Bruntálsko zůstalo bez pomoci
Obyvatelé obce Brantice na Bruntálsku prosí o pomoc, po povodních zůstali úplně sami. Odklízet nánosy bahna, sutiny, vyplavené kmeny a větve nebo vynášet zničené věci ze svých domů – to všechno musí dělat za pomoci vlastních sil. Nedorazili totiž ani vojáci, ani hasiči. „Nejvíce nám chybějí toi toiky. Když to řeknu sprostě, tak chodíme na záchod ke stromům. Nemáme se kde vykadit,“ říká jeden z místních.
„Škoda, že tady není žádný voják ani žádná pomoc. My bychom ji uvítali,“ prohlásil muž z Brantic ve vysílání CNN Prima NEWS. V době, kdy rozbouřená Opava zaplavila úplně celou obec, přitom vojáci obyvatelům pomáhali – díky vrtulníkům je zachraňovali ze střech domů.
ČTĚTE TAKÉ: Dobré zprávy pro Česko, raduje se Fiala. EU pošle na opravy po povodních dvě miliardy eur
K povodňové situaci se vyjádřil také starosta obce Daniel Říha: „Je to pro nás katastrofa. Střed obce je úplně zničený – je tam vytrhaný asfalt. Jsme bez elektřiny vody i operátorů.“ K zemi v Branticích půjde minimálně jeden dům, o dalších dvou se zatím rozhoduje.
Podívejte se na příběh zachráněného občana z Brantic
Obyvatelé Brantic počítají obrovské škody, které jsou v řádech desítek milionů korun. Někteří situaci srovnávají s povodněmi z roku 1997. „Hladina byla o 60 centimetrů vyšší než v roce 1997, což byla katastrofa. Co se týče humanitární pomoci, vodu a vybavení jakžtakž vozí, ale nejvíce nám chybějí toi toiky. Když to řeknu sprostě, tak chodíme na záchod ke stromům. Nemáme se kde vykadit,“ uvedl pan Vítězslav ve videu, které má k dispozici redakce extra.cz.
Podle něj chybí řada důležitých věcí. „Chybějí nám elektrocentrály, nějaká těžká technika. Já tady nevidím žádné hasiče, armádu. Zažil jsem povodeň v roce 1997 a vojáci tady létali další den po povodních,“ pokračoval. Dodal, že se bál o svůj život. „Nedovolali jsme se ani na tísňovou linku, nešel signál. Čekali jsme na střeše na vrtulník,“ popsal.
Ze stresu se vzpamatovávají nejen lidé, ale i zvířata. Brantické krávy utekly z chléva na most u řeky. „Slyšeli jsme v noci jenom bučení, nic jiného. Jak se ráno rozednilo, stálo jich tam tak deset až patnáct. Pořád jen bučely a bučely,“ vylíčila obyvatelka obce.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Zázrak na Šumpersku. Manžele strhl proud, spása dorazila na poslední chvíli. Dům vzala voda