Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) i hygienici dementovali zprávy, podle nichž olomoucká krajská hygienická stanice (KHS) posílá lidem pozvánky na mimořádné vyšetření na tuberkulózu (TBC), kterou šíří ukrajinští vojáci pobývající v kraji na výcviku. Policie začala lživé informace prověřovat a zjišťovat, zda se nestal trestný čin.
Válek kritizoval nezávislou senátorku a právničku Janu Zwyrtek Hamplovou, že tuto „mimořádně odpudivou dezinformaci“ šíří, vyvolává mezi lidmi strach z nákazy a spojuje ji s výcvikem ukrajinských vojáků. Příspěvek po několika hodinách z Facebooku Zwyrtek Hamplové zmizel a senátorka se za něj později omluvila.
„Tvrzení, že olomoucká KHS posílá pozvánky na vyšetření na TBC, není pravdivé,“ napsal v úterý Válek na Twitteru.
Paní Zwyrtek Hamplová opět šíří dezinformaci, a to mimořádně odpudivou. Vyvolává mezi lidmi strach z šíření tuberkulózy a spojuje ji s výcvikem 🇺🇦 vojáků. Tvrzení, že olomoucká KHS posílá pozvánky na vyšetření na TBC, NENI PRAVDIVÉ! pic.twitter.com/1K6AuEsSvz
— Vlastimil Válek (@vlvalek) February 21, 2023
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje na webu potvrdila, že oznámení obsahující údajnou výzvu hygieniků k mimořádnému vyšetření a preventivní prohlídce na tuberkulózu je falešné. „KHS tímto upozorňuje všechny osoby, že se jedná o podvodné oznámení šířené formou e-mailů a následně sociálních sítí a informace v něm uvedené nejsou poskytnuty ze strany KHS. Žádáme všechny osoby, které obdrží toto falešné oznámení, aby je dále nešířily a nereagovaly na ně,“ zdůraznili olomoučtí hygienici.
ČTĚTE TAKÉ: Nejdražší lék uzdravil 19měsíční holčičku. Na záchranu stejně nemocné sestry už bylo pozdě
Případ už řeší i policisté. „Aktuálně prověřujeme lživé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na našem území. Zjišťujeme, zda nedošlo ke spáchání trestného činu,“ uvedla policie na Twitteru.
Olomoucký kraj – Aktuálně prověřujeme lživé informace o šíření tuberkulózy na Olomoucku v souvislosti s výcvikem ukrajinských vojáků na našem území. Zjišťujeme zda nedošlo ke spáchání trestného činu #policieolk https://t.co/Mn6Xpm680l
— Policie ČR (@PolicieCZ) February 21, 2023
Senátorka sdílí dezinformace často
Příspěvek se na facebookovém profilu nazvaný „Jana Zwyrtek Hamplová fanpage“ objevil dopoledne, po obědě už byl smazaný. Později tam senátorka zveřejnila omluvu a vysvětlení, proč nepravdivou zprávu sdílela. „Musím se omluvit za příspěvek o tuberkulóze na Olomoucku. Dostala jsem zprávu z důvěryhodné adresy, které jsem věřila. Teď už vím, že to mohlo být záměrně, s cílem mne poškodit. Příště budu muset volat přímo hygienu – zkušenost,“ napsala.
Právnička Zwyrtek Hamplová v minulosti kritizovala opatření proti šíření covidu včetně očkování či postoj vlády k Ukrajině. Podle svých kritiků často sdílí a šíří i nebezpečné dezinformace, například na konci minulého roku to byly nepravdivé zprávy o hromadném odpojování lidí od elektřiny. Některými jejími projevy na sociálních sítích se zabývá i nezávislý kontrolní orgán České advokátní komory. Loni byla zvolena do Senátu za Kroměřížsko.
Povinná vakcinace na TBC v Česku není
V Česku byly děti povinně očkovány proti TBC do roku 2010, vakcinace byla ukončená kvůli malému počtu případů i kvůli významným nežádoucím účinkům. Očkují se jen děti z rizikových prostředí, například novorozenci matek ze zemí s vyšším výskytem nákazy. Loni na jaře Státní zdravotní ústav (SZÚ) uvedl, že v posledních týdnech zaznamenal víc pozitivních vzorků na bakterie způsobující tuberkulózu (TBC) než loni za stejné období. Meziročně tehdy zachycených případů přibylo asi o 46 procent. Analýza neukázala souvislost s tehdejší uprchlickou vlnou z Ukrajiny. Mladá fronta DNES informovala, že v infekční části Pediatrické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze od minulého týdne leží sedm dětí ze dvou rodin s podezřením či potvrzenou plicní formou tuberkulózy.
V roce 2021 bylo v Česku zachyceno 221 případů TBC u osob narozených v tuzemsku a 132 u narozených v zahraničí, z nich 35 na Ukrajině. Cizinci dlouhodobě tvoří asi třetinu případů, nejčastěji šlo o muže, kteří do Česka mířili za prací.