K VĚCI, Matyáš Zrno - 26.7. v 12:30
Nálada Ukrajinců se výrazně změnila, řekl zahraniční reportér Matyáš Zrno v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Už nejsou tak odhodlaní, jako tomu bylo na začátku války. Část z nich připouští, že jsou ochotni přistoupit na územní ústupky v zájmu co nejrychlejšího dosažení míru. Podle Zrna to však není tak jednoznačné. Nastínil, který stát by podle něj mohl v mírových jednáních sehrát hlavní roli.
Do vysílání CNN Prima NEWS se vedoucí zahraniční redakce Matyáš Zrno přihlásil z ukrajinského Užhorodu. Situaci v zemi ohrožované ruskou armádou sleduje už od začátku války. Nálada vzdorujících Ukrajinců se podle něj za tu dobu výrazně změnila. „Pár dní po vypuknutí války byla země neuvěřitelně semknutá a odhodlaná,“ popisoval Zrno v pořadu K věci. „Jako kdyby Ukrajinci dostali kolektivní dávku adrenalinu.“ Zároveň dodal, že takové vzepětí pochopitelně nemůže trvat věčně.
ČTĚTE TAKÉ: Záběry drtivého ukrajinského úderu HIMARS. Raketomet zničil ruské vozidlo i s celou budovou
Ztráty ve válce se nutně musí podepsat i na náladě společnosti. „Odhodlání už není takové, zároveň bych ale rozhodně neřekl, že je to nějaké poraženectví,“ zmínil. „Spíše je tu snaha, aby se to ukočírovalo.“
Harrisová je opice s granátem a dědeček Biden rukojmím, vysmívají se Rusové kandidátům v USA
Rusko nenechalo bez povšimnutí škatulata v americké Demokratické straně, za kterou v podzimních volbách nebude kandidovat prezident Joe Biden. Toho propagandisté Kremlu označili za dědečka a rukojmího, jeho potenciální nástupkyni a viceprezidentku Kamalu Harrisovou zase přirovnávali k opici s granátem.
Neplatí však, že by lidé byli ochotní odevzdat území za mír. Ačkoliv velká část lidí mluví o kompromisu, není to tak jednoznačné. „Není to tak, že by vám někdo řekl: 'Dobře, ať si vezmou Krym a zbytek nechají na pokoji,'“ uvedl Zrno.
Čína sehraje klíčovou roli
O mírových jednáních s Ruskem čím dál více mluví i mnozí státníci, a to včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Často také akcentují, že by v nich významnou roli sehrála Čína. „Bez Ruska a Číny u stolu skutečně nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání,“ řekl prezident Petr Pavel ve čtvrtečním rozhovoru pro ČTK.
Navzdory tomu, že Čínu a Rusko nepojí tak hluboká vzájemná vazba jako například Spojené státy a Velkou Británii, je nejlidnatější země světa klíčovým spojencem agresora, podotkl Zrno. Ke spojenectví Čínu motivuje cíl oslabit Západ. „Chce oslabit svého hlavního geopolitického protivníka – Spojené státy. Tak Rusy podporuje, ale jenom do nějaké míry, nedodává jim třeba zbraně a munici,“ upřesnil reportér.
Čína je zároveň jediný stát, který je případně schopen na Rusko zatlačit. „Rusové na nikoho jiného nedají, nikdo na ně nemá páky. Jediná země, která na ně má páku, protože je jejich naprosto zásadním obchodním partnerem a klíčovým velkým spojencem na mezinárodní scéně, je právě Čína,“ shrnul Zrno.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Ukrajina je štít demokracie, zdůraznil Farský. V USA vás dobře vyškolili, rýpla si Konečná