Jízdenky na železnici zdraží od 11. prosince o 15 procent. Takové zdražení chystají státní dopravce České dráhy u kilometrických tarifů i ministerstvo dopravy pro systém jednotného tarifu (SJT) One Ticket. Jednotné jízdenky lze využívat téměř ve všech vlacích v Česku bez ohledu na dopravce. Informovali o tom mluvčí drah a ministerstva.
„Dojde ke změně cen v tarifu SJT, který platí u všech spojů vedených v závazku veřejné služby a na většině komerčních spojů. Cestující v tomto tarifu zaplatí od 11. prosince v průměru o 15 procent více, přestože inflace je aktuálně 18 procent,“ sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Také základní kilometrický ceník Českých drah pro vnitrostátní přepravu se zvýší v průměru o 15 procent. „Úprava cen v tomto rozsahu se promítne do všech nabídek, které jsou založeny na kilometrickém tarifu, například Flexi základních jízdenek, Traťových jízdenek, Traťových jízdenek region,“ doplnil mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
E-shopům prudce klesají tržby. Některé již skončily, další bojují o přežití
Letošní Vánoce budou kvůli krizi zřejmě chudší a doplatit na to mohou některé e-shopy. Podle posledního průzkumu až tři čtvrtiny z nich očekávají menší tržby. Po velkém boomu během pandemie tak internetové obchody prožívají krušné časy. Některé z nich položí nezájem zákazníků na lopatky.
Například u jízdenky Českých drah na vzdálenost deset kilometrů stoupne cena o čtyři koruny na 31 korun, u lístku na 45 kilometrů o 12 korun na 92 korun a jízdenka na vzdálenost 100 kilometrů podraží o 25 korun na 188 korun. U některých speciálních jízdenek nebo poplatků bude ale zdražení výraznější. „U nich se navíc promítá kumulovaná inflace za delší období, po kterou nebyly jejich ceny upravovány. V některých případech nebyly tyto částky valorizovány od roku 2010, tedy 12 let,“ zdůvodnil větší nárůst cen Šťáhlavský.
Některé jízdenky zdraží až o polovinu
Třeba ceny síťových jízdenek stoupnou o 12 až 29 procent, tedy od deseti korun u regionálních do 200 korun u celosíťových variant. Několikadenní prázdninové jízdenky podraží dokonce asi o polovinu. U sedmidenní Jízdenky na léto stoupne cena z 890 na 1 390 korun a u čtrnáctidenní varianty z 1 290 na 1 990 korun. Cena zákaznických aplikací na In Kartě drah se zvýší o 60 korun za tříměsíční IN 25 a například u celoroční síťové IN 100 o 2000 korun. Nyní tříměsíční IN 25 stojí 190 korun a IN 100 celkem 19 990 korun.
Převedení energií po úmrtí partnera? Dodavatelé chtějí podepsat nové a dražší smlouvy
Statisíce důchodců se mohou dostat do potíží. Dramatické zdražení energií je totiž může potkat i tehdy, pokud mají dlouhodobě zafixované ceny. V případě úmrtí jednoho z manželů, na kterého jsou energie napsané, totiž někteří dodavatelé ukončují smlouvy. Pozůstalý pak musí uzavřít nový kontrakt. A nový kontrakt znamená i nové, vyšší ceny.
Jízdenky za současné ceny si mohou lidé koupit do 10. prosince až na dva měsíce dopředu. I po zdražení tak mohou po nějakou dobu jezdit levněji. „V případě nákupu jízdenek v předprodeji tak bude možné cestovat ještě na začátku února za původní ceny a v případě nákupu například čtvrtletní jízdenky mohou cestující jezdit za současné ceny až do května příštího roku,“ sdělil Šťáhlavský.
„Musíme zachovat veřejnou dopravu dostupnou pro cestující a postupně obnovovat vozový park a zlepšovat železniční infrastrukturu i služby cestujícím,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Jemelka k nárůstu jednotného tarifu. „Snažíme se tedy udržet zvýšení cen jízdného pod inflací, i když náklady, které jsou pro dopravu klíčové, stouply mnohem více, než je průměrná inflace,“ doplnil. Růst cen v Česku podle posledních údajů Českého statistického úřadu v září znovu zrychlil, když meziroční inflace dosáhla 18 procent. Jde o nejvyšší hodnotu meziroční inflace od prosince 1993.