Zvoňte na Fialu. Ukrajinka Iryna se synem hledala bydlení, dočkala se nenávistných reakcí

Uprchli před válkou a snaží se v České republice najít bydlení. Iryně a jejímu synovi z Ukrajiny se ale místo pomoci dostala jen vlna nenávistných komentářů. Měli byste zvonit u premiéra Petra Fialy (ODS), pustili se do nich někteří. Jiní použili ještě ostřejší slova.

„Dobrý den, jsme přistěhovalci z Ukrajiny. Hledám ubytování pro sebe a syna sportovce, fotbalistu, který trénuje v Praze. S registrací,“ podala inzerát Iryna Zelenská, a to na facebookové stránce, která slouží k poptávce po bytech k pronájmu.

Zatímco některé příspěvky na této stránce zůstávají bez jakékoli reakce, tato prosba vyvolala rozruch. Očividně ne všichni čeští občané totiž s uprchlíky z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou, soucítí. A pro ventilaci názoru si vybrali právě sociální sítě.

Zkouší to přes syna

„Radši prázdný byt bez nájemníků než tohle,“ napsal pod příspěvek například uživatel Jan D. „Když stojím jako matka za nic, postavím to na synovi, jenž hraje velice unikátní sport,“ kritizoval ironicky uživatel Adam T.

Některým se nelíbí, jaké mají Ukrajinci výhody. „Cestovní zdarma, zoologickou zdarma… Když jdu s rodinou do zoo, tak tam nechám jenom na vstupném minimálně tisícovku, a oni to mají za korunu. A to nemluvím, kolik dám za jízdné, potraviny mají zadarmo. Ať jdou do **či všichni Ukrajinci,“ nebral si servítky Pavel M.

„Zazvoňte u Fialy,“ dodal další uživatel Facebooku. Na vlnu nenávistných komentářů ukrajinská maminka Zelenská nereagovala. Řada komentujících se Ukrajinky zastala. „Lidi, vy jste opravdu odporná svoloč, bych se nemohl ani podívat do zrcadla, ale vám to nedělá problém, protože jste bezpáteřní hyeny. Záviděli byste jim i vlastní pohřeb,“ bránil uprchlici Ivan D. Od počátku ruské invaze získalo víza 400 932 uprchlíků.

(Ne)podporu potvrzuje průzkum

Že jsou Češi méně ochotni pomáhat uprchlíkům než na začátku konfliktu, dokládá i červnový průzkum agentury STEM, jedním z důvodů je strach ze zhoršení životní úrovně.

„Posuny vidíme i přesto, že jednotlivé časové body výzkumů dělí čtyři týdny. Klesá především ochota pomáhat na úkor vlastní situace,“ uvedl STEM. Dodává, že přesto stále mírně převažuje pozitivní postoj k pomoci ukrajinským uprchlíkům, který vyjádřilo 53 % dotazovaných.

Zatímco jednoznačně proti bylo v dubnu 16 % dotazovaných, za červen jejich počet stoupl na 26 %. Taková data jsou podle agentury alarmující.

Z výsledků ovšem také vyplývá, že podpora válčících stran mezi Čechy zůstává v podstatě neměnná. Analýza porovnala nálady společnosti ve vztahu k ruské invazi na Ukrajině od konce března do poloviny června.

Tagy:

Hlavní zprávy

Politický megasummit začíná. V Praze se setkají státnické elity z celé Evropy
Domácí

Politický megasummit začíná. V Praze se setkají státnické elity z celé Evropy

Praha se na čtvrtek a pátek stane pravděpodobně nejstřeženějším městem Evropy. Do hlavního města totiž na dvoudenní summit zamíří politické elity ze zemí Evropské unie, ale také dalších pozvaných států. Chybět tak nebudou francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, ale také představitelé zemí, které nejsou členy EU, kupříkladu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a britská ministerská předsedkyně Liz Trussová.

Já a prezident? Slíbil jsem voličům, že budu premiérem. Nemíním nikam odcházet, říká Fiala
Petr Fiala

Já a prezident? Slíbil jsem voličům, že budu premiérem. Nemíním nikam odcházet, říká Fiala

Voličům jsem slíbil, že budu po volbách premiérem. V této těžké době vůbec nemíním nikam odcházet, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v CNN Prima NEWS. Reagoval tím na kurzy sázkařských kanceláří, podle kterých je na šestém místě ve výčtu nejpopulárnějších prezidentských kandidátů. „Velice mě těšilo, že spousta lidí do mě v tomto směru vkládala nějakou důvěru. Jasně jsem ale od začátku říkal, že to nepřipadá v úvahu,“ prozradil Fiala v pořadu Co na to premiér.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:17

Ruský útok na Záporoží si vyžádal nejméně dva mrtvé

07:52

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

07:25

ISW: Rostoucí domácí kritika ruské „částečné mobilizace“ pravděpodobně vede Putina k obětnímu beránkovi – ministru obrany

07:01

Gubernátor: Ruské síly zasáhly Záporoží sedmi raketami

Živě
ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.

Ukrajinský tlak sílí. Rusové v obrněnci kapitulují bez boje, video oblétlo internet

Válka na Ukrajině je plná zvláštních momentů. Jeden z nich se šíří po sociálních sítích. Video má údajně zachycovat kapitulaci celé ruské posádky v bojovém vozidle. Záběry by měly pocházet z okolí Chersonu, odkud Rusové prchají. Právě v této oblasti se Ukrajincům v poslední době nejvíce daří. Povedlo se jim získat zpět desítky obcí. Sílící ukrajinský tlak je vidět i na chování ruské armády.

Bláznivá proměna. Jak by slavní hráči v čele s Haalandem a Ronaldem vypadali jako ženy?

Internetový prostor nabízí nekonečné možnosti. Díky různým aplikacím mohou dnešní dvacátníci zjistit, jak budou vypadat v 70 letech. Případně muži mají možnost vizualizace představ, jak by jim to slušelo, kdyby se narodili jako ženy. A naopak. Kreativci proto prohnali softwarem tváře slavných fotbalistů. Jak by tedy teoreticky vypadala „Cristiana Ronaldová“?

Domácí zpravodajství

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.