Zrušení EET je krok zpět. Scházíme z cesty do moderního světa, shodli se ekonomové

EET

Elektronická evidence tržeb (EET) by se musela dobře uchopit, aby byla úspěšná. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl ekonom společnosti Deloitte David Marek. S ekonomem České spořitelny a členem Národní ekonomické rady vlády Petrem Zahradníkem se shodli, že v cestě k co nejrychlejší digitalizaci státu je vládní návrh na zrušení EET krokem zpět.

EET by měla skončit ke konci roku 2022. Příslušný návrh ve čtvrtek v prvním čtení podpořili poslanci. Evidence fungovala od roku 2016 a předtím byla velkým volební tématem tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Kvůli covidové pandemii ale byla přerušena a stala se fakticky dobrovolnou.

„Není to špatný element. Jenže EET byla jednu dobu přeceňovaná, teď naopak nejsou doceňovány její možnosti. Přeceňování vzniklo za vlády Andreje Babiše, kdy byla považována za jedinou zbraň proti daňovým únikům v oblasti DPH při platbách v hotovosti. Byla iluze, že EET může zvládnout veškeré úniky, ale zejména v maloobchodě učinila férovější hotovostní transakce,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Petr Zahradník.

Vracíme se k drahým kontrolám lidskou silou

Podle Davida Marka má český daňový systém dva negativní prvky – je drahý a relativně neefektivní. Právě digitalizace by byla cesta, jak se s tím alespoň částečně vypořádat. „Forma EET by byla úspěšná, kdyby se dobře uchopila. Vracíme se do stavu, kdy místo ní budou prováděny kontroly lidmi v terénu, což je drahé. Měli bychom se podívat, jak EET provozovat levně a maximálně ji využít. Zrušení je krok zpět,“ dodal Marek.

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tvrdí, že většina poctivých podnikatelů volá po tom, aby evidence zůstala alespoň dobrovolná. Zrušením EET chce podle ní současný šéf státní kasy Zbyněk Stanjura (ODS) obrat státní rozpočet každoročně o 13 miliard korun.

„Elektronická evidence tržeb jako hospodářsko-politické opatření jednoznačně splnila očekávání. U podnikatelů dojde k opětovnému obnovení nekalé konkurence a šedé ekonomiky. Na zrušení EET budou biti ti poctiví,“ varovala ve Sněmovně Schillerová.

Zahradník souhlasil, že v šedých sférách obchodování došlo díky EET k placení daní. Vše podle něj vedlo k většímu komfortu na spotřebitelském trhu. „Z klientského feudalismu jsme se posunuli do moderního světa a je škoda, že z této cesty scházíme,“ povzdychl si člen Národní ekonomické rady vlády.

Byly vyhozeny nemalé peníze

Před spuštěním elektronické evidence tržeb Andrej Babiš, tehdejší ministr financí, sliboval, že provoz EET vyjde na 250 milionů korun ročně. Jak však spočítalo ministerstvo financí, ve skutečnosti vyšly roční náklady na EET na 453 milionů.

„V kontextu toho, že se evidence ruší, byly vyhozeny nemalé peníze. Je otázka, co bude místo toho a kolik to bude stát. K jiné formě digitální kontroly se někdy vrátíme, takže jen ztrácíme čas a odkládáme problém. Neunikneme tomu, je to evidentní trend. Řada zemí digitální nástroje využívá, my se vracíme do minulosti,“ konstatoval Marek.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory, šlo například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna loni 1. května a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších zhruba 300 tisíc podnikatelů.

Ministr Stanjura označil evidenci za projev nedůvěry státu vůči podnikatelům. Kritizoval náklady na její provoz a zpochybňoval její přínosy. „Nikdy jsme se nedozvěděli, nikdy jsme nedostali relevantní data o těch údajných zvýšených příjmech státního rozpočtu,“ prohlásil. Dobrovolné používání, jak žádá opozice, odmítá s tím, že stát nemá podnikatelům co na oplátku nabídnout.

Tagy: