CNN: Bojoval proti svým. Ruský veterán bránil Kyjev, kvůli zranění se chtěl odpálit

Rus Stepan Kaplunov bojuje na straně Ukrajinců. Podle něj jsou v právu.

Rus bojuje ve válce za Ukrajince

Vypadá jako jakýkoliv ukrajinský voják. Liší se od nich ale svými doklady – narozen severně od Moskvy. Rus Stepan Kaplunov se aktuálně léčí ze zranění, která utrpěl při obraně Kyjeva. V tu chvíli se chtěl odpálit vlastním granátem, aby nepadl do ruského zajetí, přiznává. Za svou vojenskou kariérou si Kaplunov prošel třeba misí v Sýrii. V roce 2014, když Rusko obsadilo Krym, zběhl, a od té doby bojuje na straně žlutomodrých. Doma je za vlastizrádce a pravicového extremistu. Reportérovi americké CNN poskytl rozhovor i záběry z fronty.

Reportér Scott McLean ve své reportáži navštívil rehabilitační centrum na předměstí Kyjeva, kde se zotavují zranění ukrajinští vojáci z frontové linie. Leží zde muži s nervovým poškozením, popáleninami, zlomeninami i amputovanými končetinami. Jedním z nich je také Stepan Kaplunov, který utrpěl zranění obou nohou, když vedle něj vybuchla střela z tanku.

S vyholenou hlavou, plnovousem a tetováním vypadá na první pohled jako jiní ukrajinští vojáci okolo, až na to, že je Rus, což prokázal svými doklady.

Sympatizuji s Ukrajinou

Jednatřicetiletý muž se narodil ve městě Ivanovo, zhruba 240 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Později vstoupil do ruské armády a sloužil v Sýrii. Sám sebe popisuje jako odpůrce ruského režimu a ruské vlády. Putin je dle jeho mínění „krutovládce, který se snaží obnovit Sovětský svaz“.

Potřebu veřejně oponovat neměl, až do roku 2014, kdy Rusko obsadilo Krym a část Donbasu. „Tehdy se mě to dotklo,“ uvádí Kaplunov. „Nemůžu říct, že jen spravedlnost je má motivace. Lidé zkrátka mají k něčemu sklony, někteří k dobrodružství a riskování. Sloužil jsem dříve jako voják, a tak jsem chtěl využít svých dovedností. Měl jsem k Ukrajině sympatie. Myslím, že Ukrajina měla pravdu a zasloužila si pomoc,“ vypráví.

Drsné záběry z bojiště: Ukrajinci si počíhali na ruský tank a zničili ho. Skryli se ve křoví

Ukrajinci ruský postup na Donbasu výrazně zpomalují i pomocí pěchotních protitankových raketometů. Další zveřejněné video ukazuje záběry z nespecifikované zalesněné oblasti. Ukrajinští ženisté si počíhali na ruský tank. Na něj potom z bezprostřední blízkosti vypálili několik střel. Pravost videa v době válečného konfliktu nelze nezávisle ověřit.

A tak překročil hranice a vstoupil do kontroverzního batalionu Azov. Ne proto, že by chtěl, ale proto, že v něm měl známé a pro cizince to byla nejsnazší cesta, jak se do bojů zapojit. Od krajně pravicového extremismu, který je často s batalionem spojován, se Kaplunov ostře distancuje.

Zejména Rusko dlouhodobě mluví o jednotce jako o skupině neonacistů. Odvolává se přitom mimo jiné na kontroverzní tetování. Jedno takové má i sám Kaplunov. Na levé paži nosí „Born to Kill“ (Zrozen k zabíjení) a „Sieg oder Tod“ (Vítězství nebo smrt), bojový pokřik spojovaný i s nacistickou Třetí říší. „Je to moje životní motto. Líbí se mi prostě, jak to zní i jak je to napsáno,“ říká Rus.

Populární proruský blog podle CNN v roce 2019 tvrdil, že Kaplunov má mít na své paži i tetování Himmlera a na hrudi tetování svastiky. V prvním případě se americké redakci podařilo dokázat nepravdivost vyjádření, když ani na jedné mužově ruce Hitlerova zástupce nespatřila. Hruď však voják ukázat odmítl. „Nechci si svlékat tričko, ale hákový kříž tam vytetovaný nemám. Nemusím dokazovat nikomu nic,“ zareagoval.

Lepší smrt než ruské zajetí

Kaplunov batalion opustil po dvou letech, tedy v roce 2016. Když Rusko o šest let později zahájilo rozsáhlou invazi do dalších oblastí Ukrajiny, ruský veterán šel bránit vesnici na východním předměstí Kyjeva. CNN poskytl i záznam z kamery na přilbě. Ta zachycuje i moment, kdy ho zasáhla tanková střela.

„Pamatuji si, že jsem byl velmi otřesený a krvácelo mi z uší. Navíc jsem měl od šrapnelu ránu přes oko. Když jsem se po pár sekundách vzpamatoval, nic jsem neviděl,“ vzpomíná. „Snažil jsem se odplazit pryč a odpálit se granátem, jen abych se vyhnul zajetí.“

Raději by totiž zemřel, než aby padl do ruského zajetí. Bál se věznění a mučení. Zákon o vlastizradě, který tento měsíc schválil ruský parlament, výslovně zakazuje ruským občanům bojovat v jakémkoli vojenském konfliktu proti Rusku. Hrozí za to až 20 let žaláře. Ruský režim vede Kaplunova na seznamu více než 200 lidí podezřelých z terorismu a extrémistických aktivit.

Rodiče zběhlého vojáka žijí nadále v Rusku. Kaplunov je přesvědčen, že jim nic nehrozí. „V Rusku sice v nemalé míře dochází k bezpráví, přesto však tam jsou některé normy a práva respektovány. Moji rodiče nemají vůbec žádné problémy,“ říká. Sám se ale za nimi do Ruska už pravděpodobně nikdy nepodívá.

Teď mu bude trvat měsíce, možná i déle, než se zotaví ze zranění. Poté chce opět zasáhnout do válečných bojů.

Případ Kaplunova dobře ilustruje složitou realitu této války, zejména její ideologické a propagandistické aspekty, které se vedou paralelně se skutečným bojištěm. Rusko se totiž permanentně snaží ospravedlnit svou „speciální vojenskou operaci“ tím, že zvýznamňuje krajně pravicovou menšinu extremistů na Ukrajině. Ukrajinští představitelé zase běžně obviňují Rusy z genocidy, vyhlazovací války či rasismu.

Tagy: