Premiér Andrej Babiš (ANO) je pro zrušení didaktických testů u maturit na zdravotnických školách. Studenti tohoto oboru měli podle jeho názoru studium silně poznamenané koronavirovou pandemií. Kvůli spravedlnosti by zrušení didaktických testů mělo platit i pro maturanty dalších škol, míní Babiš. Řekl to v pravidelném nedělním příspěvku Čau lidi na svém facebookovém účtu.
Žáci se kvůli epidemii nemoci COVID-19 učili většinu prvního pololetí aktuálního školního roku z domova. Výuku na dálku měli už loni na jaře, tehdy nebyla ani povinná. Premiér v nedělním příspěvku zmínil, že studenti zdravotních škol k tomu loni na jaře i nyní pomáhají se zvládáním epidemie v nemocnicích.
„Neměly by se dělat didaktické testy. Měla by se konat školní maturitní zkouška v plném rozsahu, tedy pět zkušebních předmětů,“ uvedl Babiš s tím, že o věci hovořil s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Ten avizoval, že o podobě maturit rozhodne v následujícím týdnu.
Zrušení didaktických testů by podle premiéra mělo platit „minimálně pro zdravotnické školy, bylo by ale spravedlivé, aby nebyly vůbec“, a to vzhledem k podmínkám studia. „Doufám, že pan ministr si to uvědomí a nakonec didaktické testy zruší,“ dodal Babiš.
Maturita by letos měla být lehčí, míní zástupci studentů
Podle České středoškolské unie (ČSU), která zastupuje zhruba 30 tisíc studentů, by měly být letošní maturity vzhledem k trvající distanční výuce lehčí, nebo by měly být některé její části zrušeny. „Úřední maturity nám vzhledem k situaci nepřijdou adekvátní, zároveň se ani netěší široké podpoře,“ uvedl ve středu místopředseda unie Ondřej Nováček.
Průzkum unie podle něj ukázal, že by maturantům nejvíc vyhovovalo zrušení maturitních testů nebo ústní části maturit. Mohli by tak získat více času pro přípravu nejen na ostatní části, ale i na přijímací zkoušky na vysoké školy, argumentoval Nováček.
Plaga na začátku ledna zjišťoval názory studentů na případné změny v letošních maturitách i na svém instagramovém účtu. Z ankety podle něj vyplynulo, že studenti by vzhledem k pokračující výuce na dálku nejvíc uvítali zrušení ústní části maturit. Další by si přáli vypuštění státních maturitních testů nebo slohových prací.
Podle ředitelů škol by ale úprava teoretické části maturit neměla být nutná, protože se na ni studenti mohou připravit i při výuce na dálku. Za větší problém označili praktickou část maturit na středních odborných školách.
Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května do 10. června. Písemné zkoušky, slohy z češtiny a cizích jazyků a praktické maturity mohou podle vyhlášky ministerstva začít od 1. dubna. Studenti se mohli k maturitě přihlásit do 1. prosince.