reklama

Ztráta, bolest, smutek: Smrt zvířete se od lidské pocitově neliší, říká psycholožka

Všechno začalo po Vánocích v roce 1995. Teplota klesla na minu 15 stupňů a Karel Burger se vydal na krátkou procházku se psem. Ten v roští u domu zavětřil a našel zřejmě nechtěný vánoční dárek. Malá fenka Lucinka, jak ji manželé Burgerovi pojmenovali, měla zápal plic, zánět močových cest a u svých nálezců už zůstala. A oba ji z celého srdce milovali.

reklama

„Kvůli ní jsem změnil zaměstnání. V době, kdy jsem lítal, tak se mnou lítala na černo. Když jsem přestal lítat a pracoval jsem jako inspektor letecké přepravy, tak se mnou dennodenně chodila do práce,“ říká Karel Burger. Lucinka dnes leží na zvířecím hřbitově v Bohnicích. „Když jsme ji pak museli nechat 26. května 2006 uspat, protože se jí objevila mnohačetná rakovinná ložiska v plicích, tak nám nepřišlo důstojné nechat to zvířátko spálit v kafilérii. Sháněli jsme nějakou možnost a dozvěděli jsme se, že od roku 1993 tady funguje zvířecí hřbitůvek,“ vzpomíná u hrobu fenky Karel Burger.

A není sám, kdo se pro hrob zvířecího přítele rozhodl. „Je to taková psychická berlička. Mám vypozorováno, a to tak skutečně je, že když jsou různé svátky, tak na lidské hřbitovy chodí míň lidí, než sem. Je tady nabito, lidé jsou se svými zvířaty spjatí. Když vám někdo zemře z blízkých, tak se to taky řeší zpopelněním a rozptylovou loučkou, ale většina lidí se spíš přiklání k tomu, že buď tu urnu někam uloží, nebo umístí tak, aby tam mohli chodit vzpomínat. Jsou to členové rodiny a člověk, který s tím zvířetem naváže nějaký hlubší vztah, tak pak těžce nesecztrátu,“ říká Karel Burger, který se po odchodu bývalého provozovatele hřbitova stal jedním z členů sdružení spravujícího místo posledního odpočinku všech možných druhů zvířat.

Pomáhají rituály i vzpomínky

I podle odborníků je smrt zvířecího člena rodiny událost, kterou není radno podceňovat. „Je to smrt blízkého jako jakákoliv jiná. Záleží na tom, jestli ve vztahu k dospělým nebo dětem, ale dost často je v centru pozornosti nějaký vztah, na kterém to celé stálo. Pro celou rodinu je to ztráta, bolest, smutek, někdy se tam objevují pocity jako u smrti kohokoliv jiného, tzn. nějaký pocit neférovosti, nespravedlnosti, také zároveň pocit – prožil skvělý život tady s námi, ale byl krátký, přáli bychom si, aby tady byl déle,“ vysvětluje psycholožka a ředitelka Poradny Vigvam Sylvie Stretti.

Při přijetí ztráty také pomáhá respekt okolí k citům pozůstalého. Rozhodně by míru smutku a bolest neměl nikdo ani podceňovat, ani zveličovat. „Tomu pomáhá, pokud je možnost se se zvířetem rozloučit. Pomáhají rituály, nějaké rozloučení, vzpomínky, fotky, mít možnost to s někým sdílet, někomu to všechno říct, někomu se vyplakat. Mít pravidelný režim – jsou věci, o které se mohu opřít a vím, že budou fungovat, i když zažiju takovou bolest a ztrátu,“ radí Stretti. Podle ní jsou zvířecí hřbitovy jednou z možností, jak se se zvířetem rozloučit, ale také kam si mohou jít majitelé popovídat.

A jak vysvětlit smrt zvířete dítěti? Záleží na věku. Kolem pátého roku děti začínají objevovat otázky, které se ke smrti vztahují, a kontakt s ní, ať už u zvířete, či člověka, mohou způsobit, že přijdou ještě o něco dříve. „Důležité je na otázky odpovídat. Takhle starému dítěti, když vysvětluji, že zvíře zemřelo, tak ono si teprve hledá přístup k tomu světu, že je to věc, která je nevratná, neměnná, že neexistuje zázrak, který zvíře oživí, že nežijeme v prostoru pohádek, protože je to ještě magický stav jejich myšlení, kdy spoustu věcí mají tendenci oživovat a myslí si, že to půjde,“ upozorňuje psycholožka.

Nejlepším způsobem je tak vysvětlit smrt dítěti skrze fyziologické funkce. „Když někdo zemře, ať už je to zvířátko, nebo člověk, tak nedýchá, nemá hlad, nemá žízeň, nemá pocity zimy, nic necítí, zastaví se mu srdce a to jsou věci, na kterých to mohou děti lépe pochopit. Hlavně se neuchylovat k nějaký rádoby zjednodušeninám ve smyslu, že teď spí nebo odpočívá, protože tím si můžeme zvlášť u malých dětí zadělat na problémy, že budou mít strach usnout, budou se obávat toho, že když usnou, tak už se neprobudí, a ten strach se pak neustále zvětšuje,“ upozorňuje Stretti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají
Zahraničí

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama