Zrušili jste nám ústní interpelace, zlobili se v pátek ve Sněmovně na vládu Petra Fialy opoziční poslanci hnutí ANO. Podle bývalého šéfa Sněmovny Radka Vondráčka tak koalice učinila bez předchozí domluvy, což prý může být i protiústavní. ANO zdůrazňuje, že ze jeho éry k tomu docházelo výhradně po dohodě. Současná vláda to ale odmítá.
Interpelace se konají každý čtvrtek, pokud Sněmovna zasedá. Jde o prostor pro opozici, aby se mohli její poslanci dotazovat ministrů. Často nejde ale o nic jiného než o slovní přestřelky plné urážek a osobních útoků. Není divu, že žádná z koalic interpelace nikdy příliš nevítá, nicméně jde o součást demokratických postupů a ústavních zvyklostí.
„Poprvé v historii bylo znemožněno poslancům, aby opakovaně podávali ústní interpelace. Jsme ve velmi složité době, a přesto nemáme možnost, abychom kladli otázky v rámci ústních interpelací,“ zlobila se Schillerová v pátek.
Čtvrteční interpelace byly zrušeny kvůli plánované mimořádné schůzi na popud opozice. Ta chtěla řešit „politické podnikání“ bývalého místopředsedy hnutí STAN Stanislava Polčáka.
„Navrhovala jsem, aby se schůze přerušila do čtvrtečních 14:30, abychom ústní interpelace stihli,“ rozčilovala se šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
Páteční jednání tak poslanci strávili zejména hádáním se o to, zda interpelace měly být zrušené, nebo ne. Schůzi navíc doprovázely obstrukce zástupců ANO, kteří se mohli snažit zamezit projednávání novely zákona o střetu zájmů. Nakonec si hnutí vzalo na dvě hodiny pauzu, a schůze tak skončila dříve pro všechny.
ANO taky rušilo interpelace
Přitom i samo hnutí ANO, když bylo u moci, čtvrteční dny využívalo k mimořádným schůzím na popud opozice, a docházelo tak rovněž k rušení interpelací.
Například ve čtvrtek 14. června 2018 při 15. schůzi Sněmovny. Tehdy se dolní komora sešla kvůli připravovanému omezení podpory bydlení ze strany ministerstva práce a sociálních věcí. Interpelace byly kvůli mimořádnému jednání zrušené i 25. dubna 2019 při 29. schůzi, 10. září 2020 při 59. schůzi a 28. ledna 2021 při 81. schůzi Sněmovny.
Celkem se podobná situace stala minimálně čtyřikrát. „Tady je základní rozdíl, že se na tom před tím dohodlo grémium, bylo to po dohodě s opozicí. Mimořádná schůze byla jejich a zrušení interpelací bylo vždy s jejich souhlasem. Nikdy se nestalo, že by se většina dohodla a přehlasovala menšinu. Současná koalice nám nyní sebrala ústavně garantované právo interpelovat. Brát nám interpelace bez našeho souhlasu pod záminkou naší schůze, to je demagogie,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místopředseda ANO Radek Vondráček.
Hnutí ANO se obává, že trend rušení bude pokračovat. „V tuto chvíli jsme v situaci, kdy jsme měli za první čtyři měsíce tři interpelace, což se dá dopočítat tak, že pokud pojedeme tímto tempem, tak jich budou zrušené desítky. V tom je zcela zásadní rozdíl,“ doplnil pro CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).
Probíhalo to podobně
Podle předsedy klubu Pirátů Jakuba Michálka to ale v minulém volebním období probíhalo podobně. „Pan Vondráček vždycky zavolal a sdělil nám, že schůzi nařídí na čtvrtek. My jsme řekli, že se nám to úplně nelíbí. A on řekl: ‚Hm, no, dobrý',“ hájil koalici na plénu Michálek. „Takže pokud říkáte, že toto se v minulém volebním období nedělo, není to pravda,“ vmetl opozici.
Také připomněl slova bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) z ledna roku 2020, který se netajil tím, že Sněmovna je pro něj žvanírna a dny v ní strávené často považoval za zbytečné.
„Proč my máme písemné interpelace? Abyste tady exhibovali,“ sdělil Babiš Michálkovi. Dodal, že proto na jejich projednávání nechodí a ani chodit nebude. „To není moje práce,“ prohlásil tehdy šéf ANO.
Spor o střet zájmů
Sněmovna se původně měla v pátek zabývat novelou zákona o střetu zájmů. Ten dopadá zejména na šéfa ANO Andreje Babiše. Holding Agrofert, který převedl do svěřeneckého fondu, totiž vlastní mediální dům a on sám je vysoce postaveným politikem.
Podle Michálka se téma brzy znovu otevře. „Bohužel jsme měli na jednání pět hodin, z toho se tři strávily navrhováním jiných bodů do programu schůze. Byla to obstrukce ze strany ANO. Budeme to dále řešit, téma neopouštíme. Chceme, aby byla jistota, že s penězi daňových poplatníků se nakládá transparentně,“ zdůraznil na tiskové konferenci po jednání dolní komory.
ANO dodalo, že s projednáním této novely problém nemá a nebrání se mu. „My se o střetu zájmů střetneme někdy jindy, určitě budeme argumentovat,“ prohlásila v pátek Schillerová.