Lesní vrah Kalivoda chtěl být milionářem. S 350 náboji plánoval teroristický útok v metru

Chladný a bezcitný. Tak kriminalisté popisovali Viktora Kalivodu. Muže, který měl na svědomí tři životy náhodně vybraných lidí. Policie po něm pátrala ve strachu, že brzy udeří znovu a ještě mnohem brutálněji. Lesní vrah, jak se mu začalo přezdívat, totiž plánoval teroristický útok v pražském metru, do kterého – když mu policisté nasazovali pouta – zbývalo zřejmě jen pár hodin.

Byl říjen roku 2005. Viktor Kalivoda procházel lesem nedaleko Malíkovic na Kladensku a v ruce držel kufřík s nabitou pistolí. Přestože vrcholila houbařská sezóna, v lese byl sám a stejně tak se cítil i ve své hlavě. Trýznivá samota. Právě ta ho podle pozdějších posudků často pronásledovala.

Byl synem lékařky a vysokého vojenského důstojníka, proto si připouštěl vysoké nároky rodičů. Studoval dvě vysoké školy a oplýval nadprůměrnou inteligencí, při studiu se mu ale příliš nedařilo, a stejně tak ani v osobním a pracovním životě. Vystřídal hned několik profesí. Od policisty až po řidiče tramvaje. Nikde ale dlouho nevydržel.

Od depresí k vraždám

Když se zpoza zatáčky na lesní cestě objevila proti Kalivodovi mužská postava, začal se psát první z jeho hrůzných scénářů. „Jde o elektrikáře z nedaleké vsi, který v lese pravidelně venčí svého psa. Procházky si zpříjemňuje fotografováním. Kalivoda i starší muž se psem se k sobě pomalu blíží a neúspěšný student, který už dlouho trpí depresemi i sebevražednými sklony, se rychle rozhoduje pro spáchání vraždy.“ Tak to později při výslechu popsal i sám Kalivoda.

„Než k němu pejskař stačí dojít blíž, vytahuje z kufříku svou zbraň a pálí. Dvě rychlé rány. Kolimátor na pistoli ale selhává. Bez červené tečky k míření střelec na okamžik znejistí. Postřelený muž se snaží zachránit, otáčí se a dává se na útěk. Lesem se rozléhají další rány. Poslední míří už z blízké vzdálenosti do hlavy oběti,“ vyplynulo z jeho slov.

Mrtvého muže objevila na lesní cestě až po několika hodinách jeho manželka. Když se dlouho nevracel domů, vyrazila ho hledat. Policisté na místě v lesním porostu našli nábojnice. Jak se později ukáže, hlavní důkazy, které jim nakonec celý případ pomohou objasnit.

Vyšetřování se ale nejprve točilo kolem samotné oběti. Šlo o podnikatele, a tak kriminalisté zkoumali jeho obchody i společníky. Brzy se ale ukázalo, že tahle cesta k odhalení pachatele nevedla. Detektivové tak spoléhali na experty z pražského kriminalistického ústavu. Pro ty nebylo složité zjistit, že vrah střílel z pistole značky Glock.

Tři mrtví během tří dnů

Podobný případ ve stejnou dobu řešili i kriminalisté o 200 kilometrů dál. V lesích nedaleko jihomoravských Nedvědic se také střílelo. Stejný typ zbraně, stejný postup vraha, stejné prostředí. I tam úřadoval Viktor Kalivoda. Na výlety po Česku se v tu dobu vydával pravidelně. Půjčoval si vůz své matky a pak se s nabitou zbraní procházel po lesích a loukách.

Stejně jako o tři dny později na Kladensku si u Nedvědic vyhlídl svou oběť náhodně. Šlo o starší manželský pár, který se zřejmě vydal houbařit. Muž začal po dvojici střílet z lesa. Nejprve na muže, o několik okamžiků později na ženu. Lékař objevil střelné rány na tělech i hlavách obětí.

Naštěstí i jihomoravští kriminalisté měli štěstí a v lese objevili několik nábojnic. Pro specialisty na balistiku nebylo složité zjistit, že na Moravě i ve Středočeském kraji střílel vrah ze stejné zbraně. Stejný způsob vražd navíc dával detektivům signál, že šlo i o stejného člověka. Případ si převzali středočeští kriminalisté a začali kontrolovat evidence zbraní.

Viktor Kalivoda vlastnil hned dvě pistole tohoto typu. Mimochodem: obě zbraně koupil za peníze, které vyhrál v televizní soutěži Chcete být milionářem, odkud si odnesl několik set tisíc korun. Udělal ale velkou chybu.

V hledáčku policie

Kalivoda jezdil z rodného Slaného často do Prahy. V depresích se utápěl během procházek po Nuselském mostu a často myslel na skok dolů. Nikdy se k němu ale neodhodlal. Častěji myslel na pomstu za své vlastní neúspěchy a zklamání. Během jedné z takových cest po hlavním městě zahodil svou zbraň do kontejneru. Není jasné, zda se chystal střílet a někdo ho vyrušil nebo se zbraně potřeboval rychle zbavit z jiného důvodu.

Jisté je, že pistoli našel později náhodný svědek a odevzdal ji na policejní služebně. I přesto, že se policisté snažili Kalivodu několikrát upozornit, aby si ji přišel vyzvednout a vysvětlil její ztrátu, on to nikdy neudělal. Pro vyšetřovatele trojnásobné vraždy se tak stal podezřelým číslo jedna.

Strach v lesích, hrozba ve městě

Důkazů ale bylo stále málo. Policisté potřebovali svědky. Na druhou stranu se obávali, že zveřejněním detailů způsobí paniku. Byl podzim a lesy byly plné houbařů. Strach z dalších vražd byl ale silnější. Krátce po zveřejnění se policistům přihlásil svědek, který nedaleko místa činu zahlédl v době vraždy černé osobní auto. Stejné, jako patřilo Kalivodově matce.

Kriminalisté raději jednali rychle. Po šesti dnech od první vraždy Kalivodu zadrželi před bytem jeho rodičů, kde žil. V ruce držel sportovní tašku se zbraní a 350 náboji.

Jak vyšlo najevo, lesní vrah se chystal udeřit i ve městě. Uchvácen příběhem vražedkyně Olgy Hepnarové plánoval střelbu ve vagonu pražského metra. Vytipoval si úsek mezi stanicemi Ládví a Nádraží Holešovice, který podle jeho vlastních slov „byl dlouhý a nedrncal“. Několikrát ho dokonce už s nabitou zbraní v ruce projížděl, nikdy se ale neodhodlal ke zmáčknutí spoušti.

Zda do metra mířil v době jeho zadržení s 350 náboji, nikdy nepřiznal. Podle kriminalistů to ale bylo pravděpodobné. Doživotní trest si Viktor Kalivoda alias lesní vrah odpykával pouze krátce. Po pěti letech spáchal ve valdické věznici sebevraždu.

Tagy:
les vražda metro Olga Hepnarová Viktor Kalivoda okres Kladno Malíkovice Nedvědice Zvlášť závažné zločiny