznamenala 13 případů sexuálně motivovaných útoků. Jak se ovšem nyní ukazuje, skutečné číslo bude přibližně třikrát vyšší. „Jen třetí policejní ředitelství zodpovědné za centrální část města a páté policejní ředitelství (čvrtě Friedrichshain-Kreuzberg a Neuköln) řešilo během novoročních oslav 25 trestních oznámení týkajících se sexuálních útoků,“ píše Berliner Morgenpost. V celém Berlíně se pak mělo odehrát celkem 37 takových případů. Jen pro srovnání, na přelomu roku 2016/2017 bylo v německé metropoli nahlášeno 35 sexuálních napadení.
Na to, že reálná čísla novoročních sexuálních útoků v Berlíně budou vyšší, než se původně prezentovalo, přišel Marcel Luthe ze Svobodné demokratické strany (FDP). Politik se obrátil na berlínskou policii s tím, že chce vědět, kolik se ve městě odehrálo zločinů mezi 31. 12. 2017 a 1. 1. 2018. Luthe pak obdržel od všech ředitelství podrobný seznam rozdělený podle jednotlivých zločinů. Zprávu má k dispozici také Berliner Morgenpost. Z ní dále vyplývá, že berlínská policie zaznamenala v tomto období celkem 3 100 (rok před tím 3 082) přestupků a porušení zákona, z toho 597 „hrubých deliktů“ a „omezování lidské svobody“, kam se řadí i sexuální napadení. Téměř polovinu (258) z těchto případů pak připadla právě na centrum města a části Friedrichshain-Kreuzberg a Neuköln.
„Ta čísla opět ukazují, že prevence nefunguje dobře. Po nadcházející oslavy to znamená, že jednotlivá ředitelství budou muset využívat své jednotky efektivněji. Těch 25 sexuálních deliktů jen na ředitelstvích 3 a 5, to je absolutně neakceptovatelné,“ uvedl Luthe pro Berliner Morgenpost.
Úplný klid ale nebyl ani v okolí slavné Braniborské brány, kterou město poprvé v historii vyhlásilo jako bezpečnou zónu pro ženy. Speciální stan tam během silvestovské noci navštívilo podle statistik pět žen, které ohlásily sexuální napadení právě v okolí jedné z nejznámějších německých pamětihodností.
Incidenty z Berlína tak dávají vzpomenout na dva roky starý skandál z Kolína nad Rýnem. Tam během silvestrovských oslav na konci roku 2015 došlo k hromadným sexuálním útokům na ženy, které měly převážně na svědomí skupiny migrantů. Podáno bylo přes tisíc trestních oznámení, z nichž se necelá polovina týkala sexuálních napadení. Veřejnost následně pobouřila liknavost některých velkých německých médií, včetně veřejnoprávních ARD a ZDF, která dlouho žádné zprávy o útocích nezveřejňovala.